Opłaty eksploatacyjne za garaż

agiksagiks Użytkownik
edytowano grudnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam!
Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego oraz garażu, dla którego założona jest odrębna KW i z którym związany jest udział we wspólnych częściach budynku. Co miesiąc muszę płacić zaliczkę na koszty eksploatacji, której wysokość jest taka sama od metra dla lokalu mieszkalnego jak i dla garażu. Wydaje mi się to dziwne, ponieważ do kosztów eksploatacji zaliczane są np. koszty za zużycie prądu na klatkach schodowych, w piwnicach itp., wymiana żarówek i inne drobne naprawy, sprzątanie na klatkach schodowych i w częściach wspólnych, jak np. wózkownia itp.. Za prąd w garażu rozliczamy się osobno i w sumie do tych kosztów eksploatacji zaliczyć można jedynie sprzątanie i odśnieżanie przed garażami (w budynku, bramy z innej trony bloku niż klatki). Nie wchodzą w grę koszty za prąd, sprzątanie garaży, wymiana żarówek itd. Rozumiem, że koszty zarządu muszą być rozliczane wg udziałów, ale koszty eksploatacji stanowczo nie są tu równe dla mieszkań i garaży.
Czy zarządca ma prawo narzucać takie opłaty? Czy nie powinna zdecydować o tym wspólnota mieszkaniowa? Mam znajomych, których sytuacja własności meiszkania i garażu wygląda identycznie i oni za garaż nie płacą nic.

Komentarze

  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak zrozumiałem jesteś właścicielem dwóch lokali w jednej wspólnocie. Mieszkalnego i użytkowego (garaż). Charakter i usytuowanie lokalu we wspólnocie nie ma znaczenia dla opłat.
    Tak jak napisałeś
    koszty zarządu muszą być rozliczane wg udziałów
    Niestety opisywanie przez Ciebie różnice nie mają znaczenia.

    Jedyna teoretyczna szansa:
    Podzielić działkę i utworzyć drugą wspólnotę tylko z garażami. I wtedy każda z nich będzie miała swoje koszty.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przeczytaj ten wątek: http://je.pl/g46s
    Jest w nim opisane, jak liczony jest udział w nieruchomości wspólnej. Pomoże Ci to w zrozumieniu faktu, dlaczego powierzchnia garażu (odrębnego lokalu) jest wliczana do podstawy Twoich opłat na koszty zarządu NW.
  • Opcje
    agiksagiks Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Widzę, że chyba nic nie wskóram w tej sprawie. Szkoda, bo miesięczna opłata za garaż, który jest moją własnością, wydaje mi się wysoka (30 zł, mieszkam w małym mieście). Dzięki za odpowiedzi i link, przestudiuję go.
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakie koszty wchodzą w opłaty eksploatacyjne, które nie są kosztami zarządu?
    Koszty przypadające na udział garażu płacisz w części odpowiadającej Twojemu udziałowi w tym garażu.
    Im większy Twój udział w nieruchomości w tym większe są opłaty,
    tym większy jest Twój głos w decyzjach podejmowanych prze wspólnotę,
    większa jest Twoja własność a to wszystko więcej kosztuje.

    Ustawa o własności lokali stanowi że, na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
    2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
    3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
    4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
    5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

    Poczytaj też ten wątek https://forum.zarzadca.pl/discussion/804/garaz/
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Z piśmiennictwa:
    "Członek wspólnoty mieszkaniowej, w zakresie wydatków związanych z utrzymaniem odrębnej własności lokalu, zobowiązany jest do pokrywania kosztów w pełnej wysokości. Jeżeli chodzi o wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, to każdy właściciel lokalu ponosi je w granicach i na zasadach określonych w art. 12 ust. 2 i 3 WłLokU. Przepis ten statuuje obowiązek pokrywania kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej w stosunku do wielkości udziału we współwłasności przymusowej nieruchomości wspólnej obliczanej na podstawie art. 3 ust. 3 i 5 WłLokU. "
    Własność lokali. Komentarz. R. Strzelczyk, A. Turlej, C.H. Beck, Warszawa 2007, s. 272 .
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    agiks:
    "Co miesiąc muszę płacić zaliczkę na koszty eksploatacji, której wysokość jest taka sama od metra dla lokalu mieszkalnego jak i dla garażu."

    Właściciel lokalu uiszcza zaliczki na pokrycie "kosztów zarządu nieruchomością wspólną", a nie "kosztów eksploatacji".
    Klasyfikacja kosztów wg.rodzajów :
    - koszty eksploatacji
    - koszty świadczenia usług.
    Definicja kosztów eksploatacji na stronie http://www.stat.gov.pl/gus/definicje_PLK_HTML.htm?id=POJ-5432.htm

    Koszty zarządu nieruchomością wspólną
    http://www.nieruchomosci.beck.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=14&id=253

    WŁASNOŚĆ LOKALI
    WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE”
    EWA BOŃCZAK-KUCHARCZYK
    współautorka Ustawy o Własności Lokali

    KOSZTY ZARZĄDU NIERUCHOMOŚCIĄ WSPÓLNĄ
    http://209.85.129.132/search?q=cache:0dpUR-8KPCkJ:forum.mojeosiedle.pl/download.php?id=2803+zaliczka+właściciela+lokalu&cd=6&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]agiks:
    "Co miesiąc muszę płacić zaliczkę na koszty eksploatacji, której wysokość jest taka sama od metra dla lokalu mieszkalnego jak i dla garażu."

    Właściciel lokalu uiszcza zaliczki na pokrycie "kosztów zarządu nieruchomością wspólną", a nie "kosztów eksploatacji".
    Chyba, że chodzi o właściciela lokalu w spółdzielni mieszkaniowej.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    Owner! Bingo!!!

    Wprowadziłam temat do internetu i wyskoczył mi m.in. regulamin SM.

    Opłaty eksploatacyjne
    http://lex.pl/czasopisma/nrp/oplaty.html

    Zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną i wysokość wpłat na fundusz remontowy ustala się na podstawie sporządzonego planu gospodarczego (na kolejny rok) zatwierdzonego uchwałą członków WM.
    Komentarz edytowany marta26421
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.