Restauracja w kamienicy

barbrabarbra Użytkownik
edytowano grudnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry.Mam kilka pytań, proszę o pomoc.
1. WBiL zwraca się do wspólnoty o wyrazenie zgody na przebranżowienie sklepu obuwniczego na restaurację. Nieduża kamienica od frontu sklep (niby spożywczy ale w zasadzie monopolowy - piwo w bramie itp), fotograf w podwórku (przemarsz wojska) i teraz ta restauracja. Właściciele są zdecydowanie przeciwni, wąskie podwórko, brak miejsca na dostawy towaru, WBiL nie określił jakiego rodzaju ma to być lokal ale na pewno alkohol, skoro restauracja. Na ile uchwała właścicieli lokali na NIE jest wiążąca dla tych przedsięwzięć ?
2. Administrator wystawia jednemu z właścicieli rachunki z tytułu jego obciążeń dla posiadanego lokalu mieszkalnego, czy jest to zgodne z przepisami ? są to wszystkie obciążenia E+FR+media. Mnie się wydaje że nie powinien tego robić, gdyż nie jest to lokal usługowy, chociaż wynajmowany przez właściciela firmie na mieszkanie dla pracownika.
3. Administratorka, mimo zakazu pobiera w gotówce należność od właścicieli, którą potem, powiedzmy, wpłaca do banku narażając wspólnotę na opłatę bankową od wpłat- czasem są to spore kwoty, gdyż i należności bywały duże. Nadmieniam, że wypowiedzieliśmy umowę m/in. z tego i poniższych powodów.
4. Administratorka dokonuje zakupów dla wspólnoty płacąc swoją prywatną kartą kredytową, następnie z konta wspólnoty na rachunek bankowy matki czasem swój - (nie administracyjny biura !, które posiada) - dokonuje przelewów gotówki
5.Czy jest ustawowy obowiązek przeprowadzenia procedury przewłaszczenia z dzierżawy wieczystej w prawo własności w jakimś określonym terminie, jeśli nie występują żadne przeszkody , uchwała podjęta, dokumenty złożone, działka wyodrębniona z KW, pod budynkiem mieszkalnym, wszyscy właściciele wyrazili zgodę, itp. Od złożenia wniosku czyli 5-go maja br - nic się w tej sprawie nie dzieje.
Pozdrawiam wszystkich uczestników tego bardzo cennego dla wiedzy portalu, w tym Zarządcę. Super idea. Helen

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    [cite] barbra:[/cite]1. WBiL zwraca się do wspólnoty o wyrazenie zgody na przebranżowienie sklepu obuwniczego na restaurację.
    Co to jest WBIL? Dlaczego piszesz szyfrem?
    Na zmianę samego sposobu użytkowania lokalu wspólnota nie ma wpływu i nie musi być pytana o zgodę. Wyjątek to przebudowa lokalu z ingerencją w części wspólne (wybicie otworów w ścianie nośnej, podłączenie się do wspólnych instalacji, np. kanalizacyjnej itp.).
    [cite] barbra:[/cite]WBiL nie określił jakiego rodzaju ma to być lokal ale na pewno alkohol, skoro restauracja. Na ile uchwała właścicieli lokali na NIE jest wiążąca dla tych przedsięwzięć ?
    Przedsiębiorca, prowadzący restaurację (zapewne najemca lokalu?) MUSI mieć zgodę wspólnoty na sprzedaż alkoholu - bez tego nie dostanie zezwolenia na sprzedaż od burmistrza / prezydenta miasta.
    [cite] barbra:[/cite]2. Administrator wystawia jednemu z właścicieli rachunki z tytułu jego obciążeń dla posiadanego lokalu mieszkalnego, czy jest to zgodne z przepisami ?
    Zapytajcie go, na jakiej podstawie to robi? Wspólnota niczego nie sprzedaje właścicielowi lokalu, więc nie ma podstaw do wystawienia rachunku.
    [cite] barbra:[/cite]3, 4.
    Jak brzmi pytanie?
    [cite] barbra:[/cite]5.Czy jest ustawowy obowiązek przeprowadzenia procedury przewłaszczenia z dzierżawy wieczystej w prawo własności w jakimś określonym terminie
    Nie ma obowiązku, jest prawo. Termin ustawowy upływa 31 grudnia 2012 r. (chodzi o ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości).

    Uchwała jest zupełnie niepotrzebna, bo wspólnota nie jest stroną w tym postępowaniu. Każdy właściciel powinien złożyć w urzędzie gminy indywidualny wniosek z żądaniem przekształcenia i tyle. Jeśli wszyscy właściciele złożyli wnioski w urzędzie, tam trzeba się dowiadywać.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. a) Alkohol w restauracji tak, ale za zgodą właścicieli
    pisał o tym Zarządca w tym wątku https://forum.zarzadca.pl/discussion/309/zgoda-na-sprzedaz-alkoholu/#Item_0
    było też o tym tutaj:
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/58/koncesja-na-alkohol/#Item_0
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/382/przedluzenie-koncesji-na-alkohol/#Item_0
    b) restauracja w budynku wspólnoty czytaj Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 2008 r. IV CSK 393/07 http://www.zarzadca.pl/content/view/499/94/

    2. Wspólnota mieszkaniowa nie jest uprawniona do wystawiania faktur Vat, natomiast na żądanie właściciela ma obowiązek wystawić rachunek
    (tj. na właściciela) http://www.zarzadca.pl/content/view/514

    3. czy ma licencję lub jest pracownikiem przedsiębiorcy działającego w zakresie zarządzania nieruchomościami ?
    Licencje sprawdź tutaj: http://www.mi.gov.pl/2-482c0ddde037d.htm

    4. Gotówką trzeba płacić np za żarówki w Castoramie (przelewów niestety nie honorują). Tu chyba powinna być pisemna zgoda mamy na wypłatę pieniędzy lub jej oświadczenie mamy, że zapłaciła z prywatnych środków.

    5. Zadzwoń do urzędu gminy lub miasta i zapytaj o termin, jak wszystko jest złożone to pozostaje czekać. U mnie to trwało około roku zanim zmieniliśmy grunt na własność.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ordynacja podatkowa art. 87. § 1.
    Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
    Na czym polega w tym przypadku "działalność gospodarcza" wspólnoty? Co kupuje od wspólnoty właściciel lokalu? Nie widzę związku tego przepisu z sytuacją wspólnoty, o której pisze barbra.

    Nie zgadzam się z wnioskiem końcowym artykułu portalu: http://www.zarzadca.pl/content/view/514
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się natomiast z komentarzem Zarządcy do tego artykułu: http://je.pl/3bs4
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W tym przypadku popieram zdanie Zarządcy i ownera.
    Natomiast dopuszczam wystawienie noty.
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Restauracja to potencjalny problem z wentylacją i zapachami,
    osobiście tu widzę największe uciążliwości dla właścicieli.
    Poczytaj ten wątek https://forum.zarzadca.pl/discussion/255/pizzeria-w-budynku-wspolnoty/
  • Opcje
    barbrabarbra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Precyzuję pytania. 1. Odnośnie restauracji. Lokal jest własnością gminy, wynajmowany na sklep obuwniczy, który obecni najemcy chcą "zamienić" na lokal gastronomiczny. Wydział Budynków i Lokali zwrócił się do wspólnoty o wyrażenie opinii w tej sprawie. Nadmieniam, że budynek jest w złym stanie technicznym,brak izolacji, piwnice zawilgocone, stropy słabe (ekspertyza), wentylacja grawitacyjna piwnic zlikwidowana poprzez modernizację gminną właśnie, zamurowane okna piwniczne (pokryte np. granitowymi płytami elewacji od frontu) lub niedostępne poprzez system "dostawek" pomieszczeń -wiat zadaszonych przy lokalach użytkowych (poprzednie kadencje zarządzania).Pomysł z przerabianiem tego pomieszczenia na gastronomię naprawdę nie jest w tym przypadku korzystny dla budynku, pomijając już uciążliwość związaną z samym funkcjonowaniem zakładu gastronomicznego.
    Odnośnie administratorki. Nie wyrazilam się jasno (posiada licencję, owszem)Jej sc jeszcze administruje nieruchomością. Po wejściu do zarządu przejrzałam dokumentację księgową za 5 lat i stwierdziłam szereg nieprawidłowości. Wypłaty gotówki na tzw. "słowne polecenie wypłaty" gdzie bank podawał stary, nie używany już nr DO tej pani na wyciagu bankowym, nie wiem jak oni to robili- nie sprawdzali jej dowodu przy wypłacie? Pani pobierała też należności z tytułu zadłużeń lokatorskich w gotówce, lokatorzy przychodzili do biura lub ta pani chodziła do nich do domu(nie było na to żadnych kwitów) czyli nie była prowadzona ewidencja kasowa- wcale! i potem te pieniądze częściowo wpłacała do banku, częściowo używała do zakupów, a były to kwoty od 1000-3000zł. W życiu nie widziałam takiego bałaganu w księgowości. Teraz znowu się okazało, że wzięła gotówkę od lokatorki 2.500zł, wpłata tej gotówki do banku kosztowała wspólnotę 12,50 zł (nie pierwszy raz). Czy można obciążać r-k wspólnoty wpłatą właściciela? to chyba niejednakowe rozkładanie obciążeń. Właściciele niestety zupełnie nie wiedzą o co chodzi i to jest największy problem. Ja też jestem już czujna, gdyż ktoś porysował mi samochód dość dokladnie gwoździem i tę formę polemiki zrozumiałam odrazu. Czy kupując cokolwiek na rzecz wspólnoty i płacąc własną, prywatną kartą kredytową, można potem dokonywać przelewu z konta wspólnoty z tytułu tych zakupów na swoj prywatny rachunek bankowy lub swojej rodziny.? Jeżeli to nie idzie przez kasę i nie jest akceptowane, to nie ma nad tym żadnej kontroli. Kto będzie wiedzial za 2m-ce czy worki na śmieci gabarytu kosza biurowego, płyn do mycia naczyń,i wiele innych trochę dziwnych rzeczy zużyto (to tylko jeden z przykładów) we wspólnocie czy nie.
    Dziękuję wszystkim, którzy napisali do mnie na forum.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] barbra:[/cite]
    Odnośnie administratorki. Nie wyrazilam się jasno (posiada licencję, owszem)Jej sc jeszcze administruje nieruchomością. Po wejściu do zarządu przejrzałam dokumentację księgową za 5 lat i stwierdziłam szereg nieprawidłowości. Wypłaty gotówki na tzw. "słowne polecenie wypłaty" gdzie bank podawał stary, nie używany już nr DO tej pani na wyciagu bankowym, nie wiem jak oni to robili- nie sprawdzali jej dowodu przy wypłacie?
    Taki zarzut byłyby zasadny, ale w stosunku do banku.
    Pobranie gotówki niekiedy jest konieczne.
    "Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w trybie art. 18 ma obowiązek dokonywania rozliczeń przez rachunek bankowy (art. 30 ust.1 pkt 1 ustawy o własności lokali). Obrót pieniężny winien odbywać się zatem wyłącznie za pośrednictwem tego rachunku bankowego, przy czym nie ma wymogu (poza ściśle oznaczonymi sytuacjami), aby jego posiadaczem była wspólnota mieszkaniowa, o czym pisaliśmy już w naszych wcześniejszych publikacjach (por. komentarz: rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej). Powyższy przepis nie wyklucza jednak możliwości dokonywania rozliczeń gotówkowych, na co wskazują interpretacje Ministerstwa Budownictwa czy Rzecznika Praw Obywatelskich. "
    Więcej na ten temat w artykule "Rozliczenia gotówkowe we wspólnocie mieszkaniowej" na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/301/32/

    Jeżeli bank pobrał opłatę, to prawdopodobnie wspólnota zawarła niekorzystną umowę. Zarząd powinien jak najszybciej ją zmienić.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.