Zapytanie o padatek

asciiascii Użytkownik
edytowano grudnia 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

Zarządzam Wspólnotą Mieszkaniową w której mam 1 mieszkaniowe niesprzedane a właścicielem jest wciąż deweloper. Wystawiam na niego powiadomienie o opłatach.
Czy powinnam od tego odprowadzać podatek?


Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    Kor4zKor4z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cześć,

    nie, deweloper jest traktowany jak każdy inny członek Wspólnoty Mieszkaniowej posiadający swój udział w nieruchomości. Wspólnota jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, nie jest podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług VAT.
  • Opcje
    asciiascii Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardziej tu się zastanawiałam nad podatkiem od osób prawnych.
    Spotkałam się kiedyś z taką interpretacją, że lokal niemieszkalny garaż niesprzedany będący własnością dewelopera. zarządca odprowadzał od tego podatek bo nie służył gospodarce mieszkaniowej i właścicielom mieszkań.
    Stąd zastanowiło mnie co z mieszkaniami.
  • Opcje
    Kor4zKor4z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czym był ten garaż ? bo ciężko to zrozumieć. Jeżeli deweloper posiada garaże, mieszkania już po powstaniu Wspólnoty automatycznie staje się jego członkiem. Nie ma w tej interpretacji żadnej logiki. Zarządca chyba odprowadzał coś, ale chyba do swojej kieszeni :)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2020
    [cite] ascii:[/cite]Bardziej tu się zastanawiałam nad podatkiem od osób prawnych.
    Spotkałam się kiedyś z taką interpretacją, że lokal niemieszkalny garaż niesprzedany będący własnością dewelopera.
    Zarządca odprowadzał od tego podatek bo nie służył gospodarce mieszkaniowej i właścicielom mieszkań.
    Stąd zastanowiło mnie co z mieszkaniami.
    Wspólnota Mieszkaniowa , jak nie jest Vat-owem, to powinna wystawiać rachunki ( jako zaliczki) na lokale niemieszkalne .
    Pewnie ten zarządcą zarejestrował Wspólnotę jako czynny podatnik Vat i prowadził dla niej pełną księgowość opartą o ustawę o rachunkowości

    https://www.podatki.biz/i5690/wspolnota-mieszkaniowa-podatki/wspolnota-mieszkaniowa-podatki.htm

    Z reguły Wspólnoty prowadzą pozaksięgową ewidencję .
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano grudnia 2020
    Kor4z
    Wspólnota jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, nie jest podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług VAT.

    Drugie nie wynika z pierwszego.
    Ustawa o VAT
    Art.15.1.  Podatnikami  są  osoby  prawne,  [b]jednostki  organizacyjne  niemające osobowości  prawnej[/b]  oraz  osoby  fizyczne,  wykonujące  samodzielnie  działalność gospodarczą,  o której  mowa  w ust.2,   bez względu  na  cel  lub  rezultat  takiej działalności.
    
    Nie są bo nie muszą (mają sprzedaż podlegającą opodatkowaniu w wysokości poniżej limitu tj. 200 k). Ale mogą...
  • Opcje
    asciiascii Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedz
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.