zarząd przymusowy czy zaskarżenie uchwały

marta_kluska1marta_kluska1 Użytkownik
edytowano września 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry, mam pytanie co mam robić. Odebrałam uchwały wspólnoty uchwalone w sprawie indywidualnego zbierania głosów. Od długiego czasu chcę wystąpić o zarząd przymusowy i teraz czy warto najpierw skarżyć uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania i udzieleniu absolutorium plus ewentualnie o wysokości zaliczek czy od razu o zarząd. Jeśli chodzi o o uchwały to mogłabym wskazać, że sprawozdanie to tylko tabelka zaliczki wydatki i podsumowanie plus załączniki czyli wyliczenia kosztów remontu czy kosztów sądowych, o ile koszty sądowe wgl można zaliczyć jako koszty zarządu, a tak było to ujęte w sprawozdaniu. Dodatkowo jakieś pojedyncze nowo uchwalone stawki. Jeśli udałoby się uchylić uchwałę o sprawozdaniu to automatycznie będzie uchylona uchwała o absolutorium, bo są podjęte razem i będzie to dowód w sprawie o zarząd przymusowy. Jednakże z drugiej strony to czas i nie wiadomo czy uchwały zostaną uchylone. Jeśli chodzi o zarząd przymusowy to mogłabym podnieść niegospodarność w wydatkach, brak dbania o porządek, ukryte koszty, niewłaściwe stawki. Proszę o podpowiedź co robić i dziękuję.

Komentarze

  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli chodzi o zarząd przymusowy to mogłabym podnieść niegospodarność w wydatkach, brak dbania o porządek, ukryte koszty, niewłaściwe stawki.

    Umiesz to udowodnić? Bo do sądu musisz dostarczyć dowody.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    >marta_kluska1<
    Pamiętaj, że jeżeli chcesz złapać kilka srok za ogon na raz - nie złapiesz żadnej!
    Ale po kolei.
    ...Odebrałam uchwały wspólnoty uchwalone w sprawie indywidualnego zbierania głosów.
    Podejrzewam tu przejęzyczenie - to nie uchwały w sprawie indywidualnego zbierania głosów ale zapewne różne uchwały podjęte drogą zbierania głosów. Czy tak?

    ...Od długiego czasu chcę wystąpić o zarząd przymusowy
    Póki co - zapomnij o tym zamiarze. Szkoda czasu,nerwów i pieniędzy. Zarząd przymusowy to ostateczność, dodatkowe, wcale niemałe koszty dla wspólnoty i rzadko taki zarząd jest remedium na bolączki trapiące wspólnotę. Dodatkowo - przy Twoim stanie wiedzy wspólnotowej (przepraszam ale z Twojego wpisu to wynika) nie masz szans. Tu pytanie pomocnicze o sposób sprawowania zarządu w Twojej wspólnocie czy jest wybrany (wg. art. 20 ust.1) czy powierzony (wg. art. 18 ust.1)?

    ...Jeśli chodzi o o uchwały to mogłabym wskazać, że sprawozdanie to tylko tabelka zaliczki wydatki i podsumowanie plus załączniki czyli wyliczenia kosztów remontu czy kosztów sądowych, o ile koszty sądowe wgl można zaliczyć jako koszty zarządu, a tak było to ujęte w sprawozdaniu. Dodatkowo jakieś pojedyncze nowo uchwalone stawki.
    Daj sobie spokój z zaskarżaniem tej uchwały - ustawa nie określa jak powinno wyglądać sprawozdanie zarządu - może być nawet ustne więc Twoje argumenty są nic nie warte.

    ...będzie uchylona uchwała o absolutorium, bo są podjęte razem i będzie to dowód w sprawie o zarząd przymusowy.
    To dla sądu będzie bardzo marny dowód na zmianę zarządu na przymusowy.

    Reasumując - zacytuję mój wpis z innego wątku:
    ... każdą uchwałę właścicieli lokali może zaskarżyć do sądu każdy z właścicieli.
    Ten skarżący właściciel jeżeli chce wygrać sprawę - zgodnie z art. 25 - musi przed sądem udowodnić, że:
    - uchwała jest niezgodna z prawem albo
    - uchwała jest niezgodna z umową właścicieli albo
    - uchwała narusza zasady prawidłowego zarządzania NW albo
    - uchwała narusza w inny sposób interesy skarżącego właściciela

    Twoje argumenty mają za małą siłę aby je móc dostosować do którejś z powyższych przyczyn.
    I najważniejsze - jaką wielkością udziałów te uchwały przeszły i ilu masz zwolenników zarządu przymusowego we wspólnocie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    #marta_kluska1 a jaka jest Twoja rola, jako właściciela lokalu , członka Wspólnoty Mieszkaniowej w tym co krytykujesz ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.