Skończy się wreszcie grzanie na koszt sąsiadów?

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano listopada 2020 w Wolne tematy
[b]Skończy się wreszcie grzanie na koszt sąsiadów?[/b]

 (Sąd Najwyższy 28 września 2020 r. zobacz sygn. akt [b]I NSNc 51/19[/b]),

Ogrzewanie mieszkania przy pomocy ciepła, za które płacą sąsiedzi, to kontrowersyjna kwestia. Niedawno doczekała się ona ważnego rozstrzygnięcia. Nie będą z niego zadowolone osoby,[b] które zakręcają kaloryfery[/b].

Jak słusznie wskazała pozwana w odpowiedzi na skargę nadzwyczajną, przytoczone normy Polskiego Komitetu Normalizacyjnego PN-EN 835 mówią jedynie o kryteriach, jakie powinny spełniać podzielniki kosztów ogrzewania, nie opisują natomiast systemu rozliczeniowego. Podstawą do określenia naddatku cieczy na parowanie zimne zgodnie z pkt 5.4 przywołanej normy jest średnia obliczeniowa temperatura czynnika grzejnego. Trafnie podnosi pozwana, że grzejnik nie jest jedynym źródłem ciepła w lokalu mieszkalnym. Cechą charakterystyczną instalacji centralnego ogrzewania w budynkach z okresu lat 70. i 80. jest to, że część tej instalacji jest wspólna dla wielu mieszkań i dostarcza do nich ciepło poza głównym źródłem ciepła dla lokatora, jakim są grzejniki w jego mieszkaniu.[b] Nawet w razie zakręcenia zaworów termostatycznych przez lokatora, jego lokal nadal będzie ogrzewany ciepłem z sąsiednich lokali.[/b]

Powód świadomie rezygnując z ogrzewania czterech pomieszczeń w mieszkaniu poprzez zakręcenie grzejników, nolens volens [b]korzystał z ciepła dostarczanego przez nieopomiarowaną część instalacji przez sąsiednie, ogrzewane pomieszczenia[/b]. Ciepło dostarczane do lokalu w taki sposób nie jest zwolnione od opłaty, pozwana miała więc prawo oczekiwać od powoda partycypacji w kosztach tego ciepła.

Mając na względzie powyższe, Sąd Najwyższy na podstawie art. 3986 § 3 k.p.c. w zw.z. art. 95 pkt 1 u.s.n. orzekł, jak w sentencji.

Źródlo : https://www.money.pl/gospodarka/skonczy-sie-wreszcie-grzanie-na-koszt-sasiadow-6573153238760352a.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=fbwp&utm_term=post&utm_content=money&fbclid=IwAR15fb5iiEk6OYPbQrUpEPukIH4wew3kG2HwpfYozJdV6w0PCKj-GdGWRCw


Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada 2020
    [cite] KubaP:[/cite]Skończy się wreszcie grzanie na koszt sąsiadów?

    (Sąd Najwyższy 28 września 2020 r. zobacz sygn. akt I NSNc 51/19),

    Pewnie się nie skończy ale powyższy przykład pokazuje, że zakręcanie zaworów termostastycznych grzejników w pokojach i wyliczanie własnych rzekomych "nadpłat" ponieważ się zakręciło zawory i jeszcze bieganie z tym po sądach nie ma żadnego sensu.

    Gość musiał mieć chyba specjalnie jakieś względy u Prokuratora Generalnego że mu w ogóle złożył na dokładkę skargę nadzwyczajną do SN. Albo za dużo pieniędzy.

    Walczył o zwrot "nadpłaty 1600 pln" (początkowo 4 tys, ale skorygował roszczenie :shocked:). A ile pieniędzy wtopił na prawników? Na dwie instancje plus skarga do SN?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.