Czy kwota funduszu remontowego jest przychodem w roku następnym?

fantfant Użytkownik
Na wstępie witam Wszystkich na forum.
Bardzo przepraszam za ewentualne braki wiedzy i fachowego nazewnictwa.
Proszę o wyjaśnienie czy rozliczając CIT8 kwotę funduszu remontowego z roku poprzedniego należy wykazać jako przychód i do tego doliczyć przychody w danym roku? Czy dany rok rozliczamy od "0" wykazując tylko dochody w danym roku?
Mam nadzieję, że pytanie jest wystarczająco zrozumiałe :shamed:
Bardzo proszę o pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poczekam na guru tego forum ,omnibusa, wszechwiedzącego, a póżniej wypowiem się w tej sprawie, Trzy dni temu otrzymałem pismo z US.
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możesz zamieścić skan tego pisma? Myślę, że wiele osób będzie zainteresowanych.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - najpierw się wypowiedz.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    #Prezesod13lat świetnie ci idzie w tym monologu z samym sobą :bigsmile:
    ja milczę jak grób ...

    # fant - Nie licz na to, skan tego pisma , to tylko przechwałki trolla forumowego. On tu jeszcze nikomu nie pomógł a nie jeden zapłacił za jego porady z własnej kieszeni i do dziś się nie może pozbierać ....
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szkoda, że wzajemne animozje nie pozwalają na udzielenie bardzo ważnej dla mnie odpowiedzi :sad:
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    fant, dla mnie jesteś kolejnym wcieleniem KubyP. Rozumiem ,że jesteś zwyklym członkiem WM zafascynowany problemem wypełniania CIT-8. Przeciętnego mieszkańca WM ten problem g----o obchodzi.Z zaciekawieniem poczekam na rzeczową wypowiedź "fachowca tego forum". Wtedy merytorycznie się wypowiem, dla informacji tych 12 niezalogowanych KubP.:cool:
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety jestem zwykłym członkiem wspólnoty, który został przez swoją głupotę wmanewrowany w złożenie CIT. Nasza wspólnota to aż 8 mieszkań. Nikt nic nie wie. Nikt się do niczego nie garnie. No i znalazł się jeden naiwny (czyli ja), który teraz siwieje bo wydawało mu się, że może coś zrobić o czym jak się okazało nie ma zielonego pojęcia. Im więcej czytam w Internecie tym niej wiem. Może jednak ktoś pomoże :sad:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite]fant:[/cite] Niestety jestem zwykłym członkiem wspólnoty, który został przez swoją głupotę wmanewrowany w złożenie CIT8
    a co dostajesz wynagrodzenie ?
    [cite]fant:[/cite]czy rozliczając CIT8 kwotę funduszu remontowego z roku poprzedniego należy wykazać jako przychód i do tego doliczyć przychody w danym roku?
    o jakim rozliczeniu mówisz ... FR to gromadzenie środków na przyszłe remonty i nie rozlicza się go co roku . Opłaty CIT płaci Wspólnota od niewykorzystanych, a wpłaconych środków finansowych od lokali niemieszkalnych.

    Wpłaty na fundusz remontowy stanowią zobowiązania z tytułu uczestniczenia w kosztach zarządu nieruchomością wspólną w zakresie wydatków na remonty nieruchomości wspólnej. Środki na nim zgromadzone stanowią odrębną współwłasność wszystkich właścicieli lokali. W przypadku sprzedaży lokalu przez właściciela prawo do współwłasności środków zgromadzonych na funduszu remontowym przechodzi na nabywcę lokalu jako element prawa do udziału w nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko w czynie społecznym i może dlatego nikt się nie garnie. Człowiek, który do tej pory robił rozliczenia sprzedał mieszkanie i ktoś to musiał zrobić. Od wielu lat wszystkie lata robił narastająco czyli:
    w 2018 po rozliczeniu roku uchwałą na fundusz remontowy została przekazana kwota 50000
    w 2019 wpłaty na fundusz rem. od mieszkańców wyniosły 14000 zł.
    Składając CIT8 za 2019 rok jako przychód zostało wykazane 64000 zł. (oczywiście były koszty ale nie o koszty chodzi)

    Rozliczając każdy rok od zera wychodzi, że w niektórych latach mieliśmy straty (ale na funduszu rem. były pieniądze)

    Do tej pory US się nie przyczepił.
    Jeżeli to było błędnie rozliczane to co teraz? Powinna zostać złożona korekta za 5 lat?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] fant:[/cite]Jeżeli to było błędnie rozliczane to co teraz? Powinna zostać złożona korekta za 5 lat?
    ja bym nie robił nic . siedział cicho , bo WM składaj CIT z wynikiem "0" co roku. Podatku się nie płaci od gospodarki mieszkaniowej , ona jest zwolniona ustawowo. Podatek płaci się od niewykorzystanych w danym roku obrachunkowym środków wpłaconych od lokali niemieszanych .
    art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) [b]wolne od podatku [/b]są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność [b]w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami[/b] ...
    

    https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/ulgi/pcc-i-inne-podatki/236579,Kiedy-wspolnota-mieszkaniowa-nie-musi-placic-podatku-dochodowego.html

    https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/cit/cit/podatnicy-i-zakres-opodatkowania/253583,Wspolnoty-mieszkaniowe-jako-podatnicy-CIT.html

    https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dochod-a-przychod-jaka-jest-miedzy-nimi-roznica
    [cite] fant:[/cite] Od wielu lat wszystkie lata robił narastająco czyli:
    w 2018 po rozliczeniu roku uchwałą na fundusz remontowy została przekazana kwota 50000
    w 2019 wpłaty na fundusz rem. od mieszkańców wyniosły 14000 zł.
    Składając CIT8 za 2019 rok jako przychód zostało wykazane 64000 zł. (oczywiście były koszty ale nie o koszty chodzi)
    a kto taka deklarację złożył poprzednik czy Ty?
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy mogę uchylić się od odpowiedzi? :shamed: Fakt pozostaje faktem, że od wielu lat było tak rozliczane. W tym roku pojawiły się wątpliwości i stąd prośba o pomoc. A jeżeli nie ruszać to jak się rozliczać dalej. Nagle zacząć wykazywać straty ( bo tak wychodzi w 2020)?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] fant:[/cite]Czy mogę uchylić się od odpowiedzi? :shamed: Fakt pozostaje faktem, że od wielu lat było tak rozliczane. W tym roku pojawiły się wątpliwości i stąd prośba o pomoc. A jeżeli nie ruszać to jak się rozliczać dalej. Nagle zacząć wykazywać straty ( bo tak wychodzi w 2020)?
    wszystko możesz ... odpowiedzi poszukaj na stronach podatkowych
    https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wplaty-na-fundusz-remontowy-w-swietle-podatkow

    https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/ulgi/pcc-i-inne-podatki/236579,Kiedy-wspolnota-mieszkaniowa-nie-musi-placic-podatku-dochodowego.html
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tych odpowiedzi szukam od kilku tygodni. Im więcej czytam tym mniej wiem (może jestem zbyt ograniczony by to pojąć).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] fant:[/cite]Tych odpowiedzi szukam od kilku tygodni. Im więcej czytam tym mniej wiem (może jestem zbyt ograniczony by to pojąć).
    tu chyba opisano i wyjaśniono Twój problem https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wplaty-na-fundusz-remontowy-w-swietle-podatkow
    Należy zatem stwierdzić, że dochód osiągnięty przez wspólnotę mieszkaniową i przekazany na fundusz remontowy uwzględniany jest przez wspólnotę w rozliczeniu podatkowym w każdym tym przypadku, w którym [b]pochodzą one [color=#f00]z innej działalności[/color] niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi[/b]. W innym przypadku dochód taki [b]korzysta ze zwolnienia podatkowego[/b] na mocy art. 17 ust. 1 pkt. 44 CIT i nie jest uwzględniany w podstawie opodatkowania.
    
    Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wplaty-na-fundusz-remontowy-w-swietle-podatkow
    
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za poświęcony czas.
    Zasady chyba zrozumiałem. Tak czy tak korzystamy ze zwolnienia jednak było to wszystko źle obliczane.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano marca 2021
    fant Zapomnij co przeczytałeś. Ja nie będę tego komentował. :cry:

    Deklaracja CIT to deklaracja, która służy do obliczania podatku dochodowego.

    Podatek dochodowy liczy się (w przypadku CIT) od dochodu.

    Dochód to różnica między przychodami a kosztami.

    Pozostałości z lat ubiegłych nie są przychodami roku bieżącego. Gdyby pozostałości z lat ubiegłych zaliczać do przychodów to co roku trzeba by je opodatkowywać.

    ---

    Nie pytałeś o to, ale na wszelki wypadek Tobie i innym czytającym powiem.

    Fundusz remontowy dotyczy mieszkań. Jest to element tzw. gospodarki zasobami mieszkaniowymi (gzm).

    Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
    Art.17.1. Wolne od podatku są 
    [...]
    44) [b]dochody   [/b]spółdzielni   mieszkaniowych,   [b]wspólnot   mieszkaniowych[/b], społecznych inicjatyw mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność  w zakresie  gospodarki  mieszkaniowej  [b]uzyskane  z gospodarki zasobami   mieszkaniowymi[/b] – w[b] części  przeznaczonej  na  cele  związane z utrzymaniem tych zasobów[/b], z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi;
    

    ---

    Pomogę Ci wypełnić jeśli podasz mi sumę przychodów i sumę kosztów za 2020 r. z podziałem na gzm i nie gzm.
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję.
    Samo wypełnienie nie jest najgorsze.
    Naszymi przychodami są tylko wpłaty od mieszkańców na fundusz rem. Koszty wiadomo prąd, ubezpieczenie, remonty.

    Najgorszy jest dylemat prostować w US czy nie. Czy korekta za pięć lat nie spowoduje jakiejś kontroli. Wszystkie rachunki niby są ale zawsze jest jakieś ale.

    I jeszcze jedno - "Gdyby pozostałości z lat ubiegłych zaliczać do przychodów to co roku trzeba by je opodatkowywać." - dlaczego skoro pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi tyle, że z ubiegłych lat?

    Jeżeli moje pytania są naiwne to przepraszam ale taki jest stan mojej wiedzy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Podatek dochodowy liczy się (w przypadku CIT) od dochodu.
    .... z innych źródeł, ale nie gzm.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Gdyby pozostałości z lat ubiegłych zaliczać do przychodów to co roku trzeba by je opodatkowywać." - to stwierdzenie ma charakter uniwersalnej zasady. Chodziło mi o to by zrozumieć bezsens takiego pomysłu. W naszym przypadku (mimo, że nie podlega opodatkowaniu) również nie dobija się do dochodów roku bieżącego, bo fałszuje dane.

    Czy prostować? Powinieneś. Ale zrobisz co zechcesz. Możesz udawać, że nie widziałeś tych deklaracji. Prawdopodobieństwo kontroli jest żadne. A nawet jakby jakiś sąsiad z którym już rozmawiałeś doniósł, to raczej nie przyjdą, bo nie ma uszczerbku dla fiskusa.
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z jakich innych? Przecież to są nadwyżki z wpłat na fundusz remontowy z lat ubiegłych?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] fant:[/cite]Z jakich innych?
    Przecież to są nadwyżki z wpłat na fundusz remontowy z lat ubiegłych?
    źródłem dochodu jest gzm ... a nie inne dochody .
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Myślę, że jednak nie będę udawał tym bardziej, iż na zebraniu rozliczeniowym to wyszło. Trzeba będzie wynająć księgowego żeby to wyprostował.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety jestem zwykłym członkiem wspólnoty, który został przez swoją głupotę wmanewrowany w złożenie CIT. Nasza wspólnota to aż 8 mieszkań. Nikt nic nie wie. Nikt się do niczego nie garnie. No i znalazł się jeden naiwny (czyli ja), który teraz siwieje bo wydawało mu się, że może coś zrobić o czym jak się okazało nie ma zielonego pojęcia. Im więcej czytam w Internecie tym niej wiem. Może jednak ktoś pomoże
    Bili Cię, nie mogłeś znieść bólu i się zgodziłeś?
    Myślę, że jednak nie będę udawał tym bardziej, iż na zebraniu rozliczeniowym to wyszło. Trzeba będzie wynająć księgowego żeby to wyprostował.
    A kto prowadził to zebranie???
    takie bajki mógł wymyślić tylko jeden na tym forum. Po co? Żeby bić pianę.
    Jak ja 15 lat temu nie wiedziałem jak wypełnić CIT-8 to poszedłem po radę do US, a nie pytałem laika KubyP co mam robić. Przez 11 lat wypelnialem formularz CIT-8 zerami. W 2017 roku zadzwoniła do mnie urzędniczka z US ,ze coś tu nie gra, więc teraz wprowadzam kwoty pieniezne jako przychody i powtarzam te kwoty w pozycji koszty uzyskania przychodu,czyli dochód=0, IDIOTYZM, ale US jest zadowolony. Pismo z ubiegłego tygodnia dotyczy korekty zeznania za 2017 rok, podobno bylo na zlym formularzu i nie wykazywalo ani zysku ani straty. Nie będę kopał się z koniem,wyślę im korektę, ominę swoje uwagi o urzędzie.
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi. Za te kąśliwe też. Pozdrawiam.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    źródłem dochodu jest gzm ... a nie inne dochody .
    Podatek dochodowy liczy się (w przypadku CIT) od dochodu.
    .... z innych źródeł, ale nie gzm.
    No i wszystko jasne, KubaP wie już jak wypełnić CIT-8, ALE NAM TEGO NIE POWIE.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] fant:[/cite]Wszystko w czynie społecznym i może dlatego nikt się nie garnie. Człowiek, który do tej pory robił rozliczenia sprzedał mieszkanie i ktoś to musiał zrobić. Od wielu lat wszystkie lata robił narastająco czyli:
    w 2018 po rozliczeniu roku uchwałą na fundusz remontowy została przekazana kwota 50000
    w 2019 wpłaty na fundusz rem. od mieszkańców wyniosły 14000 zł.
    Składając CIT8 za 2019 rok jako przychód zostało wykazane 64000 zł. (oczywiście były koszty ale nie o koszty chodzi)

    Rozliczając każdy rok od zera wychodzi, że w niektórych latach mieliśmy straty (ale na funduszu rem. były pieniądze)

    Do tej pory US się nie przyczepił.
    Jeżeli to było błędnie rozliczane to co teraz? Powinna zostać złożona korekta za 5 lat?

    Zgadzam się z przedmówcami, że CIT-8 to możne nie idiotyzm, ale na pewno sztuka dla sztuki.

    Skoro sprawa wykazywania przychodów (i kosztów też? chyba nie?) narastająco z rok na rok, wypłynęła i ludzie to wiedzą i wiemy, że to babol, to może jednak skoryguj te dwa CIT-y wstecz.
    Nie jest to wielki jakiś problem, jeśli zachowaliście dokumenty źródłowe.

    Cit-8 to obraz części finansów wspólnoty w ujęciu konkretnego roku podatkowego. W cit-8 przychodem w z tytułu zaliczek na fr mogą być tylko wartości naliczeń za rok ubiegły. To się nazywa przypis roczny niekiedy. Wy macie przypis "wieloletni".

    Poprzednikowi się namieszało, bo pewnie myślał, że skoro niewykorzystane środki zebrane na funduszu przechodzą na następny okres obrachunkowy, to trzeba to jakoś odzwierciedlić (?) w zeznaniu podatkowym.
    I wprowadził taki rodzaj wirtualnego oscylatora, przy czym środków jednak nie opodatkował jak rozumiem.:smile:

    Skorygujcie to jednak, bo babola widać z metra. Starczy zestawić dwa kolejne CIT-y, a na pewno ten gdzie jest aż 64000 i widać, że autor idei popłynął. W roku gdzie wykazano przychód 64000 nie zbieraliście przecież dodatkowo na konto (nie do kapelusza) na jakiś ekstra remont?
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    64000 to była przykładowa kwota. W roku się to nie uzbierało tylko "dobijało" z poprzednich lat. Aktualnie jest mniej. Ale jeśli korygować to chyba za 5 lat bo tyle ewentualnie może skontrolować US?
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do czwartku mam zlożyć korektę za 2017 roku i wyjasnienia. US interpretuje przepisy tak jak im pasuje. A ja przez wiele lat stosowalem ten przepis ustawy o podatku dochodowym (art.12.4)
    4. Do przychodów nie zalicza się:
    1)pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów);

    WM pobiera zaliczki na poczet planowanych we WM wydatków na zakup towarów (wiadro,grabie,kosiarka itp.) lub usług (sprzątanie,administrowanie,remonty itp.) We WM nie ma dochodu (chyba ,że tak jak wymyślił jeden Dyrektor US z tytułu lokat bankowych, zamiast go zwolnic na pewno dostał za to premie) Ale urzędnicy przyjmą do wiadomości fikcję na formularzu CIT-8 , bo w papierach musi im grać.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Gdyby pojecie dochodu nie występowało, to nie byłoby tego wątku. Ani żadnego z kilkudziesięciu o CIT we wspólnocie.

    Opodatkowane są dochody m.in. z lokat bankowych, z tym że one zwolnione to już były. Pierwotnie.

    Od 12 lat mniej więcej niektóre wspólnoty płacą nawet jakieś zaliczki na Cit, tylko dlatego, że mają duże lokaty.

    ps. Skorygujcie te okresy, gdzie ewidentnie przychody na FR wykazano narastająco z poprzednim rokiem. I widać to gołym okiem.


    Przedsiębiorcy (czyli po naszemu wspólnoty) będą mogli złożyć zarówno deklarację CIT-8, jak i zapłacić należy podatek za rok 2020 do 30 czerwca 2021.
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    fantfant Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze raz dzięki.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano marca 2021
    4. Do przychodów nie zalicza się:
    1)pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług,

    I te "głupki" z US zadały zaskakujące pytanie: a jakie usługi świadczy wspólnota właścicielom mieszkań? Bo towarów nie dostarcza...
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - Ty jesteś niereformowalny. Nie rozumiesz przepisów prawnych, klepiesz wciąż to co cię nauczyli na kursach.

    Nowy doklejony: 08.03.21 20:29
    KubaP wysłał do odpowiedzi niezalogowanego, ukrytego a-z. Wstydził się swojej niewiedzy? Najgorsze jest to ,że oni, zarządcy ,tak myślą.TRAGEDIA.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] a-z:[/cite]
    4. Do przychodów nie zalicza się:
    1)pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług,
    I te "głupki" z US zadały zaskakujące pytanie: a jakie usługi świadczy wspólnota właścicielom mieszkań? Bo towarów nie dostarcza...
    jak nie dostarcza ?... towar jako złote myśli trolla #Prezesod13lat i od tego on odprowadza CIT...:bigsmile:



    #Prezesod13lat świetnie ci idzie w tym monologu z samym sobą :bigsmile:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesod13lat Ty masz coś z komputerem. Ja jestem zawsze zalogowany.
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podepnę się do tego wątku i zapytam o opodatkowanie tytułem zaliczek od właścicieli garaży w budynku. Garaże zlokalizowane w budynku posiadające KW i swoich właścicieli jako oczywiście członków wspólnoty. Zaliczki na FE i FR bez mediów. Czy można to rozliczać na równi z lokalami mieszkalnymi ? Właściciele garaży nie mają mieszkań w budynku.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozliczyĺbym tak samo, jak właścicieli mieszkań.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] poldek:[/cite]Podepnę się do tego wątku i zapytam o opodatkowanie tytułem zaliczek od właścicieli garaży w budynku. Garaże zlokalizowane w budynku posiadające KW i swoich właścicieli jako oczywiście członków wspólnoty.

    Zaliczki na FE i FR bez mediów. Czy można to rozliczać na równi z lokalami mieszkalnymi ?
    Właściciele garaży nie mają mieszkań w budynku.
    Teoretycznie, tak się rozlicza choć są odstępstwa. Fundusz eksploatacyjny jest rozliczany na wszystkie lokale jednakowo wg udziału . FR raczej się nie rozlicza, przechodzi on na nabywcę przy sprzedaży lokalu.

    Wszytko zależy, czy garaż jest pod budynkiem , z zasady garaże ( nie mylić z miejscami postojowymi w garażu wielostanowiskowym) są traktowane , jako lokale niemieszkalne pozostałe , podatek od nieruchomości jest od nich wyższy niż od lokali mieszkalnych
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Co nazywasz "opodatkowaniem z tytułu zaliczek"?

    Opodatkować można jedynie dochód albo przychód. Albo określoną wartość z tytułu własności.
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie chodzi o podatek od jedynie tych garaży. Zlokalizowane w budynku. Czy faktycznie od garaży wspólnota ma płacić podatek tylko dlatego że to nie są mieszkania?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano marca 2021
    https://interpretacje-podatkowe.org/zasoby-mieszkaniowe


    "Zatem ze zwolnienia korzystają dochody z gospodarki zasobem mieszkaniowym, pod warunkiem odpowiedniego ich wydatkowania. W zakresie zasobu mieszkaniowego ze zwolnienia korzysta również wydatkowanie dochodu związane z utrzymaniem mieszkań, a zatem również obiektów, o których mowa w pkt 1-4. "


    "Tym samym z interpretacji językowej wynika, że przez pojęcie „ zasób mieszkaniowy ” należy rozumieć zgromadzone pomieszczenia mieszkalne, a także inne pomieszczenia, czy urządzenia związane z lokalami mieszkalnymi, natomiast „ gospodarka zasobami mieszkaniowymi ” obejmuje całość mechanizmów związanych z tak zdefiniowanymi zasobami mieszkaniowymi. Przy wykładni przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych istotne jest także określenie pojęcia „ utrzymania ” zasobów mieszkaniowych, które należy odczytywać jako zachowanie istniejącej substancji mieszkaniowej w stanie należytym, niezmienionym, niepogorszonym. Przez pojęcie „ zasoby mieszkaniowe ” użyte w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć: budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże; pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (...)"


    Zatem garaże są zaliczane do zasobu mieszkaniowego.

    I rozliczaj je tak, jak lokale mieszkalne.
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W US mają troche odmienne zdanie stąd moje zapytanie cyt:
    " Dochody z zaliczek wnoszonych przez właścicieli garaży a nie posiadających mieszkania w tej
    wspólnocie.
    Garaże mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych, jeśli są w określony sposób przypisane do
    znajdujących się w budynku mieszkalnym lokali mieszkalnych lub wykorzystywane przez mieszkańców tego
    budynku. W innym przypadku garaże tracą związek z celami mieszkaniowymi, gdyż są wykorzystywane w
    działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, 12.03.2010, sygn.: ILPB3/423-1152/09-5/JG
    "
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest intepretacja z 2010 r.

    Podałem ci świeższe.

    Zrobisz to, co ci rozum dyktuje.

    Poza tym, kto będzie sprawdzał do kogo należy garaż i czy ta osoba na również mieszkanie w tej nieruchmości?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Chyba znalazłeś przypadek (z Poznania) gdzie garaże sa wolnostojące?!

    Jakby nie było ten spór na interpretacje nie ma tu podatkowego znaczenia.

    Sumuj przychody i koszty obydwu nieruchomości.

    Ważne też czy zrobisz tego CIT-8 konsekwentnie w stosunku do roku ubiegłego.Bo jesli rok temu nie uwzględniono przychodów i kosztów z garaży to różnica pomiędzy kolejnymi zeznaniami widoczna będzie gołym okiem.

    Wliczaj też FR tych garaży.
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Raczej chodzi o to że mi sie to płacenie podatku od tych garaży nie podoba i kierowanie się tą nadinterpretacją US jest ze szkodą dla wspólnoty ( płacenie podatku który się nie należy zgodnie ze zwolnieniem ) więc chyba czas to zmienić. Tak płacił poprzedni zarząd. Pisać do US o zmiane w opodatkowaniu tytułem CIT-8 ?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli hala/garaże są pod budynkiem mieszkalnym to mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowym choćby nie wiem co.

    Związek jest funkcjonalny ale też osobowy, bo właściciele garaży są też właścicielami budynku i te garaże im służą, nikomu innemu.
  • Opcje
    Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że zarabianie jest naprawdę ważne, więc zgadzam się, co masz na myśli. Ostatnio przeszukałem Internet i przypadkowo znalazłem źródło, gdzie przeczytałem recenzję o kilku placówkach. Naprawdę wspaniale jest zdać sobie sprawę, że ta sfera staje się powszechna wśród ludzi, ponieważ naprawdę pomaga zdobyć więcej pieniędzy.
  • Opcje
    Chcę robić interesy w tej dziedzinie-to zbyt trudne, dużo łatwiej mi mieć lepsze dochody i tyle. Nawiasem mówiąc, dosłownie niedawno znalazłem informacje o tutaj, a teraz chciałbym poznać Twoją opinię na ten temat, co o tym myślisz? :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.