I CSK 791/15
a-z
Użytkownik
Ten wyrok SN znajdziemy:
TU
str. 8 I akapit od góry:
TU
str. 8 I akapit od góry:
Przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016, poz. 1047, ze zm., dalej u.r.) mają zastosowanie także do wspólnot mieszkaniowych, co wynika z art. 2 ust. 1 pkt5. Według tego przepisu ustawie o rachunkowości podlega działalność jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. Przepis ten nie zawiera wyłączeń wskazujących na wspólnoty mieszkaniowe ([i]lege non distinquente nec nostrum estdistinquere[/i]), które z mocy art. 6 zd. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (dalej u.w.l.) w zw. z art. 33¹§ 1 k.c. są jednostki organizacyjnymi niebędącymi osobami prawnymi, którym przyznano zdolność prawną (zob. też uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 r. III CZP 65/07, OSNC 2008, nr 7-8, poz. 69).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
1. Zasady rachunkowości, jakie powinna przyjąć wspólnota mieszkaniowa, nie zostały nigdzie odrębnie uregulowane.
2. Ustawa o własności lokali wskazuje jedynie na obowiązek prowadzenia ewidencji pozaksięgowej, która nie została jednoznacznie zdefiniowana.
3. W praktyce nie ma przeszkód, by wspólnota mieszkaniowa prowadziła ewidencję księgową zdefiniowaną w ustawie o rachunkowości, czyli tak, jak jak chce SN w tym wyroku i sporządzała na jej podstawie sprawozdanie z działalności oraz ewentualnie sprawozdanie finansowe.
Nie ma przeszkód.
Czyli wspólnota może tak robić, ale nie musi.
To wynika z przepisu art 29 ust.1 ustawy o własności. SN po prostu nie znał tego przepisu. Bardzo mi przykro, ale ten wyrok jest zatem niezgodny z obowiązującymi przepisami ustawowymi.
W wyroku nie ma nawet wzmianki, że wspólnota poddała się rygorom ustawy o rachunkowości. Czyli raczej się nie poddała, ale Sąd Najwyższy, w sprzeczności z przepisem ustawy, przyjął, że we wspólnocie tak powinno być.
Czyżby znawcy spraw wspólnotowych mylili się? - https://www.doradcazarzadcy.pl/pytania-do-eksperta/355/
- https://www.doradcazarzadcy.pl/pytania-do-eksperta/340/
- http://www.administrator24.info/artykul/id12045,goracalinia-wspolnota-mieszkaniowa-a-ustawa-o-rachunkowosci
Ja wierzę fachowemu portalowi tym bardziej, że artykuł jest z dnia 21.04.2020r.
Cała sprawa zaczęła się od tego, że na grupie księgowych dla WM pojawił się post userki, która pisze, że była na szkoleniu i tam stwierdzili, że WM ma obowiązek sporządzać klasyczne sprawozdanie finansowe tj. bilans i rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową.
Poprosiłem o podstawę prawną (z uśmiechem cwaniaka) i na następny dzień dostałem skany z materiałów szkoleniowych.
Na 1. skanie:
Podstawy prawne prowadzenia ewidencji rachunkowej wspólnoty:
1. Przepisy UWL oraz w zakresie odpowiednim UOR (o rachunkowości) oraz orzecznictwa sądów administracyjnych.
2. Art. 9 UPSOP (podatku osób prawnych) zobowiązujący podatników do prowadzenia "ewidencji podatkowej zgodnie z odrębnymi przepisami", a więc zgodnie z przepisami UOR (wg orzecznictwa NSA i SN, w tym z dnia 16 listopada 2016 I CSK 791/15).
3. Uchwała ogółu właścicieli lokali w tej sprawie.
I w tym miejscu fragmenty poszczególnych uzasadnień: powszechnie znany wyrok NSA II FSK 1508/07, wyrok SN I CSK 791/15 oraz jeszcze nowszy wyrok SA z 04 maja 2018 sygn. VI ACa 1450/16
Kolejne skany nic nowego w stosunku do powyższego nie wnoszą.
Szkolący de facto w oparciu o powyższe upierają się jedynie do tego, że WM mają sporządzać klasyczne sprawozdanie finansowe.
Ale jeśli WM jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, to...
UOR
dalej w tej ustawie:
i w konsekwencji:
Czyli co? WM mają robić pełną księgowość? Na to mi wychodzi, a od lat mam w głowie co innego.
Z drugiej strony UWL w art. 29 mówi o ewidencji pozaksięgowej czyli innej niż w UOR. Może dlatego SN a potem szkolący zawężają wpływ UOR tylko w zakresie sprawozdań.
Z trzeciej strony trudno zrobić pełne sprawozdanie bez kont księgowych...
Nowy doklejony: 21.12.20 17:25
Nie wiem czemu słowo "u-s-e-r-k-i" zostało zamienione na gwiazdki...:bigsmile:
We WM obowiązuje ewidencja pozaksięgowa , bez wzoru bilansowego , załączników do sprawozdania finansowego , badań bilansów WM , ect . Rola księgowej sprowadza się do ewidencjonowania dokumentów, a nie ich obrabiania wg UoRach, bo to właściciele lokali decydują o swoich finansach .
Każda WM może sobie, uchwałą, przyjąć taki model i zasady, jakie będą obowiązywać w ewidencji księgowej WM z wyłączeniem POŻYTKÓW . "Księgowa" ma się do tego dostosować, a nie odwrotnie.
Ewidencja księgowa WM ma być zrozumiała dla, jak największej rzeszy właścicieli lokali, a nie tylko tych osób z doktoratem ekonomicznym ....
Ewidencja pozaksięgowa WM jest spychana do tej, która obowiązuje w spółdzielczości mieszkaniowej . To jest najgorsze, co może się przydarzyć Wspólnotom.
Żaden program komputerowy dla obsługi wspólnot mieszkaniowych, nie proponuje wzoru sprawozdania finansowego dla WM , jak tylko bilansowy wynikający z ustawy o rachunkowości, a przecież we WM wystarczy choćby taki: https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_sprawozdanie_finansowe Przykład 2.
Nie pokazuje BO na dany rok obrachunkowy zgodny z uchwałą o rozliczeniu wyniku finansowego (nadpłat i niedoborów) . Rasowi księgowi nadwyżki opodatkowują jako przychód na dzień 01 stycznia ... a niedobory ... każą dopłacać , bo tak stanowi UoRach.
nie mieszaj wzoru sprawozdania https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_sprawozdanie_finansowe Przykład 2. z ..... techniką zapisów w ewidencji pozaksięgowej - przychodów - kosztów ... niestety programy komputerowe porozumiewają się lepiej w "języku" cyfrowym, niż tekstowym.... stąd zapisy w ewidencji mają numeryczny "plan kont"
bo jest na czarnej liście , nie spodobało się tuzom tego forum
Tutaj Kuba wskazał chyba najpoważniejszą negatywną konsekwencję takich wyroków. Jest to tendencja "rasowych księgowych" do opodatkowywania nadwyżek (bilansu nadwyżek i niedoborów z poszczególnych pozycji).
Znane są nawet zakusy księgowych na opodatkowanie środków funduszu remontowego niewykorzystanych w ramach planu wydatków funduszu na dany rok.
Niektórzy księgowi czytają takie wyroki, albo słyszą o nich na szkoleniach i potem zaczynają wprowadzać zasady pełnej rachunkowości dla wspólnoty. Traktując je jak innych swoich klientów, którzy najczęściej są przedsiębiorcami. I wrzucając księgowość wspólnot do programu FK.
Na końcu tego łańcucha nieporozumień wychodzi że wspólnota na koniec roku uzyskuje jakiś dochód do opodatkowania. Co ja bym nazwał już kradzieżą pieniędzy właścicieli.
To jest skrajna sytuacja, ale prowadzą do niej takie wyroki jak omawiany. SN ma w niektórych środowiskach niestety autorytet rozstrzygający.
PS. Tak w ogóle to ten wyrok ma dwa wątki i ten drugi moim zdaniem jest ciekawszy od wątku z ustawą o rachunkowości. W tym drugim, zdaje się, powód dopiął swego i uzyskał uchylenie kluczowej dla niego uchwały i ostatecznie z sądu wyszedł raczej zadowolony z całego rozstrzygnięcia. Walczył o to co najmniej cztery lata.