Rozdzielenie funkcji zarządu i zarządcy pomiędzy podmioty trzecie

PiotrBPiotrB Użytkownik
edytowano listopada 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Wszystkich i mam uprzejmą prośbę o wskazówkę lub podzielenie się doświadczeniem. Jesteśmy młodą wspólnotą, istniejemy od lutego (ok 230 mieszkań), kiedy to skończył się okres deweloperski. Deweloper powierzył zarząd firmie, która jest jednocześnie zarządcą. Chcemy zmienić ten stan rzeczy i najpierw ustanowić zarząd właścicielski na okres przejściowy, a następnie powierzyć zarząd innemu podmiotowi trzeciemu - tak, żeby wzajemnie patrzyli sobie na ręce. Obecny zarządca może zostać. I teraz pytanie - czy są podmioty specjalizujące się tylko w byciu zarządem, np. kancelarie prawne, lub inne profesjonalne firmy, czy powinna to być po prostu inna firma zarządzająca? Jaki może być koszt zarządu powierzonego w ujęciu miesięcznym - jak wspomniałem, blok mieszkalny, ok 230 mieszkań, w Warszawie. Dziękuję z góry za każdą pomoc. Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2020
    [cite] PiotrB:[/cite]I teraz pytanie - czy są podmioty specjalizujące się tylko w byciu zarządem, np. kancelarie prawne, lub inne profesjonalne firmy,
    czy powinna to być po prostu inna firma zarządzająca?

    Jaki może być koszt zarządu powierzonego w ujęciu miesięcznym - jak wspomniałem, blok mieszkalny, ok 230 mieszkań, w Warszawie.
    A skąd nam wiedzieć, pewnie nie jedna kancelaria się na to porwie ... ale takiego rozwiązania nie polecam . Kancelarie prawne obedrą Was ze skóry i wcale nie musza się znać, jak funkcjonuje WM ...

    Najlepiej zmienić sposób zarządu NW i wybrać Administratora do pomocy. Stać będzie Was utrzymać i trzy osobowy Zarząd (2000 zł /m-c) i administratora (6000 zł/m-c)
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W zarządzie WM może być tylko osoba fizyczna.

    Ustawa o własności lokali:
    Art. 20. 1. Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest
    większa niż trzy, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze
    jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być
    wyłącznie osoba fizyczna.

    Prawdopodobnie powierzyliście zarząd na podstawie art. 18.1 uwl. I żeby wybrać zarząd właścicielski musicie podjąć uchwałę protokołowaną przez notariusza.
    Ale jeśli potem znów będziecie chcieli powierzyć zarząd będziecie musieli wszyscy (!) zawrzeć umowę notarialną, co jest w zasadzie w takiej wspólnocie niewykonalne.
  • Opcje
    PiotrBPiotrB Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gab:[/cite]W zarządzie WM może być tylko osoba fizyczna.

    Ustawa o własności lokali:
    Art. 20. 1. Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest
    większa niż trzy, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze
    jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być
    wyłącznie osoba fizyczna.

    gab, dzięki, ale jak to czytać łącznie w połączeniu z Art. 18 ust.1?
    Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej
    własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić
    sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd
    osobie fizycznej albo prawnej.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940850388

    Tekst ujednolicony ściągnij.

    Słowo zarząd występuje w dwóch znaczeniach:
    - funkcjonalnym czyli wykonywanie wszystkich czynności zarządczych
    - podmiotowym czyli wybrany organ wspólnoty, o którym mowa w art. 20.1

    Deweloper z pierwszym kupującym powierzył w umowie notarialnej zarząd na podstawie art. 18.1.

    Wy chcecie wybrać zarząd właścicielski na podstawie art. 20.1.
    Musicie zatem najpierw skorzystać z art. 18.2a.

    18.2a. Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną
    może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez
    notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie bardzo zrozumiałem kto komu ma patrzeć na ręce i komu docelowo powierza się zarząd w tej koncepcji. Jak dla mnie koncepcja na tyle zamotana, że nie do przyjęcia.:confused:

    W normalnym układzie koncepcja zarządu powierzonego w pewnym momencie wyczerpuje się i dochodzi do zmiany sposobu zarządu i wyboru zarządu właścicielskiego na podstawie art. 20.1.

    Po tym momencie nie mówimy już o powierzaniu zarządu. Ten termin wypada.

    Dalej Zarząd decyduje jak dalej chce działać, z kim współpracować. Ewentualnie podpiera ważne decyzje uchwałami całej wspólnoty.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Macie zarząd notarialny (powierzony), chcecie zmienić na właścicielski, żeby wrócić do notarialnego?
    Przedziwny pomysł. Nie radzę.
  • Opcje
    kamil_wkamil_w Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]

    (...) Najlepiej zmienić sposób zarządu NW i wybrać Administratora do pomocy. Stać będzie Was utrzymać i trzy osobowy Zarząd (2000 zł /m-c)

    IMHO uczciwe wynagrodzenie i jako członek zarządu WM uważam, że słuszne przy tej wielkości wspólnoty. W mojej 30 osobowej kamienicy niedowartościowani ludzie (w większości pokolenie z awansu społecznego czasów PRL) chcieliby, aby zarząd pracował... z darmo. I bez znaczenia, że niektórzy członkowie zarządu wykonują prace na rzecz wspólnoty i bez dodatkowego wynagrodzenia (np. utrzymanie zieleni).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kamil_w:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite](...) Najlepiej zmienić sposób zarządu NW i wybrać Administratora do pomocy. Stać będzie Was utrzymać i trzy osobowy Zarząd (2000 zł /m-c)
    IMHO uczciwe wynagrodzenie i jako członek zarządu WM uważam, że słuszne przy tej wielkości wspólnoty. W mojej 30 osobowej kamienicy niedowartościowani ludzie (w większości pokolenie z awansu społecznego czasów PRL) chcieliby, aby zarząd pracował... z darmo. I bez znaczenia, że niektórzy członkowie zarządu wykonują prace na rzecz wspólnoty i bez dodatkowego wynagrodzenia (np. utrzymanie zieleni).
    Art. 28. Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać
    od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
    
  • Opcje
    kamil_wkamil_w Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @KubaP Oczywiście, ten artykuł o UoWL jest mi znany i używam go jako argument dla dyletantów z mojej wspólnoty, którzy uważają, że powinienem w czynie społecznym działać w zarządzie i jeszcze wykonywać inne czynności dla budynku. Niestety jest gatunek głupio upartych ludzi, którym nie da się pewnych rzeczy wytłumaczyć... A najlepsze jest to, że jak mowa o kasie zmarnowanej na naprawę dewastacji to chowają głowę z piasek i udają, że nic się nie stało. W tym wypadku kasa już ich nie boli...

    Muszę więc wytoczyć cięższą artylerię i zacząć odpowiadać, że za darmo to można oberwać w ciemnej bramie :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.