sprawozdanie finansowe

Mieszkanka_3miastoMieszkanka_3miasto Użytkownik
Witam,
Otrzymałam od zarządcy budynku sprawozdanie finansowe za 2020 rok.
Poproszę o pomoc w jego analizie.
Ostatnia kartka to plan gospodarczy na 2021.
Jest do spłacenia jeszcze kredyt za remont elewacji, w planach jest wymiana pionów kanalizacyjnych.
Czy ktoś posiada doświadczenie czy to się ma szansę udać by wszyscy w pionie się zgodzili?
Jak wypada "kondycja" bloku?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/038206005b436c40

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawozdanie wygląda fajnie. Dość profesjonalnie. Jedno ale... Dlaczego saldo na wodzie i cieple jest różne od zera? Przecież te media powinny być rozliczone na koniec roku...

    Sytuacja też wygląda dobrze. Zaskakująco niskie należności od właścicieli.
    czy to się ma szansę udać by wszyscy w pionie się zgodzili?
    

    A mają coś do powiedzenia?
  • Opcje
    Mieszkanka_3miastoMieszkanka_3miasto Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Saldo ma być podobno rozliczone, ale też zastanawiam się na jakiej zasadzie się to odbywa, czy to jest od powierzchni lokalu?
    Otrzymałam rozliczenie CO i wody, ale ni jak się ma do tych liczb (chyba, że po prostu tego nie rozumiem)
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/b73b0dac3096fc41

    Co do pionów jeśli jakiś właściciel mieszkania nie wyrazi zgody to podobno wstrzymuje robotę w pionie, nie wiem czy można kogoś przymusić do tego?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Sprawozdanie wygląda fajnie. Dość profesjonalnie.
    to badziewie ... jest bardzo nieczytelne choć zgodne z ustawą o rachunkowości, która w tym przypadku niewiele ma wspólnego UoWl . We wspólnocie obowiązują SF oparte o pozaksięgową ewidencje ... wzór takiego SF znajdziesz tu https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_sprawozdanie_finansowe Przykład 2...

    [cite] Mieszkanka_3miasto:[/cite]Saldo ma być podobno rozliczone, ale też zastanawiam się na jakiej zasadzie się to odbywa, czy to jest od powierzchni lokalu?
    Otrzymałam rozliczenie CO i wody, ale ni jak się ma do tych liczb (chyba, że po prostu tego nie rozumiem)
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/b73b0dac3096fc41
    no, to takie czary mary , im miej rozumieją właściciele lokali tym lepiej dla zarządcy .... ale czy aby o to chodzi właścicielom ?
    Rozliczanie mediów winno się odbyć na postawie Regulaminu rozliczania jaki uchwalą właściciele lokali .
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. To najpierw się rozlicza, a potem sztucznie przypisuje z datą 31.12. tak, aby saldo na koniec roku było zero.

    2. Rozlicza się w oparciu o regulamin rozliczenia uchwalony przez wspólnotę.

    Nowy doklejony: 05.03.21 19:13
    3. https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/267/wymiana-pionow-wod-kan/
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    2. Rozlicza się w oparciu o regulamin rozliczenia uchwalony przez wspólnotę.
    Wspólnota niczego nie uchwala, jak już .... to robią to właściciele lokali, głosujący udziałami w NW
  • Opcje
    Mieszkanka_3miastoMieszkanka_3miasto Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety tak jest właściciele niewiele rozumieją, większość to starsi ludzie i ciężko przepchnąć jakieś modernizacje poprawiające np. standard bloku bo wszystko wg nich nie jest potrzebne. Ważne jest tylko światło na klatce i w piwnicy.

    Od niedawna jestem w zarządzie i nie wiem jakie są tam ustalenia i układy.
    Spisuje sobie Państwa uwagi i poruszę je na spotkaniu z zarządcą.

    Nie wiem ile i czy uda się coś zwojować...
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieszkanka_3miasto
    Otrzymałam od zarządcy budynku sprawozdanie finansowe za 2020 rok.
    Dobrze by było wyprostować niektóre pojęcia jakimi się posługujesz.
    Nie mogłaś otrzymać od "zarządcy budynku" bo zarządcą budynku są wszyscy właściciele lokali (wspólnota). Gość mylnie nazywany zarządcą jest co najwyżej zatrudnionym przez zarząd wspólnoty administratorem NW. Pełni funkcję pomocniczo-doradczą zarządu.
    Od niedawna jestem w zarządzie.
    Dlatego dobrze żebyś wiedziała (w uproszczeniu), iż zarząd to najważniejszy i jedyny organ wspólnoty - to zarząd "rządzi" we wspólnocie wykonując wolę właścicieli lokali wyrażaną uchwałami.
  • Opcje
    Mieszkanka_3miastoMieszkanka_3miasto Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz rację nawet, regulując opłaty płacimy do ABM, więc określenie zarządca jest niepoprawne, niestety potocznie "u nas" używane.
    Chciałabym zrozumieć na jakiej zasadzie to wszystko działa bo wszystko jest owiane u nas jakąś tajemnicą i nikt z mieszkańców nic na temat administrowania nieruchomością nie wie.
    A sam administrator określa np. że konieczna jest wymiana np. zaworów gazowych i np. pytanie czy rzeczywiście jest ona konieczna czy nabijamy komuś kasę.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Masz rację nawet, regulując opłaty płacimy do ABM,
    Błąd! Jeżeli to prawda czyli wpłacacie opłaty na konto "administracji" to jest to przekręt - tak robić nie wolno! Wspólnota winna mieć osobne swoje konto w banku i tam właściciele wpłacają wszelkie opłaty.
    A sam administrator określa np. że konieczna jest wymiana np. zaworów gazowych i np. pytanie czy rzeczywiście jest ona konieczna czy nabijamy komuś kasę.
    Trzeba sprawdzić jego umowę ze wspólnotą, może są w niej takie kwiatki jak tu w innym wątku, że jest na prowizji od robot remontowych.
    Chciałabym zrozumieć na jakiej zasadzie to wszystko działa
    Przede wszystkim zapoznać musisz się bardzo dokładnie z ustawą o własności lokali - to Wasza biblia. Następnie omówić wszelkie sprawy z pozostałymi członkami zarządu (może dobrać nowych?), w końcu macie jako zarząd działać dla dobra wszystkich właścicieli (po to Was wybrali) - to ich pieniądze, to ich majątek jakim Wam przyszło zarządzać.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Mieszkanka_3miasto:[/cite] regulując opłaty płacimy do ABM,
    czy, aby na pewno ... co piszesz na przelewie ABM czy Wspólnota Mieszkaniowa ?

    [cite] Mieszkanka_3miasto:[/cite] A sam administrator określa np. że konieczna jest wymiana np. zaworów gazowych i np. pytanie czy rzeczywiście jest ona konieczna czy nabijamy komuś kasę.
    to powinno wynikać z rocznego przeglądu gazowego , bo to go się miedzy innymi robi . chodzi o bezpieczeństwo

    [cite] Mieszkanka_3miasto:[/cite] Od niedawna jestem w zarządzie i nie wiem jakie są tam ustalenia i układy.
    to przed Tobą dużżżżżżżo pracy , nad sobą i nad współwłaścicielami lokali
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/5017/wspolnota-mieszkaniowa-jak-ja-zorganizowac-/#Item_3
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP
    Dla mnie badziewiem są przykłady, który Ty przedstawiłeś.
    Pierwszy z nich ograniczony do eksploatacji to de facto ewidencja wydatków, a nie sprawozdanie. Zarzucanie właścicieli informacjami o wydatkach częstokroć poniżej 100 zł to marnotrawstwo ekologiczne...
    Drugi przykład jest wygląda lepiej, ale niestety liczne błędy rachunkowe: (przychody minus koszty nie dają salda, a koszty się nie sumują) i co ważniejsze są błędy merytoryczne. Jak się pokazuje pozycję przychody z najmu, to się powinno pokazać pozycję kosztową podatek CIT.
    A umieszczenie otrzymanego kredytu jako koszt, a spłacanego jako przychód dyskwalifikuje ten przykład i ośmiesza portal.
    Rozpisywanie sald z poszczególnymi najemcami to też marnotrawstwo ekologiczne...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] a-z:[/cite]KubaP
    Dla mnie badziewiem są przykłady, który Ty przedstawiłeś.
    Pierwszy z nich ograniczony do eksploatacji to de facto ewidencja wydatków, a nie sprawozdanie. Zarzucanie właścicieli informacjami o wydatkach częstokroć poniżej 100 zł to marnotrawstwo ekologiczne...
    #a-z
    Czy ty rozumiesz czym jest WZÓR sprawozdania od sprawozdania z prawdziwymi danymi ?
    Pewnie nie, skoro wypisujesz takie bre_dnie .

    Pierwszy wzór jest pomyłką, wielką pomyłką, ale ktoś go stosuje więc administrator go umieścił .(ten wzór powstał 2012 roku)

    Drugi wzór (ten wzór powstał 2013 roku) jest stosowny przez wiele wspólnot i też w mojej WM jest stosowany . Oczywiście działy, pozycje się zmieniają i odzwierciedlają zdarzenia, jakie miały miejsce w roku obrachunkowym .
    [cite] a-z:[/cite]A umieszczenie otrzymanego kredytu jako koszt, a spłacanego jako przychód dyskwalifikuje ten przykład i ośmiesza portal.
    Rozpisywanie sald z poszczególnymi najemcami to też marnotrawstwo ekologiczne...
    dla ciebie jako "rasowego księgowego", wszystko, co odbiega od wzorów wynikających z ustawy o rachunkowości (UoRach) jest ośmieszające i marnotrawstwem ekologicznym .
    Uważam, że się sam ośmieszasz, wydając taką opinie, choć przyznaje, masz do tego prawo .

    Ty nie robisz SF na potrzeby Ministra Finansów czy Urzędu skarbowego ,ale na potrzeby właścicieli lokali, aby jak największa rzesza, mogła z niego wyczytać, jak wyglądają finanse WM.

    Tym się różni SF wg UoRach od SF wg ewidencji pozaksięgowej WM, bo Zarząd WM ma przygotować SF dla właścicieli lokali o różnej wiedzy na temat rachunkowości , dlatego w 1995 roku wprowadzono ewidencję pozaksięgową, czyli taką, która nie uwzględnia zasad opisanych UoRach, tylko zasady wypracowane przez właścicieli lokali tworzących daną WM , bo Oni zatwierdzają rozrachunki we WM .

    Nie wiesz, czym jest prowadzenie ewidencji pozaksięgowej . Uznajesz tylko prowadzenie ewidencji księgowej WM zgodnie z ustawa o rachunkowości , z której przeciętny właściciel niewiele może się dowiedzieć . Autorka wątku #Mieszkanka_3miasto: jest tego przykładem.

    Ja rozumiem, że dla ciebie, im mniej osób rozumie twoje SF , to tym mniej zadaje do ciebie pytania , w obawie, że się ośmieszą. Preferujesz taki minimalizm.
    [cite] a-z:[/cite] Rozpisywanie sald z poszczególnymi najemcami to też marnotrawstwo ekologiczne...
    nie podzielam tego poglądu, wielu właścicieli jest zadowolonych, że wie ile kto płaci z najmu NW i przestają marudzić ....
    [cite] a-z:[/cite] niestety liczne błędy rachunkowe: (przychody minus koszty nie dają salda, a koszty się nie sumują) i co ważniejsze są błędy merytoryczne.
    dane wstawione w nim są fikcją, bo chodziło o wzór , o tabelkę, jak takie SF powinno wyglądać
    [cite] a-z:[/cite]Jak się pokazuje pozycję przychody z najmu, to się powinno pokazać pozycję kosztową podatek CIT.
    PS. podatek CIT jest... pod poz 5 dział III ... tylko nie w tej kolumnie ...zadowolony... pewnie pomyłka admina forum przy zawieszaniu wzorca na forum
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ogromne szczęście mają członkowie mojej WM ,że nie zarządzają nią "licencjonowani fachowcy".
    Dlatego dobrze żebyś wiedziała (w uproszczeniu), iż zarząd to najważniejszy i jedyny organ wspólnoty - to zarząd "rządzi" we wspólnocie wykonując wolę właścicieli lokali wyrażaną uchwałami.
    Tych idiotyzmów ich uczą na kursach. Oni nawet przy zatrudnieniu sprzątaczki żądają uchwały. Wymyślają jakieś broszurki dla właściceli , które tylko gmatwają i nikt ich nie rozumie, ale ktoś za to musi płacić. Kto? Ja, Pan,Pani, spoleczeństwo.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    #Prezesod13lat świetnie ci idzie w tym monologu z samym sobą :bigsmile:
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Prezesod13lat:
    Tych idiotyzmów ich uczą na kursach.
    Nigdy nie byłem i nie jestem licencjonowanym, w żadnych też kursach nie uczestniczyłem - ale jako zwykłego właściciela lokalu razi mnie każda głupota tu na Forum wypisywana, dlatego zmuszony jestem zareagować na b__dnie wypisywane przez zakompleksionego użytkownika tego Forum tytułującego się dla podbechtania swojego ego - wieloletnim prezesem.
    Wytłumacz tu wszystkim co jest idiotycznego w stwierdzeniu: "zarząd to najważniejszy i jedyny organ wspólnoty" w świetle:
    Art. 21. 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
    Czy ustawa wymienia jakieś jeszcze inne organy zarządzające we wspólnocie? - nie!
    Więc przepraszaj za swoją głupotę i rzucane obelgi na zarządców licencjonowanych. Tak a propos - w życiu nie spodziewałem się że kiedykolwiek będę stawał w obronie licencjonowanych.

    Wytłumacz tu wszystkim co jest idiotycznego w stwierdzeniu: "to zarząd "rządzi" we wspólnocie wykonując wolę właścicieli lokali wyrażaną uchwałami." w świetle art. 21 i:
    Art. 22. 1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
    2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa
    Czy kierowanie sprawami wspólnoty to nie jest "rządzenie"? Czy samodzielne podejmowanie decyzji to nie jest "rządzenie"? Czy nakaz wykonania określonych działań wynikający z uchwały właścicieli to nie jest realizacja woli właścicieli lokali?
    Więc przepraszaj za swoją głupotę i rzucane obelgi na zarządców licencjonowanych.

    Zakichany prezesie od siedmiu boleści - albo uczyłeś się języka polskiego z innych podręczników i nie rozumiesz elementarnych pojęć, albo jesteś po prostu matoł!

    Nie musisz odpisywać bo wisi mi, co masz do powiedzenia.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] Mieszkanka_3miasto:[/cite]Od niedawna jestem w zarządzie i nie wiem jakie są tam ustalenia i układy.
    Spisuje sobie Państwa uwagi i poruszę je na spotkaniu z zarządcą ADMINISTRATOREM .
    i tak go nazywaj na spotkaniu i powtarzaj to do znudzenia, a jak ktoś zapyta dlaczego używasz takiego słownictwa, to mu wytłumacz, jak jest Zarząd WM, to nie ma zarządcy, jest administrator.
    Administrator nie podejmuje decyzji, on je może opiniować. Ostateczne decyzje podejmuje Zarząd WM
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Amadeusz - ukrywasz się na tym forum jako niezalogowany? Ja znam życie WM od podszewki, a Ty z kursów i z wywodów fachowca od wszystkiego KubyP. Ja zabieram tu głos bo może oprócz tych wszystkich niezalogowanych wcieleń KubP znajdzie się jeden forumowicz potrzebujący rady z realu a nie z waszego wirtualnego świata.Czy Ty raz przeczytałeś uowl ze zrozumieniem??? Nie, nie rozumiesz przepisów prawnych i opierasz się na idiotycznych interpretacjach.Ja już jestem 15 rok jednoosobowym zarządem WM, więc wiem jaką mam władzę. Ona wynika z art. 21.1 i 22.1 uowl. To ogromne kompetencje spoczywające na Zarządzie, i wara innym od ingerencji w nie. Tak ja zarządzam, AUTORYTATYWNIE. Jak większości się to nie podoba mogą mnie odwołąć. A jak mają to zrobić jak większości "wisi to kalafiorem". Ja się nie pytam kogo mam zatrudnić, sprzątaczkę czy elektryka, czy jaki kwiatek mam posadzić . 99% decyzji we WM to zarząd zwykły. Ten 1% to przypadki szczególne wymienione poniżej.
    2.Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.

    3.Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu

    są w szczególności:

    1)ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej;

    2)przyjęcie rocznego planu gospodarczego;

    3)ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu;

    4)zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej;

    5)udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego;

    5a)udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej;

    6)dokonanie podziału nieruchomości wspólnej;

    6a)nabycie nieruchomości;

    7)wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16;

    8)ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną;

    9)udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych

    nieruchomościach wspólnych;

    10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    Czy Ty rozumiesz te przepisy?
    Kompromitujesz się swoją interpretacją przepisów.
    Nie mogłaś otrzymać od "zarządcy budynku" bo zarządcą budynku są wszyscy właściciele lokali (wspólnota).
    BZ---TY.WM jest zarządcą jedynie części wspólnych nieruchomości. A budynek to części wspólne i lokale prywatne. Ale to wynika z nieznajomości tematyki przez ustawodawcę, dla nich wszystko jedno czy spółdzielnie czy WM, oni mieszkają w domkach.
    dlaczego krytykuję zarządców/administratorów? Bo ja widzę jak działają. WM wybierają sobie "fikcyjny zarząd", który podpisuje umowę z firmą, a firma wyznacza "opiekuna WM", czyli tego w firmie, który wie gdzie ta WM się mieści. A zazwyczaj pisma roznosi sprzątaczka. Członkom WM z zarządem włascicelskim, która wynajmuje administratora należałoby prawnie pozabierać ich prawa własności. Chcą żyć w PRL-u? Ich sprawa.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    jako niezalogowany?
    G...o cię obchodzi czy zalogowany czy nie.
    prezes:Ja już jestem 15 rok jednoosobowym zarządem WM, więc wiem jaką mam władzę. Ona wynika z art. 21.1 i 22.1 uowl. To ogromne kompetencje spoczywające na Zarządzie, i wara innym od ingerencji w nie. Tak ja zarządzam, AUTORYTATYWNIE.
    ...zarząd to najważniejszy i jedyny organ wspólnoty - to zarząd "rządzi" we wspólnocie w świetle art. 21.1 i 22.1
    Według niedorobionego prezesa -te dwa powyższe stwierdzenia to są idiotyzmy.To się nazywa samozaoranie i kompromitacja!
    Tych idiotyzmów ich uczą na kursach.
    WM jest zarządcą jedynie części wspólnych nieruchomości
    Nieprawda! Wszyscy właściciele są albo właścicielami gruntu i budynku albo zarządcą budynku a nie wspólnota. Zawiłości tego przepisu nie tłumaczę bo i tak nie zrozumiesz, widocznie za krótko jesteś tym zarządem.
  • Opcje
    PataponPatapon Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [quote]A sam administrator określa np. że konieczna jest wymiana np. zaworów gazowych i np. pytanie czy rzeczywiście jest ona konieczna czy nabijamy komuś kasę.[/quote]


    Wszelkie informacje dotyczące tego co musi być wymienione lub naprawione znajdziesz w protokole z okresowej kontroli budynku przeprowadzanej na podstawie art. 62 Prawo budowlane, takie kontrole w zależności od zakresu przeprowadzane są raz do roku i raz na 5 lat. Każdy członek wspólnoty ma prawo wglądu do protokołów.


    Co najmniej raz w roku należy przeprowadzać okresowe kontrole polegające na: sprawdzeniu stanu technicznego:

    elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
    instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, a także
    instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) – art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane.

    Kontrola okresowa wykonywana raz na pięć lat
    Co najmniej raz na 5 lat należy przeprowadzać kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia. Kontrolą powinno być również objęte badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów (art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane).
    Dodatkowe regulacje dotyczące kontroli okresowych budynku mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836 z późn.zm.). W myśl § 6 tego rozporządzenia zakresem okresowej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy (tj. kontroli okresowej co najmniej raz na 5 lat), należy objąć również sprawdzenie stanu sprawności technicznej i wartości użytkowej elementów budynku, o których mowa w § 5, oraz wszystkie pozostałe elementy budynku, a także estetykę budynku i jego otoczenia

    Więcej informacji na temat kontroli znajdziesz na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
    Komentarz edytowany Patapon
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    podatek CIT jest... pod poz 5 dział III ... tylko nie w tej kolumnie ...

    Rzeczywiście. Nigdy by mi do głowy nie przyszło szukać go po przychodach...:cry::cry::cry:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] a-z:[/cite]
    podatek CIT jest... pod poz 5 dział III ... tylko nie w tej kolumnie .....zadowolony... pewnie pomyłka admina forum przy zawieszaniu wzorca na forum
    Rzeczywiście. Nigdy by mi do głowy nie przyszło szukać go po przychodach...:cry::cry::cry:
    bo masz syndrom skrzywienia zawodowego "rasowego księgowego" na wszytko patrzą przez UoRach .... nie widząc zasad rządzących ewidencją pozaksięgową wspólnoty.

    Dlatego może już zrozumiesz, na czym polega ewidencja pozaksięgowa prowadzona przez Wspólnoty .
    Wystarczy zmienić znak "+" na "- ", kolumnę i opinia nie jest już taka wiadoma . Trzeba się wczytać w treść . Nie ma co oszczędzać na tzw "marnotrawstwie ekologicznym" ... bo to się może źle skończyć dla ogółu właścicieli lokali

    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_sprawozdanie_finansowe - Przykład 2...

    Grunt, że właściciele lokali dostali wiedzę, że WM musiała zapłacić podatek od najmu części wspólnych, co pomniejszyło PRZYCHODY i US nie będzie miał problemu ze sprawdzeniem czy dobrze jest wyliczony . I tu się kończy rola US , resztę zatwierdzają właściciele lokali tworzący daną WM

    Z takich ciekawostek z życia . Jedna biegła ws księgowości w 2001 roku, została przez nasz Zarząd WM i adwokata w sądzie sprowadzona na ziemię, a sąd "dostał nauczkę" , ws opinii na temat sprawozdania WM i prowadzenia ewidencji pozaksięgowej WM, którą zaskarżył jeden z właścicieli lokali niemieszkalnych, którzy żądał, aby ewidencja WM była prowadzona, jak dla podmiotu Vatowskiego.
    Jak na nią patrzyłem (biegłą), jak dukała na zadawane przez nas pytania i się czerwieniła przed Wysokim Sądem, bo swoją opinię oprała o UoRach, a nie o uchwałę właścicieli lokali ws prowadzenia ewidencji pozaksięgowej wspólnoty.
    W rezultacie sąd pominął jej opinię i zwrócił pieniądze za jej wydanie, o co wnioskował prawnik. Pozew został oddalony, uchwała została utrzymana w obrocie prawnym .

    Czy dalej twierdzisz, że promowany przeze mnie WZÓR sprawozdania finansowego WM jest:
    [cite] a-z:[/cite]
    [b]Dla mnie [color=#f00]badziewiem[/color] są[/b] przykłady, który Ty przedstawiłeś.
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]
    podatek CIT jest... pod poz 5 dział III ... tylko nie w tej kolumnie ...

    Rzeczywiście. Nigdy by mi do głowy nie przyszło szukać go po przychodach...:cry::cry::cry:

    Podatek od dochodów z najmu lokali wykazany jest w cześć dot. przychodów (z najmu?)?

    Może jednak niechby kto to poprawił, skoro to ma być wzór?

    Jeśli wzór to kolumny niechby się jednak sumowały...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.