Fundusz remontowy wspolnoty

KsiegowoscKsiegowosc Użytkownik
edytowano września 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzien dobry,

wspolnota prowadzi odrebny rozrachunek dla wlascicieli z tyt. Funduszu Remontowego. Ma rowniez osobne konto bankowe dedykowane dla wplat z tego tytulu. Stan FR na dany dzien w ujeciu ksiegowym, czyli to co wynika z naliczen i kosztow to kwota np. 100 tys. natomiast stan konta bankowego FR to 80 tys. Roznica to FR "zjedzony" przez eksploatacje z powodu nieplacacych wlascicieli. Moje watpliwosci:
- czy mozna dokonywac przelewów z konta FR na konto biezące w celu regulowania bieżacych kosztow eksploatacyjnych?
- jezeli w wyniku egezkucji komorniczej nastepuje splata czesci zadluzenia to czy powinno sie odpowiednia czesc tej wplaty przeksiegowac na rozrachunki z tyt. FR i przelac na konto bankowe FR?

Przepraszam z góry za ewentualne glupie pytania :) i prosze o podpowiedz

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]Ksiegowosc[/cite] Stan FR na dany dzien w ujeciu ksiegowym, czyli to co wynika z naliczen i kosztow to kwota np. 100 tys. natomiast stan konta bankowego FR to 80 tys. Roznica to FR "zjedzony" przez eksploatacje z powodu nieplacacych wlascicieli.
    Takie rozwiązanie jest lepsze, niż branie kredytu na uzupełnienie wydatków eksploatacyjnych. Zanim dojdzie do egzekucji komorniczej od dłużnika to okres 2-6 lat , a kasa jest potrzebna tu i teraz
    [cite]Ksiegowosc[/cite]- czy można dokonywać przelewów z konta FR na konto bieżące w celu regulowania bieżacych kosztow eksploatacyjnych?
    to co nie jest zabronione jest dozwolone . Nie ma ogólnych przepisów zewnętrznych, aby tak gospodarować zgromadzonymi środkami płatniczymi na koncie WM przez Zarząd / Zarządcę
    [cite]Ksiegowosc[/cite]- jezeli w wyniku egezkucji komorniczej nastepuje splata czesci zadluzenia to czy powinno sie odpowiednia czesc tej wplaty przeksiegowac na rozrachunki z tyt. FR i przelac na konto bankowe FR?
    To jest czynność techniczna, księgowa .
    Tak, ale kwoty te powinny wynikać z orzeczenia sądowego i złożonego pozwu.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pozdrawiam WM , w których "mądrzy zarządcy" wymyślili dodatkowe konta bankowe, a to na FR, a to na media, a to na śmieci itp. Mogę im jedynie współczuć.:bigsmile:
  • Opcje
    KsiegowoscKsiegowosc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bardzo dziękuję za odp. Pozdrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Prezesod13lat:[/cite]Pozdrawiam WM , w których "mądrzy zarządcy" wymyślili dodatkowe konta bankowe, a to na FR, a to na media, a to na śmieci itp. Mogę im jedynie współczuć.:bigsmile:
    nie błaznuj #Prezesod13lat
  • Opcje
    KsiegowoscKsiegowosc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    muszę jednak stwierdzić z czego dokładnie wynika różnica pomiędzy FR w ujęciu księgowym a stanem konta bankowego. Nie wiem czy moja wiedza jest w tym względzie wystarczająca dlatego proszę o korektę mojej analizy.

    FR w ujęciu księgowym to:

    - BO na 01.01.2020r.
    - naliczenia za okres styczeń - wrzesień
    - minus koszty z FR poniesione w 2020r.
    - plus w tym przypadku WF za 2019r. na mocy uchwały przeksięgowany na przychody FR

    daje mi to kwotę 100 tys.

    dalej mam stan konta bankowego na kwotę 80 tys. Różnica to 20 tys., która częsciowo wynika z przelewów dokonanych z konta FR na konto bieżące wspólnoty, z niedopłat wlascicieli z tyt. zaliczek na FR i pozostaje mi jeszcze kwota, której nie umiem uzasadnić. Gdzie popełniłam błąd? Czy powinnam uznać, że tę pozostałą różnicę mam zakwalifikować jako kwotę do przekazania na rachunek FR?

    Pozdrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Ksiegowosc:[/cite]FR w ujęciu księgowym to:

    - BO na 01.01.2020r.
    - naliczenia za okres styczeń - wrzesień
    - minus koszty z FR poniesione w 2020r.
    - plus w tym przypadku WF za 2019r. na mocy uchwały przeksięgowany na przychody FR

    daje mi to kwotę 100 tys.

    dalej mam stan konta bankowego na kwotę 80 tys. Różnica to 20 tys., która częsciowo wynika z przelewów dokonanych z konta FR na konto bieżące wspólnoty, z niedopłat wlascicieli z tyt. zaliczek na FR i pozostaje mi jeszcze kwota, której nie umiem uzasadnić. Gdzie popełniłam błąd?

    Czy powinnam uznać, że tę pozostałą różnicę mam zakwalifikować jako kwotę do przekazania na rachunek FR?
    minus brak wpłat od dłużników

    Czym innym jest księgowanie memoriałowe, a czym innym jest kasa na koncie ...
  • Opcje
    KsiegowoscKsiegowosc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano września 2020
    [cite] Ksiegowosc:[/cite]Dzien dobry,


    - czy mozna dokonywac przelewów z konta FR na konto biezące w celu regulowania bieżacych kosztow eksploatacyjnych?
    - jezeli w wyniku egezkucji komorniczej nastepuje splata czesci zadluzenia to czy powinno sie odpowiednia czesc tej wplaty przeksiegowac na rozrachunki z tyt. FR i przelac na konto bankowe FR?

    - tak, ale taką pożyczkę powinna zwrócić z powrotem na konto bankowe funduszu, najlepiej przed zakończeniem roku obrotowego, masz dwie główne przyczyny dziury księgowej na funduszu: brak wpłat oraz pożyczkę

    - rozumiem że prowadzisz podzielone rozrachunki właścicieli????

    Jeżeli tak i jeżeli w wyniku egzekucji otrzymałaś jeden duży wpływ tytułem spłaty części zadłużenia na konto podstawowe, to idealnie byłoby odpowiednio w częściach rozksiegować ten wpływ pomiędzy konta rozrchunkowe, czyli wykonać takie same dwa księgowania jakby właściciel nigdy nie zalegał a komornik nie wykonywał jednej wpłaty, a dwie.

    :cool:
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    KsiegowoscKsiegowosc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bardzo dziękuję za pomoc! Tak, rozrachunki są podzielone.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano września 2020
    Skoro są podzielone to pojedyncze wpłaty dzielisz. Nie ważne czy wpłaty dokonuje osoba trzecia czy właściciel.

    Było podawać komornikowi obydwa konta wierzyciela z podziałem wierzytelności na obydwa fundusze. Nie byłoby potrzeby rozksięgowania.

    Dwa konta w banku wymagają konsekwencji w księgowaniach. Dwa konta oznaczają podzieloną wierzytelność na dwie składowe.
  • Opcje
    KsiegowoscKsiegowosc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok, zalozmy, ze komornik otrzymal ode mnie dwa numery kont bankowych wspolnoty z podzialem wierzytelnosci i "sciaga" miesiecznie z dluznika 300 zl, to wg jakiego klucza komornik podzieli te kwote na dwa tytuly? Ile bedzie na ekspl. a ile z tego na FR

    Pozdrawiam
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tylko takiego jakie poda mu administracja. Klucz tkwi w strukturze naliczeń, których komornik przecież nie zna.

    Oczywiście jeśli komornik wzbroni się i zaprze, to niczego nie wskórasz i dostaniesz jedną wpłatę. On w końcu prawa nie łamie wykonując jeden przelew.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2020
    [cite] Ksiegowosc:[/cite]ok, zalozmy, ze komornik otrzymal ode mnie dwa numery kont bankowych wspolnoty z podzialem wierzytelnosci i "sciaga" miesiecznie z dluznika 300 zl,
    to wg jakiego klucza komornik podzieli te kwote na dwa tytuly? Ile bedzie na ekspl. a ile z tego na FR
    podstawą jest wyrok (orzeczenie sądowe ) to z niego winno wynikać jakiej kasy domagała się WM, a jaką uznał sąd + opłaty sądowe , komornicze .

    Komornik nie będzie dzielił tej kwoty; On realizuje wyrok sądowy.
    Podział wpłaty komornika ,to czynność techniczna, która wykonuje wspólnota (osoba, która jest za to odpowiedzialna - prowadzi ewidencje pozaksięgową WM) .

    Takie orzeczenie winno być zdjęte z bieżącego zadłużenia ( zasądzony dług przeniesiony na subkonto).
    We wspólnocie winna być uchwała w sprawie prowadzenia ewidencji pozaksięgowej. Z niej powinno wynikać sposób podziału i w jakiej kolejności są księgowane wpłaty dłużnika .
    Można to olać i całą kwotę zaksięgować na zasądzony dług, proporcjonalnie, jak wynika z naliczonej zaliczki.
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.