wynagrodzenie zarządu

prezesprezes Użytkownik
edytowano grudnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam taki problem: w dniu 13 marca br.na zebraniu członków WM złożyłem rezygnację ze stanowiska członka zarzadu.W trakcie zebrania zaproponowałem podjęcie uchwały o wyborze nowego zarządu.Uchwała nie została podjęta bo nie było jej w porzadku obrad.Podjęto kilka innych ale nie tę.Następne zebranie odbyło się 27 marca br.W porzadku obrad był projekt uchwały o wyborze zarządu ale zarząd po raz kolejny nie został wybrany.Nie była tez podjeta uchwała o odwołaniu starego zarządu.Czyli tak :złożona rezygnacja,zarząd nie odwołany,rezygnacja nie wiem czy przyjęta i nowy zarząd nie wybrany.27 marca zobowiązałem się,że będę pełnił funkcję członka zarządu do 30 kwietnia.Następne zebranie odbyło się 26 czerwca.Wtedy zostałem ponownie wybrany na członka zarządu (jednoosobowo).Dopiero 12 sierpnia zostałem odwołany i powołano nowy zarząd.Chodzi mi o wynagrodzenie zarządu.Nowy zarząd wypłacił mi wynagrodzenie w dużo mniejszej kwocie niż wynika to z moich obliczen.Czy Waszym zdaniem (np.owner,marta a może Zarządca) powinienem otrzymać wynagrodzenie za okres od 01 kwietnia (czas od początku obowiązywania uchwały o wynagrodzeniu) do 12 sierpnia (moment odwołania).Zarząd tłumaczy sie tym,że nie wypłacił mi za okres gdy było złożone odwołanie.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    [cite] prezes:[/cite]w dniu 13 marca br.na zebraniu członków WM złożyłem rezygnację ze stanowiska członka zarzadu.
    Z tym dniem przestałeś być członkiem zarządu. Od następnego dnia nie powinieneś otrzymywać wynagrodzenia aż do dnia ponownego powołania uchwałą do zarządu. Po złożeniu rezygnacji nie jest potrzebne głosowanie ani w sprawie przyjęcia rezygnacji, ani odwołania członka zarządu, który złożył rezygnację.
    [cite] prezes:[/cite]W trakcie zebrania zaproponowałem podjęcie uchwały o wyborze nowego zarządu.Uchwała nie została podjęta bo nie było jej w porzadku obrad.
    Uchwała nie musi być ujęta w porządku obrad, żeby mogła być głosowana.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzięki owner - chodziło mi tylko o formalność.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Każdy wybór powinien wiązać się z określeniem wysokości ewentualnego wynagrodzenia.

    Jeśli 26 czerwca nie określono wysokości Twojego wynagrodzenia, to za okres 26.06 - 12.08 również nie powinieneś otrzymywać wynagrodzenia.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wwwinyl,czemu twierdzisz,że nie powinienem otrzymywać wynagrodzenia po ponownym wyborze? Przecież obowiązywała uchwała o wysokości wynagrodzenia zarządu.Twierdzisz,że ona nie działała? Czy Twoim zdaniem dla każdego zarządu potrzebna jest nowa uchwała o wysokości wynagrodzenia? Jeśli tak,to obecny zarząd nie powinien takiego wynagrodzenia pobierać,ponieważ obowiązuje ta sama uchwała z marca br.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zależy od treści uchwały (marcowej).
    Przyznam, że bez dokładnej tresci podjętych uchwał niczego bym nie przesądzał.
    Oczywiście Ty nie powinieneś tej sprawy wyciągać, bo jeśli mam rację, to Tobie również każą zwracać nienależnie pobrane wynagrodzenie...
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wwwinyl,otóż uchwała o której piszę mówi wysokości składki na wynagrodzenie zarządu ( licząc od m.kw. pow. użytkowej) - która to stawka daje jakąś konkretną kwotę miesięcznie i tyle.W przybliżeniu wychodzi ok.150 zł/m-c.Nie chodzi o kwotę tylko o zasady.Dlatego zapytałem. Uchwała nie była podjęta pod konkretną(czy konkretne ) osobę.Ogólnie ,dla zasady,żeby ludzie nie pracowali za darmo bo każdy chce dziś pracować za choćby odrobinę - ale pieniędzy.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podajesz mi tylko swoją interpretację treści uchwały.

    Oczywiście ani kwota, ani jakiekolwiek dane rozpoznawcze mnie nie interesują.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wwwinyl - podaję Ci nie tylko swoją interprertację ale także treść tej uchwały.W końcu byłem obecny przy jej podejmowaniu.A może chcesz dokładną kopię? Bardzo proszę : UCHWAŁA NR... WM " XYZ" W sprawie: Ustalenia wysokości wynagrodzenia dla zarządu WM "XYZ". Zebranie członków WM "XYZ" na wniosek zarządu uchwaliło co następuje: Zgodnie z art.....UWL z dn. .. oraz na podstawie art.... tej ustawy,kazdy właściciel lokalu będzie ponosił koszty wynagrodzenia zarządu w wys. ......zł/m2 pow. użytkowej.Potem głosowanie i protokół z głosowania. Czy źle interpretuję treść uchwały? Jaki miałbym w tym interes?Nie wiem,czy forma uchwały jest właściwa.Zaraz ktoś mi tu napisze,że tak się nie pisze uchwał.Zrobiliśmy to tak,jak umieliśmy.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wwwinyl, od razu dodam,że głosowanie odbyło się udziałami.Spółka ma 908/1000 udziałów a my resztę.Jak traktować takie głosowanie?Skoro spółka chce się oddzielić czyli od 908/1000 chce "zabrać' zdecydowaną większość swoich udziałów i pozostawić tylko troszkę w naszej części a głosowanie odbywa się udziałami (całymi).Bez zmian w dokumentach i w udziałach to nie ma sensu.Spółka zawsze będzie miała 908/1000.Po oddzieleniu miałaby powiedzmy ok. pól na pół.Wtedy głosowanie udziałami miałoby sens.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] prezes:[/cite]Zaraz ktoś mi tu napisze,że tak się nie pisze uchwał.
    Każdy robi tak, jak uważa. Byle nie popaść w zbyt długie, skomplikowane zdania oraz w jawne sprzeczności z ustawą.

    Ja redaguję uchwały trochę inaczej:

    1) Uchwała właścicieli lokali (a nie: wspólnoty) - chociaż można tak i tak (wszak wspólnota to ogół właścicieli);

    2) Uchwały podejmują właściciele, a nie "zebranie członków WM" - formalnie nie ma przecież członkostwa we wspólnocie, chociaż potocznie tak się mówi, ale język dokumentów powinien być językiem oficjalnym; ten zwrot "zebranie uchwaliło" należy wykreślić słownika, bo zawsze można uzupełnić głosy w trybie indywidualnym i wtedy taki zapis w treści uchwały będzie nieprawdziwy. Poza tym to nie zebranie uchwala, tylko właściciele - albo na zebraniu, albo w trybie obiegowym, albo w trybie mieszanym.

    3) Wszelkie stawki (części składowe zaliczki miesięcznej na koszty zarządu NW) najlepiej podawać według udziałów, a nie wg m2 powierzchni użytkowej. Dzięki temu jest pełna zgodność z przepisami ustawy i unika się zbędnych dyskusji typu: dlaczego mam płacić za piwnicę (komórkę)?

    Po co osobny protokół z głosowania, skoro u Was jest zaledwie 9 właścicieli?
    Ja robię tak: treść uchwały i karta do głosowania na tej samej kartce papieru (czasami na odwrocie) i zbieram podpisy w karcie, na dole podsumowanie i wynik głosowania (w udziałach). Wtedy oszczędzam czas i papier na pisaniu protokołu, poza tym wszystko jest w jednym dokumencie. Łatwiej też - z marszu - można przejść z głosowania na zebraniu do głosowania obiegiem w celu zebrania głosów właścicieli nieobecnych na zebraniu.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] prezes:[/cite]Spółka ma 908/1000 udziałów a my resztę.Jak traktować takie głosowanie?
    Do tej pory pisałeś ciągle, że spółka ma 92%, a 908/1000 = 90,8%. Co prawda, niewiele to zmienia...
    Nie rozumiem Twojego pytania. Jeżeli głosowaliście udziałami i uchwała uzyskała wymaganą większość, (czyli co najmniej 50,01% udziałów "za"), to wszystko jest OK.

    Żeby "podzielić wspólnotę", musicie podzielić nieruchomość: grunt oraz budynek (pionowo, wzdłuż np. jakiejś ściany). Nie może być tak, że na którejś kondygnacji jakikolwiek lokal znajduje się "za granicą podziału". Budynek trzeba "przeciąć" pionową płaszczyzną, od fundamentów po kalenicę dachu.

    Operacja jest trochę skomplikowana i czasochłonna, ale po wszystkim, po zmianie udziałów w księgach wieczystych, będziecie mieli szanse działać jak normalna wspólnota. Spółka będzie miała część lokali, ale sytuacja prawna i faktyczna będzie bardziej klarowna. Jeśli nawet spółka będzie miała większość udziałów, możecie ją przegłosować stosując metodę 1 właściciel = 1 głos.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli nawet spółka będzie miała większość udziałów, możecie ją przegłosować stosując metodę 1 właściciel = 1 głos.
    jeżeli po podziale SP będzie miał 50.01% to możecie wnioskować o głosowanie metodą 1 na 1
    ale jeżeli po podziale SP będzie miał 49,99% to głosowanie odbywa się wg udziałów, chyba że SP wyrazi zgodę w uchwale na takie glosowanie w co wątpię

    Jak widac na przykładzie Prezesa właściciel z udziałem więcej niż 80,01 praktycznie robi co chce - może być dobrym albo złym wujkiem w zależności od jego humoru
    :sad:
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję wszystkim za opinie i pomoc ! W Nowym Roku życzę wszystkim aby mieli jak najmniej problemów w swoich wspólnotach oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner - 92% czy 90,8% w tej sytuacji to mało ważne.Chodzi o większość... A protokół z głosowania jest na tej samej kartce tak jak u Ciebie,tylko napisałem,że jest zeby było wiadomo.Z tym głosowaniem...chodziło mi o tę uchwałe o umownym oddzieleniu części budynku od kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.Jeżeli dotychczasowy właściciel chce oddzielić "swoją" część z której korzysta sam a w której jakby nie było są przecież części wspólne wynikające z udziałów to jak to rozgryźć?Spółka ma (umówmy się) 92% udziałów.Jej udział obejmuje całą część hotelu i prawie połowę naszej części w której my mamymieszkania.Podejmując uchwałę o oddzieleniu części budynku nie zmieniają się udziały spółki w nieruchomości.W dalszym ciągu spółka ma 92% udziałów choć faktycznie w pozostałej części ma niecałe 50%.To,że podział musi przebiegać wzdłuż pionowej linii to wiem.Ale teraz pojawia się problem....Kotłownia jest w "nasze4j" części.Po oddzieleniu byłaby tematem sporu bo przecież firma poniosła koszty jej modernizacji a kotłownia w świetle prawa jest częścią wspólną.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] prezes:Ale teraz pojawia się problem....Kotłownia jest w "nasze4j" części.Po oddzieleniu byłaby tematem sporu bo przecież firma poniosła koszty jej modernizacji a kotłownia w świetle prawa jest częścią wspólną.
    Też uważam, że kotłownia stanowi część wspólną.
    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia postanowienia Sądu Okręgowego we Wrocławiu II Wydział Cywilno - Odwoławczy z dnia 9 lipca 2009 roku, sygn. akt: II Ca 274/09:
    "Należy zauważyć, że pomiędzy wnioskodawcą a uczestnikami postępowania, oprócz Syndyka masy upadłości, nie istniał spór co do zniesienia współwłasności, jak i sposobu w jaki ma to nastąpić. Spór dotyczył natomiast przypisania przez wnioskodawcę do jednego z lokali użytkowych pomieszczenia kotłowni....W ocenie Sądu nieprawidłowym jest żądanie przypisania do lokalu uczestnika postępowania... jako pomieszczenia przynależnego, pomieszczenia kotłowni. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Pomieszczenie kotłowni nie służy do wyłącznego użytku uczestnika postępowania ... , lecz jest przeznaczone do zapewnienia dostaw centralnego ogrzewania do wszystkich lokali na terenie osiedla przy ul......".
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.