Czy kwota funduszu remontowego jest przychodem w roku następnym?
fant
Użytkownik
Na wstępie witam Wszystkich na forum.
Bardzo przepraszam za ewentualne braki wiedzy i fachowego nazewnictwa.
Proszę o wyjaśnienie czy rozliczając CIT8 kwotę funduszu remontowego z roku poprzedniego należy wykazać jako przychód i do tego doliczyć przychody w danym roku? Czy dany rok rozliczamy od "0" wykazując tylko dochody w danym roku?
Mam nadzieję, że pytanie jest wystarczająco zrozumiałe :shamed:
Bardzo proszę o pomoc.
Bardzo przepraszam za ewentualne braki wiedzy i fachowego nazewnictwa.
Proszę o wyjaśnienie czy rozliczając CIT8 kwotę funduszu remontowego z roku poprzedniego należy wykazać jako przychód i do tego doliczyć przychody w danym roku? Czy dany rok rozliczamy od "0" wykazując tylko dochody w danym roku?
Mam nadzieję, że pytanie jest wystarczająco zrozumiałe :shamed:
Bardzo proszę o pomoc.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
ja milczę jak grób ...
# fant - Nie licz na to, skan tego pisma , to tylko przechwałki trolla forumowego. On tu jeszcze nikomu nie pomógł a nie jeden zapłacił za jego porady z własnej kieszeni i do dziś się nie może pozbierać ....
o jakim rozliczeniu mówisz ... FR to gromadzenie środków na przyszłe remonty i nie rozlicza się go co roku . Opłaty CIT płaci Wspólnota od niewykorzystanych, a wpłaconych środków finansowych od lokali niemieszkalnych.
Wpłaty na fundusz remontowy stanowią zobowiązania z tytułu uczestniczenia w kosztach zarządu nieruchomością wspólną w zakresie wydatków na remonty nieruchomości wspólnej. Środki na nim zgromadzone stanowią odrębną współwłasność wszystkich właścicieli lokali. W przypadku sprzedaży lokalu przez właściciela prawo do współwłasności środków zgromadzonych na funduszu remontowym przechodzi na nabywcę lokalu jako element prawa do udziału w nieruchomości wspólnej.
w 2018 po rozliczeniu roku uchwałą na fundusz remontowy została przekazana kwota 50000
w 2019 wpłaty na fundusz rem. od mieszkańców wyniosły 14000 zł.
Składając CIT8 za 2019 rok jako przychód zostało wykazane 64000 zł. (oczywiście były koszty ale nie o koszty chodzi)
Rozliczając każdy rok od zera wychodzi, że w niektórych latach mieliśmy straty (ale na funduszu rem. były pieniądze)
Do tej pory US się nie przyczepił.
Jeżeli to było błędnie rozliczane to co teraz? Powinna zostać złożona korekta za 5 lat?
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/ulgi/pcc-i-inne-podatki/236579,Kiedy-wspolnota-mieszkaniowa-nie-musi-placic-podatku-dochodowego.html
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/cit/cit/podatnicy-i-zakres-opodatkowania/253583,Wspolnoty-mieszkaniowe-jako-podatnicy-CIT.html
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dochod-a-przychod-jaka-jest-miedzy-nimi-roznica
a kto taka deklarację złożył poprzednik czy Ty?
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wplaty-na-fundusz-remontowy-w-swietle-podatkow
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/ulgi/pcc-i-inne-podatki/236579,Kiedy-wspolnota-mieszkaniowa-nie-musi-placic-podatku-dochodowego.html
Zasady chyba zrozumiałem. Tak czy tak korzystamy ze zwolnienia jednak było to wszystko źle obliczane.
Deklaracja CIT to deklaracja, która służy do obliczania podatku dochodowego.
Podatek dochodowy liczy się (w przypadku CIT) od dochodu.
Dochód to różnica między przychodami a kosztami.
Pozostałości z lat ubiegłych nie są przychodami roku bieżącego. Gdyby pozostałości z lat ubiegłych zaliczać do przychodów to co roku trzeba by je opodatkowywać.
---
Nie pytałeś o to, ale na wszelki wypadek Tobie i innym czytającym powiem.
Fundusz remontowy dotyczy mieszkań. Jest to element tzw. gospodarki zasobami mieszkaniowymi (gzm).
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
---
Pomogę Ci wypełnić jeśli podasz mi sumę przychodów i sumę kosztów za 2020 r. z podziałem na gzm i nie gzm.
Samo wypełnienie nie jest najgorsze.
Naszymi przychodami są tylko wpłaty od mieszkańców na fundusz rem. Koszty wiadomo prąd, ubezpieczenie, remonty.
Najgorszy jest dylemat prostować w US czy nie. Czy korekta za pięć lat nie spowoduje jakiejś kontroli. Wszystkie rachunki niby są ale zawsze jest jakieś ale.
I jeszcze jedno - "Gdyby pozostałości z lat ubiegłych zaliczać do przychodów to co roku trzeba by je opodatkowywać." - dlaczego skoro pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi tyle, że z ubiegłych lat?
Jeżeli moje pytania są naiwne to przepraszam ale taki jest stan mojej wiedzy.
Czy prostować? Powinieneś. Ale zrobisz co zechcesz. Możesz udawać, że nie widziałeś tych deklaracji. Prawdopodobieństwo kontroli jest żadne. A nawet jakby jakiś sąsiad z którym już rozmawiałeś doniósł, to raczej nie przyjdą, bo nie ma uszczerbku dla fiskusa.
takie bajki mógł wymyślić tylko jeden na tym forum. Po co? Żeby bić pianę.
Jak ja 15 lat temu nie wiedziałem jak wypełnić CIT-8 to poszedłem po radę do US, a nie pytałem laika KubyP co mam robić. Przez 11 lat wypelnialem formularz CIT-8 zerami. W 2017 roku zadzwoniła do mnie urzędniczka z US ,ze coś tu nie gra, więc teraz wprowadzam kwoty pieniezne jako przychody i powtarzam te kwoty w pozycji koszty uzyskania przychodu,czyli dochód=0, IDIOTYZM, ale US jest zadowolony. Pismo z ubiegłego tygodnia dotyczy korekty zeznania za 2017 rok, podobno bylo na zlym formularzu i nie wykazywalo ani zysku ani straty. Nie będę kopał się z koniem,wyślę im korektę, ominę swoje uwagi o urzędzie.
Zgadzam się z przedmówcami, że CIT-8 to możne nie idiotyzm, ale na pewno sztuka dla sztuki.
Skoro sprawa wykazywania przychodów (i kosztów też? chyba nie?) narastająco z rok na rok, wypłynęła i ludzie to wiedzą i wiemy, że to babol, to może jednak skoryguj te dwa CIT-y wstecz.
Nie jest to wielki jakiś problem, jeśli zachowaliście dokumenty źródłowe.
Cit-8 to obraz części finansów wspólnoty w ujęciu konkretnego roku podatkowego. W cit-8 przychodem w z tytułu zaliczek na fr mogą być tylko wartości naliczeń za rok ubiegły. To się nazywa przypis roczny niekiedy. Wy macie przypis "wieloletni".
Poprzednikowi się namieszało, bo pewnie myślał, że skoro niewykorzystane środki zebrane na funduszu przechodzą na następny okres obrachunkowy, to trzeba to jakoś odzwierciedlić (?) w zeznaniu podatkowym.
I wprowadził taki rodzaj wirtualnego oscylatora, przy czym środków jednak nie opodatkował jak rozumiem.
Skorygujcie to jednak, bo babola widać z metra. Starczy zestawić dwa kolejne CIT-y, a na pewno ten gdzie jest aż 64000 i widać, że autor idei popłynął. W roku gdzie wykazano przychód 64000 nie zbieraliście przecież dodatkowo na konto (nie do kapelusza) na jakiś ekstra remont?
WM pobiera zaliczki na poczet planowanych we WM wydatków na zakup towarów (wiadro,grabie,kosiarka itp.) lub usług (sprzątanie,administrowanie,remonty itp.) We WM nie ma dochodu (chyba ,że tak jak wymyślił jeden Dyrektor US z tytułu lokat bankowych, zamiast go zwolnic na pewno dostał za to premie) Ale urzędnicy przyjmą do wiadomości fikcję na formularzu CIT-8 , bo w papierach musi im grać.
Opodatkowane są dochody m.in. z lokat bankowych, z tym że one zwolnione to już były. Pierwotnie.
Od 12 lat mniej więcej niektóre wspólnoty płacą nawet jakieś zaliczki na Cit, tylko dlatego, że mają duże lokaty.
ps. Skorygujcie te okresy, gdzie ewidentnie przychody na FR wykazano narastająco z poprzednim rokiem. I widać to gołym okiem.
Przedsiębiorcy (czyli po naszemu wspólnoty) będą mogli złożyć zarówno deklarację CIT-8, jak i zapłacić należy podatek za rok 2020 do 30 czerwca 2021.
I te "głupki" z US zadały zaskakujące pytanie: a jakie usługi świadczy wspólnota właścicielom mieszkań? Bo towarów nie dostarcza...
Nowy doklejony: 08.03.21 20:29
KubaP wysłał do odpowiedzi niezalogowanego, ukrytego a-z. Wstydził się swojej niewiedzy? Najgorsze jest to ,że oni, zarządcy ,tak myślą.TRAGEDIA.:bigsmile:
#Prezesod13lat świetnie ci idzie w tym monologu z samym sobą :bigsmile:
Wszytko zależy, czy garaż jest pod budynkiem , z zasady garaże ( nie mylić z miejscami postojowymi w garażu wielostanowiskowym) są traktowane , jako lokale niemieszkalne pozostałe , podatek od nieruchomości jest od nich wyższy niż od lokali mieszkalnych
Opodatkować można jedynie dochód albo przychód. Albo określoną wartość z tytułu własności.
"Zatem ze zwolnienia korzystają dochody z gospodarki zasobem mieszkaniowym, pod warunkiem odpowiedniego ich wydatkowania. W zakresie zasobu mieszkaniowego ze zwolnienia korzysta również wydatkowanie dochodu związane z utrzymaniem mieszkań, a zatem również obiektów, o których mowa w pkt 1-4. "
"Tym samym z interpretacji językowej wynika, że przez pojęcie „ zasób mieszkaniowy ” należy rozumieć zgromadzone pomieszczenia mieszkalne, a także inne pomieszczenia, czy urządzenia związane z lokalami mieszkalnymi, natomiast „ gospodarka zasobami mieszkaniowymi ” obejmuje całość mechanizmów związanych z tak zdefiniowanymi zasobami mieszkaniowymi. Przy wykładni przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych istotne jest także określenie pojęcia „ utrzymania ” zasobów mieszkaniowych, które należy odczytywać jako zachowanie istniejącej substancji mieszkaniowej w stanie należytym, niezmienionym, niepogorszonym. Przez pojęcie „ zasoby mieszkaniowe ” użyte w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć: budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże; pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (...)"
Zatem garaże są zaliczane do zasobu mieszkaniowego.
I rozliczaj je tak, jak lokale mieszkalne.
" Dochody z zaliczek wnoszonych przez właścicieli garaży a nie posiadających mieszkania w tej
wspólnocie.
Garaże mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych, jeśli są w określony sposób przypisane do
znajdujących się w budynku mieszkalnym lokali mieszkalnych lub wykorzystywane przez mieszkańców tego
budynku. W innym przypadku garaże tracą związek z celami mieszkaniowymi, gdyż są wykorzystywane w
działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, 12.03.2010, sygn.: ILPB3/423-1152/09-5/JG
"
Podałem ci świeższe.
Zrobisz to, co ci rozum dyktuje.
Poza tym, kto będzie sprawdzał do kogo należy garaż i czy ta osoba na również mieszkanie w tej nieruchmości?
Jakby nie było ten spór na interpretacje nie ma tu podatkowego znaczenia.
Sumuj przychody i koszty obydwu nieruchomości.
Ważne też czy zrobisz tego CIT-8 konsekwentnie w stosunku do roku ubiegłego.Bo jesli rok temu nie uwzględniono przychodów i kosztów z garaży to różnica pomiędzy kolejnymi zeznaniami widoczna będzie gołym okiem.
Wliczaj też FR tych garaży.
Związek jest funkcjonalny ale też osobowy, bo właściciele garaży są też właścicielami budynku i te garaże im służą, nikomu innemu.