wydzielenie ze spółdzielni - potencjalne problemy

marcin2010marcin2010 Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

Kilka słów o obecnej sytuacji:

Nasza klatka (i blok) należą do spółdzielni mieszkaniowej - spółdzielnia jest monopolistą w mieście (~60tys mieszkanców).
W klatce jedynie 2 mieszkania nie zostały wykupione.

Ze względów kosztowych i nie tylko pojawiłą się idea utworzenia włsanej wspólnoty z naszej klatki , czyli 10 mieszkań.
O ile kwsestie formalne dotyczące samego wydzielenia wydają się proste, o tyle zastanawiają mnie potencjalne problemy jakie możemy po drodze napotkać:

1. Śmietnik: korzysta z niego jedynie SM, około 100 mieszkań. Śmieci wywozi SM (przynajmniej tak są opisane śmieciarki :).
Czy SM ma prawo zabronić nam korzystania ze śmietnika ( oczywiście odpłatnego) i żądać wybudowania włąsnego?

2. W akcie notarialnym mam wpisy dotyczące części wspólnych ( a dokłądnie nieodpłatna służebność gruntowa) - dróg, chodników.
Czy takie zapisy mogą utrudnić wydzielenie wspólnoty?


Jakich jeszcze problemów mogę oczekiwać?

pozdrawiam

marcin

Komentarze

  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A uda Wam się wydzielić nieruchomość tak aby obejmowała tylko tą klatkę?
  • Opcje
    ggfggf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dużo zależy od tego jaki jest podział gruntu, czy budynek jest posadowiony na działce po obrysie,dlaczego nie cały budynek objąć wspólnotą. Pozdrawiam Maria.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakich jeszcze problemów mogę oczekiwać?
    -ogrzewanie miejskie czy poprzez spółdzielnię?
    -przekazanie WM środków wpłacanych na fundusz remontowy w spółdzielni


    Podział spółdzielni art 108b - ustawy z 14 czerwca 2007 o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:
    Art. 108b. § 1. Członkowie spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni, która nadaje się do takiego wyodrębnienia, mogą przyjąć uchwałę większością głosów tych członków, o podziale w spółdzielni w ten sposób, że z tej jednostki organizacyjnej albo części majątku zostanie utworzona nowa spółdzielnia. W zakresie reprezentacji tych członków stosuje się odpowiednio przepisy o zakładaniu spółdzielni.
    § 2. Zarząd dotychczasowej spółdzielni jest obowiązany niezwłocznie, jednak nie dłużej niż w ciągu 60 dni, przygotować dokumenty niezbędne do dokonania podziału, o którym mowa w § 1, oraz udostępnić je członkom żądającym podziału.
    § 3. Walne zgromadzenie dotychczasowej spółdzielni nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia doręczenia zarządowi spółdzielni żądania zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni, o której mowa w § 1, podejmuje uchwałę o podziale lub odmawiającą podziału. Uchwała odmawiająca
    podziału spółdzielni może być podjęta tylko ze względu na ważne interesy gospodarcze dotychczasowej spółdzielni lub istotne interesy jej członków.
  • Opcje
    barbrabarbra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy nie byłoby prostszym rozwiązaniem wydzielenie ze spółdzielni całego bloku poprzez uchwałę właścicielską o powołaniu wspólnoty mieszkaniowej dla tej nieruchomości? O ile jest to możliwe ze względu na liczbę wykupionych mieszkań w nieruchomości i akceptację tej formy zarządzania przez właścicieli. To uprości b. wiele spraw (co, woda,śmietnik,przeglądy, konserwacje, liczniki itp).
  • Opcje
    TubeTube Użytkownik
    edytowano listopada -1
    http://www.youtube.com/watch?v=59s_uOdBZXI
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.