Treść uchwały

dekadeka Użytkownik
edytowano stycznia 2021 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.

Mam problem z przeforsowaniem uchwały o wprowadzeniu opłat za wyłączne użytkowanie miejsc w garażu podziemnym przez mniej więcej połowę mieszkańców budynku. Miejsca z trzech stron obudowane i zamykane osobną bramą dla każdego z nich.
Powodem jest rzekomy brak zainteresowania i nie dostarczanie dokumentów do biura lub brak zrozumienia i nie oddanie głosu na uchwałe. Zatwierdzenie budżetu odziwo zawsze ma te 50 % i ledwo zostaje zatwierdzony przeprowadzony jest na tej samej karcie co wspomniana uchwala. Na uchwałe nie ma nawet oddane 40% całości, o 50% i więcej "za" nawet nie ma co marzyć w tym wypadku. Co byłoby jednak możliwe przy większej frekwencji, bo jedna osoba z miejscem oddała glos na "tak", tak jak i właściciel jednej z dwóch dużych komórek znajdujących się w tym garażu. To dawałoby na pewno większość na tak przy frekwencji 100%

Pytanie czy dodanie w treści takiej wzmianki jak niżej jest do zaakceptowania i czy ktoś może odrzucić w ogóle próbę przeprowadzenia głosowania przez mieszkańców? Jakie są ograniczenia co do treści uchwały i poddanie jej pod głosowanie wśród mieszkańców?

Do treści uchwały o wprowadzeniu takich opłat, chciałbym
dodać ze względu na frekwencję zdanie typu "nie oddanie głosu pod uchwałą w terminie trzech miesięcy od ... oznacza automatycznie oddanie głosu na "tak" za przyjęciem uchwały".

Komentarze

  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chciałbym
    dodać ze względu na frekwencję zdanie typu "nie oddanie głosu pod uchwałą w terminie trzech miesięcy od ... oznacza automatycznie oddanie głosu na "tak" za przyjęciem uchwały".
    Jeżeli Ty jesteś zarządcą - to natychmiast zmień zawód bo go ośmieszasz!
    Jeżeli nie jesteś zarządcą lecz zwykłym właścicielem we wspólnocie to też powinieneś wiedzieć, że taka treść uchwały jest niezgodna z prawem o zdrowym rozsądku już nie mówiąc.
    Mam problem z przeforsowaniem uchwały o wprowadzeniu opłat
    UoWL w sytuacjach patowych oferuje art. 24 dla zarządu(zarządcy) lub art. 26 dla właścicieli.
  • Opcje
    dekadeka Użytkownik
    edytowano stycznia 2021
    Nie jestem.

    Jestem właścicielem jednej z komórek i chce płacić dla dobra ogółu i krew mnie zalewa, jak gościu z garażem świadomie podpisuje na "nie", bo szkoda mu 50 zł miesięcznie, a wspólnota traci rocznie około 10000 z tego tytułu, które mogłoby pójść na remonty, a nie pójdzie. Co przełoży się na wysokie czynsze i inne problemy. Demokracja niestety.
    Faktem jest też to, że zagłosowało około 60% mieszkańców z czego na "tak" jest 39% mimo to zarządca pomimo obietnic nie dokończył głosowania przez rok. Oświadczył, że uchwała nie przeszła. 39% na tak, 19% na nie, głosowało tylko 58% udziałów, a tu werdykt na nie, gdzie tendencja jest na tak, wystarczy dokonczyc głosowanie...

    Wiem, że to nie jest logiczne, ale skoro ludzie mają to gdzieś to jak można wywołać ich zainteresowanie inaczej, by załatwić sprawę? Jeżeli kogoś to uderzy to nie podpisze albo wypowie się w sądzie i tyle. Jeżeli jest niezgodna z prawem to sąd to uchyli, le zarządca chyba nie może decydować co jest zgodne z prawem? Zdrowy rozsądek nie działa, kiedy ktoś świadomie chce uchylać się od płacenia kosztem innych wykorzystując taką sytuację i swoje prawo głosu. Ja im nie odbiorę prawa taką wzmianką w uchwale, ale uderze w ich obojętność, lenistwo cokolwiek....
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] deka:[/cite] Pytanie czy dodanie w treści takiej wzmianki jak niżej jest do zaakceptowania i czy ktoś może odrzucić w ogóle próbę przeprowadzenia głosowania przez mieszkańców?
    Jakie są ograniczenia co do treści uchwały i poddanie jej pod głosowanie wśród mieszkańców?
    no i mamy kolejnego uczestnika, który chce rządzić .... mieszkańcami :bigsmile:..... zamiast poczytać ustawę o własności lokali i to ze zrozumieniem.

    Po pierwsze: We Wspólnocie Mieszkaniowej decyzje nie podejmują mieszkańcy tylko właściciele lokali
    [cite] deka:[/cite] Mam problem z przeforsowaniem uchwały o wprowadzeniu opłat za wyłączne użytkowanie miejsc w garażu podziemnym przez mniej więcej połowę mieszkańców budynku b]właścicieli lokali[/b. Miejsca z trzech stron obudowane i zamykane osobną bramą dla każdego z nich.
    Pierwsze pytanie : Czy powstają na tym terenie koszty ?
    Zaangażować trzeba tych właścicieli lokali, którzy nie mają takich miejsc do parkowania ... bo jeżeli powstają tam koszty np EE czy sprzątania, ochrony, to właśnie ci co nie mają tych miejsc postojowych dopłacają do tych co je mają.

    Po drugie: czy te MP posiadają udział w NW przypisany do nich, skoro są trwale wygrodzone
  • Opcje
    dekadeka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, ze sa koszty. Remont wjazdu, bramy juz dwa razy, sam prąd i kolejne bramy, czyszczenie, wentylacja.. właśnie o to chodzi, ze skladaja się wszyscy, maja wyższe czynsze i beda jeszcze wyższe, bo brakuje pieniędzy.

    Nie ma księgi. Są przypisane do określonych mieszkań. W akcie jest mowa o nieodpłatnym użytkowaniu, ale nie o braku pokrywania kosztów względem udziału w częściach wspólnych.

    Dziura w prawie, ale kodeks cywilny reguluje takie sprawy.

    Nowy doklejony: 03.01.21 10:04
    no i mamy kolejnego uczestnika, który chce rządzić .... [b]mieszkańcami[/b] :bigsmile:..... zamiast poczytać [b]ustawę o własności lokali[/b] i to ze zrozumieniem.

    Nie chodzi o rządzenie. Dalem propozycje uchwały i uregulowania tego. Zagłosowało tylko 58% co dało już 39% na "tak" i zarządca uznaje uchwałę za niepodjetą zamiast dokończyć głosowanie, bo tendencja jest za zmianą. Stąd zastanawiam się czy nie dodać takiego zapisku. Kto zainteresowany zaglosuje. Skoro reszta ma to gdzieś dlaczego mam sie martwić i tego nie zrobić?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2021
    [cite] deka:[/cite]
    no i mamy kolejnego uczestnika, który chce rządzić .... mieszkańcami :bigsmile:..... zamiast poczytać ustawę o własności lokali i to ze zrozumieniem.

    Nie chodzi o rządzenie. Dalem propozycje uchwały i uregulowania tego. Zagłosowało tylko 58% co dało już 39% na "tak" i zarządca uznaje uchwałę za niepodjetą zamiast dokończyć głosowanie, bo tendencja jest za zmianą.

    Stąd zastanawiam się czy nie dodać takiego zapisku. Kto zainteresowany zaglosuje. Skoro reszta ma to gdzieś dlaczego mam sie martwić i tego nie zrobić?
    Twój problem jest w tym, że nie masz podstawowej wiedzy , mieszasz jakiś kodeks cywilny , który ma drugorzędne znaczenie w DUŻYCH wspólnotach mieszkaniowych ,
    powtarzasz. jak mantrę wkoło to samo, a to ma DRUGORZĘDNE znaczenie .

    Jak nie zbudujesz wokół tematu 10 % właścicieli lokali liczone udziałami , które cię poprą, to nic nie wskórasz ...

    Jakbyś przeczytał UoWL to byś wiedział, że Zarządca (choć wątpię, że taki u Ciebie istnieje) , pewnie Administrator NW , nie jest od tego by decydować czy jest podjęte czy nie , bo
    Z UoWL ...
    [b]Art. 24[/b]. W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,[b] może żądać rozstrzygnięcia przez sąd,[/b] który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym
    
    Te czynność należy podjąć i tyle ... Taka pokazówka może zadziała na tych właścicieli lokali,
    co olewają swoje obowiązki i nie głosują .
    To oni mają ponieść koszty sądowe (ci co nie głosowali )

    [cite] deka:[/cite] Nie ma księgi. Są przypisane do określonych mieszkań. W akcie jest mowa o nieodpłatnym użytkowaniu, ale nie o braku pokrywania kosztów względem udziału w częściach wspólnych.
    Ten zapis tez trzeba zmienić , i podjąć uchwałę z udziałem notariusza i znieść go . Oni mają pokrywać koszty utrzymania tych MP
    [cite] deka:[/cite]Oczywiście, ze sa koszty. Remont wjazdu, bramy juz dwa razy, sam prąd i kolejne bramy, czyszczenie, wentylacja..
    .
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    dekadeka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/2801-iii-csk-446-14-podzial-quoad-usum

    Kodeks cywilny ma znaczenie w ostateczności

    Może trzeba będzie skorzystać z art24, ale wystarczy dokończyć głosowanie. Właściciel i miejsc jest pol na pol z tymi bez. Jeden na pewno glosowal na tak, co na pewno daje większość przy dużej frekwencji,bo Dwóch ma dwa miejsca, a liczą się udziały mieszkań.

    Wiem, że powinna byc kw, liczniki w garazch, ale tak deweloperzy to zostawiają i później jest jazda

    Nowy doklejony: 03.01.21 12:03
    Wspólnota nie jest duża. 22 mieszkania. W jaki sposób korzysta sie z tego artykułu? Jakiś wniosek do zarzadu, administratora czy indywidualnie w sądzie?
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może trzeba będzie skorzystać z art24, ale wystarczy dokończyć głosowanie.
    To jest warunek niezbędny aby w ogóle sąd zajął się tym.

    http://adwokatchudzinski.pl/blog-pl/wniosek-o-rozstrzygniecie-przez-sad/

    http://www.administrator24.info/artykul/id9962,postanowienie-sadu-zastepujace-uchwale-wspolnoty-mieszkaniowej?print=1

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/7606/art-24/

    Uprawnionym do wniesienia wniosku jest zarząd wspólnoty wybrany zgodnie z art. 20 u.w.l. bądź zarządca ustanowiony zgodnie z art. 18 ust. 1 u.w.l. (pisałem o tym wcześniej).
  • Opcje
    dekadeka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok dziekuje, ja jestem w zarzadzie jako jedna z 5 osób, gdzie tylko 2 z tych 5 są najczęściej na zebraniach.
    Czy trzeba podjąć jakieś głosowanie wewnątrz zarządu pod tym wnioskiem czy każda osoba z zarządu ma do tego prawo z osobna i czy robi to na mój wniosek administrujący nieruchomością na koszt wspólnoty czy sam pokrywam ten koszt??
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2021
    [cite] Amadeusz:[/cite]
    Może trzeba będzie skorzystać z art24, ale wystarczy dokończyć głosowanie.
    To jest warunek niezbędny aby w ogóle sąd zajął się tym.
    oczywiście nie jest to konieczny warunek ... wystarczy, że mimo kilku prób (tur głosowania), nie udało się rozstrzygnąć wyniku zgodnie z ustawowym zapisem , ale to już robota dla "papugi" (prawnika) .


    U mnie we WM, mamy w regulaminie WM zapis, że głosowania pod uchwałą (pierwsza na zebraniu właścicieli lokali), obywają się w dwóch turach uzupełniających , co 14 dni , potem Zarząd kieruje sprawę do sądu ...
    W 25 letnim okresie funkcjonowania WM, zdarzyło się to raz, 1997 roku ... od tego czasu (pokazówki) głosowanie trwa nie dłużej, jak miesiąc i jest rozstrzygnięcie . Oprócz tego, przy drugiej turze wysyłania kart w głosowaniu uzupełniającym ,każdego właściciela lokalu obciążamy kwotą 20 zł (nota).

    Po zmianie oprogramowania przez Administratora , głosownie uchwał odbywa się przez internet oraz na rozsyłanych indywidualnych kartach do głosowania . :bigsmile: (wszytko robi Administrator, My - Zarząd nadzorujemy , wyznaczamy terminy, decydujemy)
    [cite]deka[/cite] ja jestem w Zarządzie jako jedna z 5 osób,
    czyli miałem rację .... macie ADMINISTRATORA, a nie zarządcę NW...

    [cite]deka[/cite] Ok dziekuje, ja jestem w zarzadzie jako jedna z 5 osób, gdzie tylko 2 z tych 5 są najczęściej na zebraniach.
    Czy trzeba podjąć jakieś głosowanie wewnątrz zarządu pod tym wnioskiem
    czy każda osoba z zarządu ma do tego prawo z osobna i
    czy robi to na mój wniosek administrujący nieruchomością na koszt wspólnoty
    czy sam pokrywam ten koszt??
    chłopie weź się w garść i poczytaj ustawę o własności lokali (link masz w mojej stopce UoWL) zwłaszcza, że jesteś członkiem Zarządu WM

    Przy tak licznym Zarządzie, Wspólnota winna mieć Regulamin Pracy Zarządu, żeby było wiadomo, co i jak ...
    Jak go nie ma, to obowiązuje zapis ustawowy :
    z UoWL
    Art. 21. 1. [b]Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.[/b]
    
    2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, [b]oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają [color=#00f]przynajmniej dwaj jego członkowie.[/color][/b]
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    dekadeka Użytkownik
    edytowano stycznia 2021
    No to lipa, bo wszyscy w zarządzie są na NIE i tyle z tych praw. Jedyna opcja dokończyć głosowanie, jak się nie uda mamy związane ręcę.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    oczywiście nie jest to konieczny warunek ... wystarczy, że mimo kilku prób (tur głosowania), nie udało się rozstrzygnąć
    To jest warunek konieczny!
    Proszę nie wprowadzać w błąd i czytać uważnie co się komentuje!
    Mowa jest o niezakończonym głosowaniu:
    ale wystarczy dokończyć głosowanie.
    - a w tej sytuacji - należy pamiętać, że wniosek do sądu nie może być sformułowany w taki sposób, że czynność sądu zastępowałaby brakującą liczbę głosów pod uchwałą wspólnoty mieszkaniowej.
    Mowa o tym w linkach które przytoczyłem.
    deka: ja jestem w zarzadzie jako jedna z 5 osób
    To ułatwia sprawę i nie powinno być w ogóle takich problemów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2021
    [cite] Amadeusz:[/cite]
    KubaP:
    oczywiście nie jest to konieczny warunek ... wystarczy, że mimo kilku prób (tur głosowania), nie udało się rozstrzygnąć wyniku zgodnie z ustawowym zapisem , ale to już robota dla "papugi" (prawnika) .
    To jest warunek konieczny!
    już przestań, bo cię ponosi ... a za to nie będziesz płacił z własnej kieszeni tylko nieświadomi ludzie

    Proszę #Amadeusz nie wprowadzać w błąd i czytać uważnie co się komentuje!
    [cite] Amadeusz:[/cite]Mowa jest o niezakończonym głosowaniu:
    ale wystarczy dokończyć głosowanie.
    - a w tej sytuacji - należy pamiętać, że wniosek do sądu nie może być sformułowany w taki sposób, że czynność sądu zastępowałaby brakującą liczbę głosów pod uchwałą wspólnoty mieszkaniowej.
    Mowa o tym w linkach które przytoczyłem.
    tylko, że te linki nie dotyczą sprawy, o której mowa w wątku , tylko użyto tam słownictwo, które tobie pasuje do bicia piany na forum.

    Jak ty chcesz dokończyć głosowanie, jak już nikt nie chce głosować .... te 40%, które brakuje ...
    Zagłosowało tylko [b]58%[/b] co dało już [b]39%[/b] na "tak"  i [b]zarządca uznaje uchwałę za niepodjętą[/b] zamiast dokończyć głosowanie, bo tendencja jest za zmianą.
    

    W każdej sytuacji, jak powołujemy się na art 24 UoWL, to sąd będzie podejmował decyzje za tych co nie głosowali, czy to się tobie podoba czy nie.

    Głosy pod uchwałą powinien zbierać Zarząd WM, a nie Administrator ... technika jest dowolna , zależy od wspólnoty , struktury właścicieli lokali, zaplecza technicznego administratora ...
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano stycznia 2021
    KubaP - ty jesteś naprawdę ....... ... ...... .......... !
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2021
    [cite] Amadeusz:[/cite]KubaP - ty jesteś naprawdę ....... ... ...... .......... !
    ***** Amadeusz ... tyle w temacie
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szkoda że nie napisałeś jakimi konkretnie opłatami zaproponowałeś w tej uchwale obciążanie wyłącznych użytkowników tych stanowisk. Jak brzmi ten projekt uchwały?

    Odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie dałaby też odpowiedź na problem że ludzie nie chcą glosować tego konkretnego projektu, pomimo, że zagłosowali za uchwałami sąsiednimi.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] blazejh:[/cite]Odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie dałaby też odpowiedź na problem że ludzie nie chcą glosować tego konkretnego projektu, pomimo, że zagłosowali za uchwałami sąsiednimi.
    a ty byś głosował ZA, jakbyś miał płacić za MP np. ok. 150 zł dodatkowo co miesiąc , a teraz masz za friko ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.