Rozwiązanie wspólnoty mieszkaniowej
piotrkardas
Użytkownik
Dzień dobry, zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu, który tu zreferuję. W roku 2016-2017 w dziewięć osób kupiliśmy segmenty w jednym budynku każdy z nas posiada swój Akt.
Na naszym terenie było kilka elementów terenu, budynku nie dokończonych lub nam nie odpowiadających i chcieliśmy to za nasze środki zmienić w tym celu założyliśmy wspólnotę aby było konto bankowe na które wpłacamy ustalone stawki na wspólnotę i realizujemy nasze cele na terenie naszego budynku i terenu.
Pytanie mam takie: jak możemy rozwiązać wspólnotę a zostawić konto w banku ? Czy musimy robić rozliczenie z fiskusem skoro nie przynosimy dochodów ?
Z poważeniem
Piotr Kredo
Na naszym terenie było kilka elementów terenu, budynku nie dokończonych lub nam nie odpowiadających i chcieliśmy to za nasze środki zmienić w tym celu założyliśmy wspólnotę aby było konto bankowe na które wpłacamy ustalone stawki na wspólnotę i realizujemy nasze cele na terenie naszego budynku i terenu.
Pytanie mam takie: jak możemy rozwiązać wspólnotę a zostawić konto w banku ? Czy musimy robić rozliczenie z fiskusem skoro nie przynosimy dochodów ?
Z poważeniem
Piotr Kredo
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jeżeli jesteście wspólnotą, to rozwiązać jej nie można.
Jeżeli macie podpisaną ze sobą jakąś inna umowę, to wszystko zależy od zapisów w tej umowie.
Rozumiem, że nie ma mowy o żadnej wspólnocie i po prostu wprowadziliście bank w błąd i macie usługę dla wspólnot w tym banku niejako poza trybem. Jakby prezes (sami wiecie który) zakładał, to by też takie miał. Poza trybem.
Przyjmujemy, że nie da się rozwiązać czegoś, co nawet nie powstało a konto jednak macie, jakie macie. Więc o wspólnocie nie gadamy bo jej nie ma.
Dobrze rozumiem?
Pozostaje konto bankowe dla osób fizycznych. Czyli rodzaj zrzutki do kapelusza, tyle że w internecie. Wtedy wasze przedsięwzięcie na pewno nie przyniesie "dochodów", a pieniądze wspólnie zbierzecie.
Brak dochodu niestety nie zwalnia z obowiązku rozliczenia z fiskusem. Więc gdybyście kombinowali z zakładaniem jakiegoś stowarzyszenia, np. stowarzyszenia zwykłego (które może/musi mieć konto bankowe, to też odpada, bo ono też składa jakieś papiery sprawozdawcze do prezydenta czy wójta, i tez jest z tym papierologii trochę.
Już nawet nie wspominam o papierologii w normalnym stowarzyszeniu i o CIT-8 stowarzyszenia.
fakt robimy zrzutkę do kapelusza i kolejny raz podatkujemy nasze dochody wykonując jakieś zlecenia z fakturami Vat.
Czyli w naszym przypadku musimy złożyć jakieś sprawozdanie do fiskusa tak czy inaczej.
O ile jesteście wspólnotą to tak.
Na razie jednak nie podałeś żadnego faktu potwierdzającego, że macie wspólnotę.
NIP nie jest dowodem na istnienie wspólnoty. Tym bardziej konto w banku.
Co ma zrzutka do kapelusza osób fizycznych z Vat-em?
Vat płacą wszyscy końcowi odbiorcy usług: bez różnicy, czy to będzie wspólnota mieszkaniowa, czy przedsiębiorca, czy grupka osób fizycznych.
Zamiast zgadywać i kombinować - zajrzyj do aktu notarialnego i przepisz co kupiłeś.
Jeśli wasze segmenty leżą na działce opisanej jedną KW gruntową, to jesteście wspólnotą. Wspólnota powstała z mocy prawa w momencie, gdy nabyto pierwszy segment.
REGON , NIP, to tylko dopełnienie formalności prawem nakazanych.
Nowy doklejony: 02.11.20 13:45
Księga wieczysta gruntowa.
Jeśli jest wspólnota, to masz dwie księgi. jedną na lokal , gdzie masz opisany lokal i wpisany jest właściciel, ewentualnie hipoteka.
Druga to księga wieczysta gruntowa, gdzie wpisany jest m.in. nr działki (numery działek) geodezyjnych i jest odesłanie do poszczególnych KW lokali
Poczytaj sobie ustawę o własności lokali
Możliwe jak najbardziej.
"..Prawo wyróżnia kilka metod powstania wspólnoty mieszkaniowej.
Może to nastąpić przede wszystkim wskutek
- jednostronnej czynności prawnej dotychczasowego właściciela nieruchomości,
- umowy,
- orzeczenia sądu znoszącego współwłasność,
- wykonania umowy zobowiązującej właściciela gruntu lub nawet użytkownika wieczystego do wybudowania domu i ustanowienia w nim odrębnej własności lokali, a następnie przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy o budowę,
- przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu we własność,
- podziału większej wspólnoty na mniejsze..."
p.s. ja znam precyzyjną odpowiedź na to w którym momencie powstaje wspólnota - chodzi o to żeby KubaP przestał konfabulować i wprowadzać w błąd.
"...Za moment powstania wspólnoty - choć żaden przepis tego nie reguluje wprost - można uznać chwilę, w której powstaje odrębna własność pierwszego wyodrębnionego lokalu czy lokali. Prawo to wymaga wpisu do księgi wieczystej. Jest on konstytutywny, czyli powoduje powstanie nowego stanu prawnego..." - https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/8625,kiedy-i-jak-powstaje-wspolnota-mieszkaniowa.html
Nowy doklejony: 02.11.20 20:18
Artykuł roi się od błędów i przekłamań.
DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK skompilowała kilka cudzych tekstów i popełniła kilka podstawowych błędów .
Szkoda czasu na taki "autorytet".
Nowy doklejony: 02.11.20 20:21
Kiedy deweloper wyodrębni pierwszy lokal i sprzeda komuś innemu przynajmniej udział w tym lokalu.
Najlepiej żeby także zacytował opis części wspólnych nieruchomości. Jeśli tam powstała wspólnota mieszkaniowa z mocy prawa, to pewnie jest też opis części wspólnych.
Jeśli w akcie takich rzeczy nie ma to każdy segment jest domkiem jednorodzinnym na osobnym gruncie i oni tam robią zrzutki do kapelusza jak chcą i na co chcą.
Skąd mają jakiś NIP i konto jest kwestią wtedy drugorzędną.
"Jeżeli jesteście wspólnotą, to rozwiązać jej nie można.
Jeżeli macie podpisaną ze sobą jakąś inna umowę, to wszystko zależy od zapisów w tej umowie."
Każdą umowę można rozwiązać za wypowiedzeniem, nawet jeżeli w umowie "po wieczne czasy" nie ma warunków ewentualnego wypowiedzenia.
Jaki to jest ten błąd, że napisałem z WM powstaje z mocy prawa po wyodrębnieniu pierwszego lokalu ze 100% .
Podaj swoją definicję , a ja ocenię ....
to nie są twoje słowa , ja się pytam o twoją definicje KIEDY POWSTAJE WM ?