wykup mieszkania od wspolnoty

burt09burt09 Użytkownik
witam chciałbym wykupic adaptacje strychu od wspólnoty, odbylo się głosowanie na którym 12 własćicieli zagłosowało na tak okolo 50 % reszta włascicieli 10 osob nie oddały głosow , dodam ze gmina ma 30 % udziałów ,czy jeśli gmina zagłosuje na tak to uchwała przejdzie?

Komentarze

  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Art. 23. 2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba...
    Do podjęcia uchwały wystarczy 50,01% udziałów więc 50 + 30 wystarczy z nawiązką.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] burt09:[/cite]witam chciałbym wykupic adaptacje strychu od wspólnoty, odbylo się głosowanie na którym 12 własćicieli zagłosowało na tak okolo 50 % reszta włascicieli 10 osob nie oddały głosow , dodam ze gmina ma 30 % udziałów ,czy jeśli gmina zagłosuje na tak to uchwała przejdzie?
    wszystko zależy, jaką metodę głosowania przyjmą właściciele lokali ...
    UoWL ....
    [b]Art. 23.[/b] 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że [b]w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos[/b]
    
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać [b]powiadomiony na piśmie.[/b]
    
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP. wszystko zależy, jaką metodę głosowania przyjmą właściciele lokali ..
    Przestań już chrzanić, mieszać ludziom w głowach i bezmyślnie cytować co chwilę ustawę. Głosowanie już się odbyło więc to nie czas na wybieranie metody.
    odbylo się głosowanie na którym 12 własćicieli zagłosowało na tak okolo 50 %...dodam ze gmina ma 30 % udziałów
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy do sprzedaży części wspólnych nie potrzeba 100 % głozów "za"?
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie. Mówi o tym art. 22 ust. 2 i 3 ppkt 5,5a,6,6a.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    WM nie jest właścicicielem strychu. Strych jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali.
    Do sprzedaży potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli albo orzeczenie sądu.

    Nowy doklejony: 08.03.21 13:07
    https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/ii-csk-267-10-postanowienie-sadu-najwyzszego-520831791

    "Na gruncie art. 6 ustawy o własności lokali przyjmuje się, że wspólnota mieszkaniowa ma podmiotowość prawną. Zakres przyznanej tym przepisem zdolności prawnej, a zatem i zdolności do czynności prawnych jest jednak ograniczony do praw i obowiązków związanych z zarządzaniem (administrowaniem) nieruchomością wspólną (por. uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 r. III CZP 65/07, OSNC z. 7-8/2008 r., poz. 69). Czynności dokonane ponad zakres przyznanej podmiotowości czyli bez kompetencji do tego, poczytać należy za nieważne."
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    gab: WM nie jest właścicicielem strychu. Strych jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali. Do sprzedaży potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli albo orzeczenie sądu.
    Nie.
    Wielokrotnie było to już wyjaśniane.
    Właściciele podejmują uchwalę na podstawie. art. 22 ust. 2 w której wyrażają zgodę na adaptację strychu i upoważniają zarząd do zawarcia odpowiednich umów włącznie z umową sprzedaży wyodrębnionego lokalu.
    "...Sformułowanie „sprzedaż strychu” należy więc rozumieć jako skrót myślowy. Chodzi tu faktycznie o sprzedaż lokalu powstałego w wyniku adaptacji strychu.
    Nie jest więc - i nie może być - przedmiotem obrotu ani lokal niewyodrębniony, ani piwnica czy strych do czasu, aż zostaną wyodrębnione...
    Jest niezwykle istotne, aby już w chwili podejmowania uchwały wyrażającej zgodę na adaptację określić precyzyjnie prawa i obowiązki inwestora, zasady oczynszowania powstałego w wyniku adaptacji lokalu, a także warunki, które musi spełnić inwestor, aby stać się właścicielem lokalu.
    Najlepiej, aby to wszystko znalazło się w zaprotokołowanej przez notariusza uchwale, zawierającej upoważnienie dla zarządu na podpisanie zarówno umowy o adaptację, jak i umowy zbycia lokalu.
    Wiele wątpliwości powstaje w związku z procedurą sprzedaży lokalu powstałego w wyniku adaptacji części strychu. Niektórzy twierdzą, że konieczna jest tu umowa w formie aktu notarialnego, którą muszą podpisać wszyscy właściciele lokali.
    Takie stanowisko prezentują także niektórzy notariusze. Prawda jest jednak inna i wynika z UWL:
    http://www.administrator24.info/artykul/id7161,sprzedaz-strychu
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wielokrotnie było wyjaśniane, pojawiały sie kolejne orzeczenia, w tym również SN, a niektórzy nadal tkwią w komunie, jak aparatczyk, którego artykuł przytoczyłeś.
    Dla niektórych złodziejskich psudozarządców teza, że wystarczy uchwała była wygodna. Mogli za bezcen przejąć nieruchmości.

    https://www.rp.pl/Nieruchomosci/310289873-Warszawa-walczy-w-sadzie-o-teatr-Kamienica-Emiliana-Kaminskiego-i-Justyny-Sienczyllo.html

    https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/article581927.ece


    Tak się kończy cwaniakowanie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Amadeusz:[/cite]
    gab: WM nie jest właścicicielem strychu. Strych jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali. Do sprzedaży potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli albo orzeczenie sądu.
    Nie.
    Wielokrotnie było to już wyjaśniane.
    Właściciele podejmują uchwalę na podstawie. art. 22 ust. 2 w której wyrażają zgodę na adaptację strychu i upoważniają zarząd do zawarcia odpowiednich umów włącznie z umową sprzedaży wyodrębnionego lokalu.
    to jeszcze wspólnota ma wybudować lokal na adaptowanej powierzchni ? :bigsmile:

    No, no proszę ... widać, że nigdy takiej transakcji nie przeprowadzał ....
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z forum korzysta wiele osób, które oczekują rady. Nie udzielajcie rad sprzecznych z prawem. Mam ułamkowe udziały w strychu, dlaczego ktoś poza mną,ma decydować co z nimi zrobię? Ułamkowe, ale tylko moje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] drops:[/cite]Z forum korzysta wiele osób, które oczekują rady. Nie udzielajcie rad sprzecznych z prawem. Mam ułamkowe udziały w strychu, dlaczego ktoś poza mną,ma decydować co z nimi zrobię? Ułamkowe, ale tylko moje.
    Przecież nie możesz żądać, która klepka na strychu jest Twoja ....
    Prawo jest tak skonstruowane, że ws części wspólnych, decyduje większość , A STRYCH JEST NIERUCHOMOŚCIĄ WSPÓLNĄ ... i jeżeli większość zdecyduje, że chcą sprzedać kawałek NW , to Ty możesz w sądzie dochodzić swoich praw.
    Ciekaw jestem, po ile teraz, taki strych chodzi ok. 50 m2 ... 50.000 zł
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    i jeżeli większość zdecyduje, że chcą sprzedać kawałek NW , to Ty możesz w sądzie dochodzić swoich praw.

    Jeśli większość zechce sprzedać część NW, to jeśli nie uzyska zgody wszystkich, może iść do sądu ( art. 199 kc.)
    Sąd oceni zasadność sprzedaży.
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W akcie notarialnym mam zapis, że kupiłam ułamek pow. części wspólnych. Nikt nie może mnie zmusić bym je sprzedała.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Nikt nie może mnie zmusić bym je sprzedała.
    Demokracja może Cię zmusić a dokładnie art.22 ust. 2 i 3 UoWL jeżeli większość tak zadecyduje. Tobie pozostaje wtedy obrona swoich racji przed sądem na podstawie art. 25 ust.1.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] drops:[/cite]W akcie notarialnym mam zapis, że kupiłam ułamek pow. części wspólnych. Nikt nie może mnie zmusić bym je sprzedała.
    Przecież nie możesz żądać, która klepka na strychu jest Twoja ....
    Prawo jest tak skonstruowane, że ws części wspólnych, decyduje większość , A STRYCH JEST NIERUCHOMOŚCIĄ WSPÓLNĄ ... i jeżeli większość zdecyduje, że chcą sprzedać kawałek NW , to Ty możesz w sądzie dochodzić swoich praw.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.