Czy mieszkańcy bloków będą mogli być indywidualnie rozliczani z segregacji

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano grudnia 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
[b]Projekt: mieszkańcy bloków będą mogli być indywidualnie rozliczani z segregacji [/b]

We wtorek w wykazie opublikowano założenia projektu noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o zapowiadaną drugą część tzw. noweli ustawy śmieciowej. Pierwsza część, pilna, odnosiła się m.in. do korzystniejszego sposobu rozliczania się z odpadów przez gminy za 2020 r. Ustawa w tej sprawie znajduje się obecnie w Senacie.

[i][b]Wprowadzenie przepisów umożliwiających indywidualne rozliczanie mieszkańców budynków z selektywnej zbiórki oraz danie możliwości części gmin na czteropojemnikową zbiórkę śmieci[/b][/i] - przewiduje projekt noweli, który opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Chodzi o zbiórkę w podziale na: 
[b]papier, 
szkło, 
metale i tworzywa sztuczne 
oraz bioodpady[/b].

W wykazie podkreślono, że nowe przepisy mają na celu przede wszystkim wsparcie samorządów w obniżeniu kosztów funkcjonowania gospodarki odpadowej.

W wykazie czytamy ponadto, że nowe przepisy umożliwią indywidualne [b]rozliczanie mieszkańców w budynkach wielolokalowych [/b]z obowiązku selektywnego zbierania odpadów, co ma pozwolić uniknąć tz[u]w. odpowiedzialności zbiorowej.[/u]   W projekcie nie ma szczegółowych informacji jak będzie wyglądać indywidualne rozliczanie się z opłaty za śmieci.
W ramach zapowiedzi gminy mogły wprowadzić np. system kodów kreskowych na workach.

Żródło : https://gorlice24.pl/pl/571_wydarzenia/8916_projekt-mieszkancy-blokow-beda-mogli-byc-indywidualnie-rozliczani-z-segregacji.html 

Komentarze

  • Opcje
    lolekanaboleklolekanabolek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ciekawe jak to chcą zrobić?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] lolekanabolek:[/cite]ciekawe jak to chcą zrobić?
    W ramach zapowiedzi gminy mogły wprowadzić np. system [b]kodów kreskowych[/b] na workach.
    
    Ja dziś słyszałem w mediach, że mają być nalepki z kodem kreskowym, takim na rolce ok 1000 szt na rok .
    Wyrzucasz worek z odpadami ... to musisz nalepić... kod kreskowy .
    W małych miejscowościach, na wsiach, to się może udać, ale w molochach ... wątpię
  • Opcje
    lolekanaboleklolekanabolek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a co za problem wyrzucić worek bez kodu??

    to musiałby być system T-Master jak w Ciechanowie https://t-master.pl/aktualnosc/t-master-funkcjonuje-na-rynku-juz-ponad-rok
    no ale to wiąże się pewnie z pewnymi wydatkami, wymianą kontenerów na śmieci, o kamerowaniem altan itp.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2020
    [cite] lolekanabolek:[/cite]a co za problem wyrzucić worek bez kodu??
    czy to takie trudne, aby zrozumieć ....
    no,i wielki brat ciebie ma .
    - Co robisz z odpadami, skoro deklarowałeś selekcję , .... z rejestru w sortowni odpadów są worki z odpadami i nie ma kodu , jest wpłata , .... Hmmm ... mam dalej ...
    Poza tym na wielu osiedlach, starych rejonach miast (gdzie miejsca jest mało) są czytniki kodu do otwierania pojemników na odpady, jest monitoring nie tylko elektroniczny , są sygnaliści ....

    ... a potem , zapraszamy na wizytę do ...np Straży Miejskiej ...czy innej dochodzeniówki ...
  • Opcje
    lolekanaboleklolekanabolek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No i właśnie o tym mówię, dopóki nie będzie pojemników otwieranych na kod z worka, wag do ważenia worków przed wrzuceniem i po wrzuceniu, kamer, wielkiego Big Brother itp to jak stwierdzisz czy ten worek bez kodu jest mój czy twój?? A to już wiąże się z wydatkami i to nie tylko po stronie wspólnot ale też gmin, czy też samych firm wywożących odpady.

    A tak to sobie mogą tworzyć nowe prawe, którego nikt nie będzie stosować
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2020
    [cite] lolekanabolek:[/cite]No i właśnie o tym mówię, dopóki nie będzie pojemników otwieranych na kod z worka,
    ja nie wiem, jak to będzie, ale dałem taki przykład ... nie ma co nad nim debatować ....pożyjemy to zobaczymy

    Teraz niektóre gminy dają upusty związane z Kartą dużej rodziny i zasiłkami z MOPS-u, ale to trzeba sprawdzać w uchwałach Rady Gminy

    [cite] lolekanabolek:[/cite]jak stwierdzisz czy ten worek bez kodu jest mój czy twój??
    no, jak w sortowni nie odnotują twoich śmieci, to będziesz się tłumaczył w GMINIE i otrzymasz karę , bo to ty będziesz musiał uwodnić, że to nie są twoje odpady tylko moje ....:bigsmile:
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.