Oplaty komorki lokatorskiej

YugoYugo Użytkownik
edytowano października 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witajcie!
Borykam się z pewnym problemem z zarządcą, a mianowicie, posiadam w bloku , który jest wspólnotą mieszkaniową komórkę lokatorską -nie posiadam w tym bloku mieszkania- jedynie komórkę lokatorską, natomiast co miesięcznych opłatach płacę za takie rzeczy jak: sprzątanie klatek schodowych ( od siebie dodam ze sprzątanie nie dotyczy powierzchni wspólnej gdzie znajdują się komórki ), remonty balkonów, czy chociażby wywóz śmieci, jest to dla mnie nie zrozumiałe. Poniżej zamieszczam przepis na, który powołuje się zarządca

"uprzejmie informuję, iż zgodnie z art.13.1. ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali „Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, (…).” W związku z powyższym, każdy właściciel zobligowany jest do uiszczania opłat z tytułu utrzymania kosztów nieruchomości wspólnej. Szczegółowy wykaz opłat znajduje się w planie gospodarczym, który zatwierdzany jest stosowną uchwałą "

Moje pytanie brzmi czy zarządca ma prawo w czynszu w moim przypadku egzekwować taką opłatę?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Yugo:[/cite]Moje pytanie brzmi czy zarządca ma prawo w czynszu w moim przypadku egzekwować taką opłatę?
    po pierwsze: Ty nie płacisz CZYNSZU lecz zaliczki na utrzymanie nieruchomości .
    Po drugie ma takie prawo, bo z Twoim lokalem związany jest udział w nieruchomości ...

    Ty nie płacisz za to z czego korzystasz , ale za to co posiadasz, a masz udział w tej nieruchomości . Poczytaj sobie ustawę o własności lokali ....
    [b]Art. 13.[/b] 1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nie-ruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
    2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp
    
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Yugo

    Sprawdź , jak u was gmina ustaliła opłaty za śmieci.

    Są miejscowości, gdzie płaci się od liczby faktycznie zamieszkujących osób. Ale są i takie, gdzie się płaci proporcjonalnie do zużytej wody lub proporcjonalnie do pow. lokalu.

    Reszta (zaliczek) jest prawidłowa , tak jak to koledzy napisali.

    Zaliczki podlegają rozliczeniu na koniec roku.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano października 2020
    >Yugo<
    ...posiadam w bloku , który jest wspólnotą mieszkaniową komórkę lokatorską -nie posiadam w tym bloku mieszkania
    ... od siebie dodam ze sprzątanie nie dotyczy powierzchni wspólnej gdzie znajdują się komórki

    Aby rzetelnie Ci odpowiedzieć potrzeba pewnych uściśleń.
    Pisząc posiadam - nie znaczy chyba że jesteś jej właścicielem? Jeżeli nie jesteś członkiem wspólnoty to również nie możesz być właścicielem tejże komórki (nie masz chyba aktu notarialnego na nią?, nie masz udziałów we wspólnocie?), więc podana przez zarządcę podstawa prawna jest niewłaściwa, niepotrzebna. Ciebie UoWL nie dotyczy.

    Wygląda na to, że jesteś najemcą tej komórki we wspólnocie a więc kwestię wysokości czynszu (opłat) za użytkowanie jej, reguluje (powinna) umowa między Tobą a wspólnotą - skoro są one na terenie NW wspólnoty.
    Co jest składnikiem takiej a nie innej wysokości czynszu za tę komórkę ustalają obydwie strony tejże umowy - tu przepis nie jest potrzebny.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pisząc posiadam - nie znaczy chyba że jesteś jej właścicielem?

    Zarządca pisze do forumowicza jak do właściciela a nie jak do najemcy.

    "W związku z powyższym, każdy właściciel zobligowany jest do uiszczania opłat z tytułu utrzymania kosztów nieruchomości wspólnej. Szczegółowy wykaz opłat znajduje się w planie gospodarczym, który zatwierdzany jest stosowną uchwałą "".
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Stąd moje wątpliwości - czekamy na wyjaśnienia (potwierdzenia) forumowicza.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Komórka musiałaby być lokalem wydzielonym, aby mogła być sprzedana. Zatem przychylam się do zdania, że to jest najem...
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wydzielonym a wyodrębnionym i samodzielnym. Przez lata były jakieś preferencyjne kredyty z dopłatą od państwa. Owe komórki (piwniczki), gdyby zostały potraktowane jako pomieszczenia przynależne, uniemożliwiły by w niektórych przypadkach wzięcie preferencyjnego kredytu. Zatem lobby deweloperskie i bankowe wymusiły to, że takie lokale mogły być traktowane jako lokale samodzielne z wyliczonym udziałem i własną KW.

    Nowy doklejony: 08.11.20 16:02
    https://listaprzetargow.pl/oferty/19928

    Przykład.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.