Wspólnota wymiguje sie od rozliczenia. Czy mozna nie placic zaliczek

ZardrianZardrian Użytkownik
Witam. Posiadam 2 mieszkania w tej samej dzielnicy. Kazde mieszkanie jest w innym budynku i zarzadzane przez 2 inne firmy do rozliczania. Oba sa wynajmowane.

Jedna z firm zarzadzajacych. Nie zrobila rozliczenia od 8 miesiecy kryjac sie tym ze jest covid. Druga firma rozliczyla wszystko na czas jak dotychczas. W lutym mieszkanie zostalo wynajete wczesniej stalo lacznie 7 miesiecy puste. Poprosilem o rozliczenie do dnia kiedy rodzina sie wprowadzila. Odmowiono I powiedziano mi ze rozliczenie bedzie za tydzien ale ze stanem licznikow w grudniu. Dodam ze to byla rozmowa w luty. Czyli od 2 miesiecy mieli juz stan licznikow jednak dalej nie bylo rozliczenia. Minol prawie kolejny miesiac. Za dluzenie ciagle rosnie. Znow napisalem. Odpisala mi oburzona Pani ze nie jest wstanie rozliczyc tylu mieszkan w tak krotkim czasie. Przypomnialem ze sama twierdzila prawie miesiac temu ze za tydzien rozliczy a dzis oburzona ze smiem pytac.

I sprawa wyglada teraz tak. za okres 12 miesiecy licza sobie prawie 6000zl za mieszkanie ktore stalo puste 8 miesiecy z tych 12. Drugie mieszkanie z tym samym metrazem z podobnymi cenami. Wynioslo 4800zl dla 3 osobowej rodziny. Wiec rzeczywiste koszta to okolo 3000zl.
Obecnie jest 2200 zaleglosci ktorej nie place. I ktos powie ze zaplac oddadza Ci kiedys. No wlasnie tak bylo na drugim mieszkaniu. Na drugim mieszkaniu inna wspolnota ktora kiedys tam byla. Zarzadala 300% podwozki honorarium za ich prace. To odbylo sie glosowanie i przeglosowala wspolnota 100% ze zrywamy umowe bo to jakis zart. Gdy juz przejela to nowa firma okazalo sie ze to byl zabieg celowy. W momencie przejscia firmy. Ow stara firma zainkasowala sobie 4500zl z nadwyzek. Podajac jakies koszta transferowania dokumentow jakis nie zainstnialych remontow w ostatnim miesiacu umowy. I teraz tak jezeli nie bylo nadwyzki to taka firma mogla by sobie zrobic na wlasny koszt i potem ewentualnie sadowanie roszczyc sobie prawo do tej kasy jak bysmy odmowili. A tak to nas zostawili w takiej sytuacji ze defraudowali pieniadze wlasicieli i teraz my musielibysmy gonic po sadach. Chce uniknac tej samej sytuacji na tym drugim mieszkaniu. Wiec nie bede kladl na reke firmie ktora i tak juz zrobila jakis scam na kredyt na remont dachu. Glownym specem do napraw tam jest Pan zbyszek ktory tez miesiacami wykonuje zlecenie i kreci strasznie. Dodatkowo jest scigany przez komirnikow i jego Nr firmy widnieje na rejestrach dluznikow. Wiec ta cala firma to typowy Post PRL. Tez ktos napisze pewnie zeby przeglosowac. W tym bydynku mieszkaja osoby starsze i szury. Ktorzy strasza mnie Policja bo ja bez prawnie zmieniam zamek do skrzynki na listy. Bo wedlug ich logiki jezeli mnie nie widuja nie moge byc wlasicielem mieszkania. (mieszkam za granica i wynajmujacy o dziwo nie chce zebym ich odwiedzial z ciastem). Wiec glosowanie niestety odpada tam dogadac sie z wariatami nie ma co.

I teraz Pytanie. Czy moga Mi odciac wode. Ogrzewanie. Prad akurat jest na inna umowe to mam 100% kontroli. Ale te inne media ktore oplaca zarzadca. Bo ja chce czekac az mi zrobia rozliczenie. A wiem ze oni nie chca zrobic bo wyjdzie ze nie mam nic placic. I tylko mnie martwi zeby nie odlaczyli. Bo tam ludzie teraz mieszkaja

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite]Zardrian:[/cite] Jedna z firm zarzadzajacych. Nie zrobila rozliczenia od 8 miesiecy kryjac sie tym ze jest covid. Druga firma rozliczyla wszystko na czas jak dotychczas. W lutym mieszkanie zostalo wynajete wczesniej stalo lacznie 7 miesiecy puste.

    Poprosilem o rozliczenie do dnia kiedy rodzina sie wprowadzila. Odmowiono I powiedziano mi ze rozliczenie bedzie za tydzien ale ze stanem licznikow w grudniu. Dodam ze to byla rozmowa w luty. Czyli od 2 miesiecy mieli juz stan licznikow jednak dalej nie bylo rozliczenia. Minol prawie kolejny miesiac. Za dluzenie ciagle rosnie. Znow napisalem.

    Odpisala mi oburzona Pani ze nie jest wstanie rozliczyc tylu mieszkan w tak krotkim czasie. Przypomnialem ze sama twierdzila prawie miesiac temu ze za tydzien rozliczy a dzis oburzona ze smiem pytac.
    Zarządca / Administrator nie jest od tego ,aby rozliczać najemców, to OBOWIĄZEK właściciela lokalu . Zarządzający mają na rozliczenie trzy lata , bo po tym terminie przedawnia się roszczenie wynikające z rozliczenia .

    Nie wiem, może firma zarządzająca ma problemy osobowe, bo covid ich zdziesiątkował , są na kwarantannie ...

    Tak na marginesie, tak słabego zarządcy bym zrezygnował i poszukał sobie innego , ale właściciele lokali nie są do tego zdolni, wola się wypłakiwać na forach
    [cite]Zardrian:[/cite] Czy moga Mi odciac wode. Ogrzewanie. Prad akurat jest na inna umowe to mam 100% kontroli. Ale te inne media ktore oplaca zarzadca. Bo ja chce czekac az mi zrobia rozliczenie. A wiem ze oni nie chca zrobic bo wyjdzie ze nie mam nic placic. I tylko mnie martwi zeby nie odlaczyli. Bo tam ludzie teraz mieszkaja
    zaliczki trzeba płacić .... takie jest prawo , a swych racji możesz dochodzić w sądzie ....
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Rozliczenia ciepła (w tym ciepła dosatrczanego celem ogrzania wody) odbywają się na podstawie uchwały właścicieli lokali, ponieważ ustalenie sposobu tych rozliczeń to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu.
    Zgodnie z art. 45 a ust. 10 ustawy Prawo Energetyczne, która ma w omawianej sprawie zastosowanie:

    " Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń
    ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej
    „regulaminem rozliczeń”; regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do
    stosowania".



    Proszę zatem w pierwszej kolejności ustalić jakie są zasady rozliczeń w Państwa wspólnocie mieszkaniowej.
    W regulaminie kwestia rozliczeń w roku też powinna zostać uregulowana. Proszę mieć na uwadze również treść
    ust. 1 lit. c) tego przepisu, który stanowi, że: ustalanie opłat za zakupione ciepło winno nastąpić w sposób odpowiadający zużyciu
    ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy moga Mi odciac wode. Ogrzewanie.
    Generalnie to wspólnota nie ma prawa odcinać nawet zadłużonemu właścicielowi wody czy ogrzewania. Nie zawsze są też możliwości techniczne odcięcia jednego lokalu. Ma inne narzędzia egzekwowania zaległości. Ale jak to w życiu bywa zdarza się, że odetną i....trzeba to odkręcać potem a to trochę trwa.
    Trochę źle, że w obydwu wspólnotach zarząd (powierzony) sprawują firmy zewnętrzne a nie zarządy wybrane spośród właścicieli - stąd też występują takie kwiatki z rozliczeniami jak też chociażby "Pan zbyszek".
    za okres 12 miesiecy licza sobie prawie 6000zl za mieszkanie ktore stalo puste 8 miesiecy
    To nie jest dużo, poza tym to nie ma tak że jak puste to się nie płaci. Są ustalone comiesięczne zaliczki w określonej wysokości które należy terminowo wpłacać na konto wspólnoty.
    Zgodnie z art. 29.1a. okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy. Najpóźniej do końca marca właściciele winni zostać rozliczeni za poprzedni rok - otrzymać nadpłaty i dopłacić niedopłaty. Wszelkie inne terminy rozliczeń pojedynczego lokalu to kwestia porozumienia z zarządem (zarządcą) wspólnoty.
    Jeżeli zarząd(zarządca) wymiguje się od rozliczenia to właściciele mają odpowiednie narzędzia w postaci art. 20 ust. 2 i art. 26 ust. 1 UoWL.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Poprosilem o rozliczenie do dnia kiedy rodzina sie wprowadzila. Odmowiono I

    i słusznie że odmòwiono. Okres rozliczeniowy dla wspólnoty to jest rok kalendarzowy.

    To twoim obowiązkiem jest rozliczyć swojego najemcę.

    To że mieszkanie stało puste nie na znaczenia. I tak ponosisz koszty utrzymania części wspólnych. Jeśli jest wspólne ogrzewanie to również koszty ogrzewania.
    Do konca marca jest jeszcze trochę czasu, więc możesz sobie poczekać jeszcze trochę na rozliczenie roczne.

    Nie ma co porównywać 2 mieszkañ w 2 różnych budynkach. Moga być zupelnie inne udziały, może być inna kwota na FR. mogą być różne koszty utrzymania NW.

    Nowy doklejony: 09.03.21 12:04
    Mieszkanie jest wynajmowane, więc łatwo się je zlicytuje.
  • Opcje
    ZardrianZardrian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Amadeusz:[/cite]


    Zarzadca wczesniej robil rozliczenia roczne i kwartalne. Umowa caly czas pozostaje taka sama. Dotychczas robil tak mniej wiecej na czas powiedzmy. Juz wczesniej mialem tak ze rozliczali i wychodzilo 1000 nadplaty za 3 miesiace. Przykladowo okres zimowy 2019. Za miesiac oczekiwane koszta to 560zl. Po przeliczeniu licznikow 260zl. Nie wiem co Ci sasiedzi robia ze taka srednia wychodzi ale mniejsza o to . Wczesniej mieszkala tam jedna osoba ktora zuzywala srednio 50% tego czego srednio oczekuja. Stad te ciagle nadplaty. Problem ten pojawil sie od czerwca 2020 czyli od kiedy mieszkanie stoi puste. Zaprzestano rozliczac faktyczne zuzycie. Wiec zapewne 60-70% tego co zaplacilem wroci do mnie za okres 8 miesiecy wiec tak mniej wiecej 2000 zl w formie nadplaty.

    Jak pisalem Pani co zajmuje sie rozliczeniem napisala ze juz ma stan licznikow za grudzien. I miałą rozliczyc w lutym. Juz mamy marzec wiec spytalem ponownie. I na dzien dzisiejszy juz na 3 emaila nie odpisuje mi.
    Wspolnota rozumiem nie moze Odciac. Lecz moze nie zaplacic dostawcy wody i wtedy dostawca sobie odetnie? Bo jezeli dobrze rozumiem umowa jest miedzy zarzadca a firmami dostarczajacymi uslugi w tym wode wywoz smieci itd? A nie miedzy wlasicielami a dostawcami
    To jest najwazniejsze. Zarzadca nic sobie nie bedzie roszczyc bo nie ma co. Jak nie rozliczaja ze stanem faktycznym przez 8 miesiecy. I jak wiedza juz od kilku lat ze zawsze jest nadplata na duze kwoty.





    Ja tez moge miec problemy przez covid . I moze nie jestem wstanie placic nadplat w wys kilku tysiecy.

    Na reszte odpowiedzi daruje sobie komentarz bo sa mocno zafiksowane
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lecz moze nie zaplacic dostawcy wody i wtedy dostawca sobie odetnie?
    Dostawca może odciąć ale tylko całemu budynkowi po ponagleniach gdyby wspólnota nie regulowała opłat za faktury.
    jezeli dobrze rozumiem umowa jest miedzy zarzadca a firmami dostarczajacymi uslugi w tym wode wywoz smieci itd?
    Umowy zawsze są miedzy dostawcą a wspólnotą. Za wspólnotę podpisują takie umowy członkowie zarządu lub firma sprawująca zarząd powierzony.
    nas zostawili w takiej sytuacji ze defraudowali pieniadze wlasicieli i teraz my musielibysmy gonic po sadach. Chce uniknac tej samej sytuacji na tym drugim mieszkaniu.
    Defraudacja to poważny zarzut.
    To jest to co już pisałem: brak wybranego zarządu, brak kontroli nad działalnością firmy zarządzającej i takie są efekty. Dziwię się trochę, że właściciele lokali tak ogromny swój majątek olewają i nie dbają o niego. Ciekawe czy w swoim samochodzie też tak pozwalali by szarogęsić się jakiemuś "zenkowi" nie być rozliczanym z paliwa itp. a przecież samochód to nieporównywalnie mniejszy majątek.
    Obecnie jest 2200 zaleglosci ktorej nie place.
    ...wroci do mnie za okres 8 miesiecy wiec tak mniej wiecej 2000 zl w formie nadplaty.
    Czyli per saldo masz ok. 200 zł niedopłaty więc czas wrócić do płacenia zaliczek.
  • Opcje
    ZardrianZardrian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zapomnialem chyba napomniec ze to budynki 6-8 mieszkaniowe. Jeszcze jakos w 2019 czy 2020 Ustawa wymagala w praktyce by wszyscy mieszkancy zgodzili sie na zmiany. Typu wlasnie zmiany zarzadu. Wystarczylo ze jeden wlasiciel ma jakas spine. I glosuje zawsze przeciw innym. Teraz szczerze nie wiem bo to jest 60 stron A4 i ja juz zgubilem sie czy w koncu temat jest ogarniety z powodu zmiany prawa czy ten sasiad w koncu sie zgodzil. Historia tak dla mnie absurdalna jak trudne sprawy. Ale nie wazne bo to inne mieszkanie.

    Wlasciciele. Nawet gdyby interesowali sie to ciezko dojsc w sytuacji gdy rozliczenia nie sa robione. Tak bylo w przypadku obu mieszkan. Dzis juz tylko jedno ma taki problem.

    Rozwiazaniem ostatecznym to sprzedaz dwoch mieszkan i inwestycja by wkupic wszystkie mieszkania. By miec udzialy 100% i moc decydowac samemu. No ale jest jak jest na dzien dzisiejszy.

    No jakos za marzec mysle ze 200zl teraz musze zaplacic. Wspomniales ze maja temrin do marca. To licze na to ze wyzeruja licznik. I juz z gorki bedzie. Grunt zeby rozliczyli i zeby w trakcie czekania na to rozliczenie nie odlaczyli nic tym ludziom.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Zapomnialem chyba napomniec ze to budynki 6-8 mieszkaniowe.
    No to trochę wyjaśnia. Zmiana prawa nastąpiła w 2019 roku. Do tej pory jeden z tych budynków był małą wspólnotą - do 7 lokali.
    Od 1 stycznia 2020 r. „małą” wspólnotę mieszkaniową tworzy nie więcej niż 3 lokale. Wspólnoty mieszkaniowe, w których liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy są zarządzane zgodnie z ustawą o własności lokali a nie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.
    Przede wszystkim, jeśli właściciele nie uzgodnią innego sposobu zarządu nieruchomością wspólną, to są zobowiązani do wyboru jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
    Zmienia się również sposób podejmowania decyzji we wspólnocie. Decyzje w przedmiocie czynności zwykłego zarządu podejmuje samodzielnie zarząd. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna będzie uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności
    Tutaj więcej na ten temat:
    https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/prawo/3044397,Mala-wspolnota-mieszkaniowa-zmiany-2020.html
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Napisze ktoś nierzetelny artykuł, na podstawie innego nierzetelnego artykułu, a ktoś inny bezmyślnie powieli. I tak rodzą się mity nie mające nic wspólnego z obowiązującym prawem.
    Co znaczy "jeśli właściciele nie uzgodnią innego sposobu zarządu nieruchomością wspólną"?
    Tak sobie mogą w każdej chwili uzgodnić? Tak jest napisane w uwl?

    "Zarząd albo zarządca będzie obowiązany"
    Jaki zarządca? Ten , o ktòrym mowa w ugn?

    Jak można coś takiego polecać nowym forumowiczom?

    Bezmyślne kopiuj- wklej . I żeby chciaż z ustawy . Ale nie - z jakiegoś artykuliku.

    Zadrian
    przeczytaj choć raz ustawę o własności lokali.

    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940850388

    Tekst ujednolicony obowiązuje.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Nie ja pisałem artykuł ale muszę bronić prawdy.
    Co znaczy "jeśli właściciele nie uzgodnią innego sposobu zarządu nieruchomością wspólną"?
    Tak sobie mogą w każdej chwili uzgodnić? Tak jest napisane w uwl?
    Tak - taki obowiązek nakłada ustawa! W jednej z tych wspólnot wspólnota mała z mocy prawa od 2020 roku stała się wspólnotą dużą w związku z czym właściciele na podstawie art. 20 ust. 1 w związku z:
    Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
    3. Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1, lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale.
    Muszą określić jak chcą być zarządzani czyli określić sposób zarządu czyli mogą uzgodnić inne, specyficzne dla swojej wspólnoty sposoby sprawowania zarządu NW.
    "Zarząd albo zarządca będzie obowiązany"
    Jaki zarządca? Ten , o ktòrym mowa w ugn?
    Co ma ugn do wspólnoty???
    W tej przekształconej wspólnocie będzie albo zarządca sprawujący zarząd powierzony albo będzie wybrany zarząd - mówi o tym cytowany wyżej art. 18 bo właściciele muszą określić sposób sprawowania zarządu którego do tej pory nie mieli.
    Jak można coś takiego polecać nowym forumowiczom?
    Nie tylko można ale trzeba polecać, bo to dobry artykuł, bo tak muszą zrobić we wszystkich nowopowstałych - z małych - dużych wspólnotach.

    Wskazane byłoby aby poniższe zdanie usunąć ze swego wpisu na Forum jako całkowicie nieprawdziwe, wprowadzające w błąd!
    Napisze ktoś nierzetelny artykuł, na podstawie innego nierzetelnego artykułu, a ktoś inny bezmyślnie powieli. I tak rodzą się mity nie mające nic wspólnego z obowiązującym prawem.
    p.s. na przyszłość rada - jako że to nie zdarza się pierwszy raz dobrze jest, zanim wyleje się pomyje na kogokolwiek przeczytać ze dwa razy ze zrozumieniem tekst jaki chce się skomentować zerkając także do UoWL.
    Komentarz edytowany Amadeusz
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] Zardrian:[/cite]No jakos za marzec mysle ze 200zl teraz musze zaplacic. Wspomniales ze maja temrin do marca. To licze na to ze wyzeruja licznik. I juz z gorki bedzie. Grunt zeby rozliczyli i zeby w trakcie czekania na to rozliczenie nie odlaczyli nic tym ludziom.
    oczywiście, że to jest nieprawdą, że media mają być rozliczone do końca marca każdego roku .

    Obowiązek rozliczenie to jest utrzymania części wspólnej a nie mediów . Na media mają TRZY lata .
    W praktyce nikomu nie opłaca się robić dwóch rozliczeń, więc Zarządcy/Administratorzy starają się je robić przed zebraniem sprawozdawczym WM .
    [cite] Zardrian:[/cite] Zapomnialem chyba napomniec ze to budynki 6-8 mieszkaniowe. Jeszcze jakos w 2019 czy 2020 Ustawa wymagala w praktyce by wszyscy mieszkancy zgodzili sie na zmiany. Typu wlasnie zmiany zarzadu.
    TAK, to prawda... od 01 stycznia 2020 roku obowiązuje zmiana UoWL. Wspólnoty liczące powyżej 3 lokali stały się "dużymi wspólnotami", gdzie większość ustawowa decyduje. (powyżej 50% liczone udziałami ....)
    [b]Art. 20.[/b] 1. Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych [b]jest większa niż trzy[/b], właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna
    
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Jest tu pomyłka, głównie z winy autora zapytań, który nic nie wspomniał o częstotliwości rozliczeń mediów (głównie chodzi chyba o ciepło) i nie zna własnego regulaminu rozliczania ciepła i w środku pandemii pyta kiedy rozliczą mu znowu ciepło.

    Moja podpowiedź jest taka że był bardzo mroźny styczeń i równie mroźny luty i na nadpłaty nie powinieneś raczej liczyć. Nawet (pi razy drzwi, bo trochę strzelamy) jeśli okres rozliczony będzie dłuższy niż kwartał zimy.

    Z rozliczeniem rocznym wykonywanym do końca marca, to chodziło o rozliczenie zaliczek na eksploatację wykonywane wstecz i księgowane w starym roku, nie zaliczek za ciepło.
    Niekoniecznie takie roczne rozliczenie macie w ogóle wykonywane.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    KubaP. oczywiście, że to jest nieprawdą, że media mają być rozliczone do końca marca każdego roku .
    Obowiązek rozliczenie to jest utrzymania części wspólnej a nie mediów . Na media mają TRZY lata .
    Oczywiście to jest nieprawda!
    UoWL dość jednoznacznie określa, że:
    "...Art. 29. 1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy..."
    Tu nie ma podziału na media w NW czy media w lokalach.
    Po zakończeniu tego okresu - najlepiej w styczniu a najpóźniej do końca marca - zarząd wspólnoty ma obowiązek rozliczyć się z właścicielami z wpłaconych zaliczek na koszty zarządu i poniesionych opłat za lokale. Wyjątkiem są zaliczki za ogrzewanie gdzie właściciele przyjmując regulamin rozliczeń wyrażają zgodę na rozliczenie po tzw. sezonie grzewczym.
    Ma też obowiązek przedstawić właścicielom lokali sprawozdanie ze swojej działalności którego częścią jest rozliczenie finansowe pieniędzy właścicieli za poprzedni rok - na corocznym zebraniu.
    Sporządzając owe sprawozdanie, w tym finansowe - nie sposób oddzielić danych dotyczących lokali i nieruchomości wspólnej, ponieważ sprawozdanie dotyczy całości gospodarki finansowej wspólnoty a nie tylko NW.
    Potwierdza to orzecznictwo, jak chociażby wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 22.2.2001.
  • Opcje
    ZardrianZardrian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jak w koncu. 1 rok czy 3 lata. Wydaje mi sie ze rok. Bo dotychczas robili roczne plus polroczne a czasem czesciej.

    Tutaj daje link do przykadowego rozliczenia
    https://ibb.co/tbVd5jy

    Ps dajecie sobie spokoj z teoriami. Nie jestem Januszem i 2000zl to smieszne pieniadze.
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    " Ps dajecie sobie spokoj z teoriami. Nie jestem Januszem i 2000zl to smieszne pieniadze. "

    Skoro tak to po co zawracać gitare na forum i bić piane we wspólnocie o te pare groszy ?. :)
  • Opcje
    ZardrianZardrian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na pochyłe drzewo to i koza skacze. Jak mam możliwość i nie wymaga to wielkiego wkładu pracy to nie pochylam sie. Jakbym pozwalal siebie robic w konia na kazdym kroku to te 2000zl to bylby caly moj majatek.

    Jezeli nie moga odlaczyc. I mam mozliwosc przeczekania to sobie przeczekam. Bo jezeli maja nie rozliczac przez 3 lata a na koniec wymusisz zerwanie umowy lub zarzadac podwyzki 300%. By nastepnie zrobic na gwalt jakies remonty oplacic jakis prawnikow ktorzy zgarna cala nadplate ktora zgromadzila sie przez 3 lata.

    Zaliknowalem nadplaty za 6 miesiecy. 1 osoba mieszkala w tym okresie. I wyszlo prawie 1200 nadplaty. A teraz jest 8 miesiecy i nikt tam nie mieszkal w tym okresie to wyjdzie pewnie. 2000zl i jak. Jezeli tak by mialo trwac 3 lata zakaldajac ze dalej mieszka ta jedna osoba to juz jest 7200z nad platy przez 3 lata. 7200 zl lezy sobie odlogiem na koncie. Na te 7200zl napewno znajdzie sie jakis remoncik jakis prawnik na przepisanie jakis papierow. Jakis technik sprawdzajacy cos i nie bedzie tych 7200zl.

    Jezeli nie ma nadplaty to jezeli taki remoncik by zrobili i zarzadali za to 7200 to moge odmowic zaplaty. I oni wtedy sa w pozycji w ktorej to oni musza domagac sie.

    I to nie chodzi o 7200 chodzi tylko fakt kradziezy nie wazne jaka by to kwota byla. Jak cygan ukradnie 100zl z. To bardziej denerwuje fakt zuchwalej kradziezy niz te 100zl. Przynajmniej ja to tak widze.

    Wiec chcialbym wiedziec czy 3 lata czy do marca. Jezeli do marca to przeczekam. I bede powolywal sie na ten termin. Gorzej jak 3 lata
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie mogą odłączyć ale mogą wystąpić do sądu o nakaz zapłaty. A potem komornik może zająć czynsz albo nawet sprzedać lokal. O wpisie na hipotece nie wspomnę.

    Nowy doklejony: 10.03.21 21:11
    Aha. Podatek od najmu odprowadzasz? Bo wspólnota lub komornik może zawiadomić skarbówkę.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Nie mogą odłączyć ale mogą wystąpić do sądu o nakaz zapłaty. A potem komornik może...
    Może go w du(d)ę pocałować jak rzekomy dłużnik złoży sprzeciw do nakazu zapłaty.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po pierwsze: skąd wiesz, że rzekomy?

    Po drugie: sprzeciw od nakazu nie powoduje z automatu oddalenia powództwa.

    Po trzecie: czy potencjalny dłużnik mieszkający za granicą zdąży w terminie wnieść sprzeciw w polskim sądzie?


    I nie ma znaczenia ile wspólnota ma na koncie.

    Poza tym to już jest duża wspólnota, więc większość może w końcu przeforsować to, co dotychczas blokowała mniejszóść.
    Np. jakiś większy remont.
  • Opcje
    ZardrianZardrian Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Po pierwsze to skad wiemy ze te rzekome mieszkania istnieja.

    Po drugie Skladanie o nakaz splaty nie istniejacych kosztow. Tylko dlatego ze firma nie wywiazuje sie z wlasnych terminow. To samozaoranie. "wysoki sadzie nie mielismy czasu na rozliczenie Pana X przez wiele miesiecy majac juz stan licznikow bo Covid. Ale mamy czas zlozyc wniosek o nakaz placenia nadplat bo w sumie Covid.

    Po trzecie Nie zloze na czas przeciwu bo Covid.


    Co do remontu to chyba masz racje lipa. Moga przeglosowac. Ale patrzac na szybkosc wykonywanych uslug remontowych(Czekam juz 4 miesiac na dokonczenie Balkonu). To ja zdaze to mieszkanie sprzedac dwa razy i koszta rozlozone w latach na taki remont przejmie nowy nabywca. I ja zainwestuje gdzies gdzie bede mial wiekszosc udzialow najlepiej 100% i bedzie spokoj.

    Do co podatku Place ryczalt 8.5% Jak na Polskie standardy Podatkowe To dosc niski Podatek musze przyznac. W Polsce sprzyjajacy bogatym. Wychodzi Dobry ROI. Przykladowo z srednia praca na pelen etat to podatek wynosi 20% z wynajmu i rosnie w UK. A w Polsce do 100tys 8.5%. Czyli jakies 1 million zl mozna zainwestowac w nieruchomosci wrzucic na 8.5% z ROI 8%-10%. Chyba ze sie malo zarabia w UK i wynajmuje sie jakies jedno mieszkanie wtedy lepiej w UK. W sumie analogicznie do Kwoty Wolnej od Podatku w Polsce a w UK. Oplaca sie UK do pewngo stopnia a potem juz jak jest sie zarobionym to lepiej Placic w Polsce.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po drugie Skladanie o nakaz splaty nie istniejacych kosztow

    Nie kosztòw! Nie zapłaconych na czas uchwalonych zaliczek. Bez względu na to, ile wspólnota ma na koncie i jakie ma koszty, masz obowiązek płacić zaliczki.

    A co do rozliczeń. - obowiązuje ustawowo rozliczenie roczne. W zasadzie mają czas do końca marca.

    To czy w ciągu roku dodatkowo rozliczą media zależy od wspólnoty. Ale za dodatkowe rozliczenia trzeba zapłacić.




    Podatek może i nie jest duży ale polskie prawo jest tak skonstruowane, że bardziej chroni nieuczciwego najemce niź uczciwego właściciela.
    I czasem przewidywany zysk pożre batalia sądowa o eksmisję.

    Nowy doklejony: 11.03.21 02:52
    Nie ja pisałem artykuł ale muszę bronić prawdy.

    Gdyby artykuł był rzetelnie napisany niczego byś nie musiał.

    Jakie jest prawdopodobieństwo, że jakiś świeżak czytający ten artykuł trafi na twoje wyjaśnienia?

    I nie wiesz o jakiego o zarządce z ugn chodzi? No to współczuję.

    W artykule autorka pisze " zarząd lub zarządca" .

    W uwl jest napisane "zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1".

    Widzisz różnicę?

    Mam przekonanie , że dla świeżaka ów niedookreślony zarządca to będzie jego admin, który moźe być zarządcą, o którym mowa w ugn,.

    I minie sporo czasu nim ktoś wyprostuje tę pseudowiedzę.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] Amadeusz:[/cite]
    KubaP. oczywiście, że to jest nieprawdą, że media mają być rozliczone do końca marca każdego roku .
    Obowiązek rozliczenie to jest utrzymania części wspólnej a nie mediów . Na media mają TRZY lata .
    Oczywiście to jest nieprawda!
    UoWL dość jednoznacznie określa, że:
    "...Art. 29. 1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy..."
    Tu nie ma podziału na media w NW czy media w lokalach.
    Po zakończeniu tego okresu - najlepiej w styczniu a najpóźniej do końca marca - zarząd wspólnoty ma obowiązek rozliczyć się z właścicielami z wpłaconych zaliczek na koszty zarządu i poniesionych opłat za lokale.
    Przecież ja Pietaszku, nie pisałem o okresie rozliczeniowym tylko do KIEDY można to rozliczyć a to jest różnica. Rozliczeń można dokonać do trzech lat

    [cite] Zardrian:[/cite]To jak w koncu. 1 rok czy 3 lata. Wydaje mi sie ze rok. Bo dotychczas robili roczne plus polroczne a czasem czesciej.

    Tutaj daje link do przykadowego rozliczenia
    https://ibb.co/tbVd5jy
    Ps dajecie sobie spokoj z teoriami. Nie jestem Januszem i 2000zl to smieszne pieniadze.
    Widzisz, #Amadeusz: robi wodę z mózgu, on pisze o okresie rozliczeniowym a to jest rok kalendarzowy , a ja pisze do kiedy powinno się to rozliczyć .

    Możesz dostać po dwóch latach rozliczenie mediów obejmujący rok kalendarzowy 2 lata wstecz i będzie to zgodne z prawem . Właściciele lokali winni zatwierdzić o rozliczyć do końca I kwartału roku następnego KOSZTY UTRZYMANIA CZĘŚCI WSPÓLNYCH , bo tym się zajmuje na co dzień .

    Rozliczenia mediów nie są zaliczone do części wspólnych, z małymi wyjątkami , to zależy od wspólnoty i jej regulaminu rozliczającego media .
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiemy wciąż co mówi ich regulamin rozliczania ciepła, ale ewidentnie mają półroczny cykl rozliczania CO. Z datami na połowę i na koniec roku.

    Może chodzić o politykę utrzymywania płynności finansowej wspólnoty poprzez wstrzymanie rozliczenia, chociaż jest już ono wykonane. Pani od CO pośrednio to przyznała.
    Najpierw administracja zapłaci fv za CO za luty (potężną jak na luty), a dopiero potem roześle rozliczenia.

    Okresem rozliczonym będzie drugie półrocze 2020, więc to będzie takie celowo opóźnione rozliczenie.

    Czyli nie tyle hodowanie nadpłat, co wstrzymanie informacji o nich.

    Samo rozliczenie jest fantastycznie proste dla tej pani. Stawki na ciepłą wodę określane są okrągłymi ryczałtami, wody liczone od pomierzonych m3.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    KubaP. Rozliczeń można dokonać do trzech lat
    Proszę podać przepis UoWL - inaczej jest to wymyślona Twoja b__ura!
    Po pierwsze: tak Ci się wydaje tylko:
    "Po 14 latach obsługi wspólnot doszedłem do wniosku, że rozliczenie wspólnot -
    sprawozdanie - dla właścicieli lokali, winno się odbywać raz na dwa - trzy lata.
    Wszelkie plany winny być przygotowane na trzy - pięć lat. To by było praktyczne
    i przyjazne dla właścicieli lokali. - xxxll - 23.02.10" https://forum.gazeta.pl/forum/w,523,107673538

    Po drugie zrobiłeś sobie wodę z mózgu myląc okres przedawnienia z "...do KIEDY można to rozliczyć..."
    Trzyletni termin przedawnienia roszczeń, jako ogólny termin wskazany w kodeksie cywilnym, obowiązuje wobec wszelkich należności z tytułu płatności okresowej.
    Powtarzam:
    "...Art. 29. 1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy..."
    Wskazane byłoby abyś spytał się kogoś mądrzejszego co znaczy "okres rozliczeniowy".
    gab: sprzeciw od nakazu nie powoduje z automatu oddalenia powództwa.
    Sprzeciw od nakazu zapłaty unieważnia go i sąd wyznacza termin normalnej rozprawy.
    gab: Gdyby artykuł był rzetelnie napisany niczego byś nie musiał.
    Jako że autor artykułu nie może się bronić przed wypisywanymi przez Ciebie oszczerstwami, więc gwoli prawdy prostuję Twoje kłamstwa na temat jego treści.
    Czytanie ze zrozumieniem się kłania, po raz enty to piszę nie siląc się na aluzje i bezmyślne złośliwości.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Jako że autor artykułu nie może się bronić przed wypisywanymi przez Ciebie oszczerstwami, więc gwoli prawdy prostuję Twoje kłamstwa na temat jego treści.
    Czytanie ze zrozumieniem się kłania, po raz enty to piszę nie siląc się na aluzje i bezmyślne złośliwości.

    Nie ośmieszaj się. Chcesz się czegoś nauczyć siegnij do innych źródeł. Podręczników prawa, orzecznictwa czy ustaw a nie artykulików o wątpliwych treściach, których pełno w internecie.

    Wprowadzisz kogoś w błąd a potem znikniesz i wrócisz z nowym nickiem, by znów głupoty kopiować.

    Nie dostrzegasz, że forumowicz mieszka za granicą i może nie zdążyć, by się odwołać od nakazu zapłaty. To on dostanie po kieszeni, nie ty.
    Najgorszą radą , jaką można udzielić, to nie płacić uchwalonych zaliczek i ignorować ostrzeźenia o skierowaniu sprawy do sądu.

    Nowy doklejony: 11.03.21 14:05

    Zardian

    Ustawa o własności lokali:

    Art. 13. 1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest
    obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku
    domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nie-
    ruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez
    innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.


    Art. 15. 1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki
    w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.


    Art. 29. 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną
    powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla
    każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję
    pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na
    pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości
    wspólnej.
    1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.

    Nowy doklejony: 11.03.21 14:13
    Mamy w tej chwili ograniczenia spowodowane covidem i w tym roku rocznych zebrań nie będzie. Ale inne zapisy obowiązują.
    Poza tym do dnia 31 marca wspólnota musi złożyć w skarbówce CIT. Zatem MUSI do tego czasu zrobić rozliczenia.

    Art. 30. 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną
    powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy;
    2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności;
    3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później
    niż w pierwszym kwartale każdego roku.
    1a. W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością
    wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu
    właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może
    zwołać każdy z właścicieli.
    2. Przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, powinny być
    w szczególności:
    1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną
    i opłat na pokrycie kosztów zarządu;
    2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną
    powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1;
    3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu
    absolutorium.

    Nowy doklejony: 11.03.21 14:37
    Wspólnota może uchwalić regulamin rozliczeń mediów i dokonywać rozliczeń mediów cześciej niż raz do roku.

    Wygląda, że u was tak jest z ciepłem, wodą i c.w.u. Rozliczenie za drugie półrocze powinieneś również dostać do końca marca wraz z rozliczeniem NW.

    Miałeś nadpłatę z tytułu mediów za pierwsze półrocze 2020, więc możesz ją rozliczyć nie płacąc zaliczek przez następne miesiące ale trzeba wiedzieć przez ile miesięcy kompensują ci się zobowiązania z nadpłatą.
    Komentarz edytowany gab
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Amadeusz: [/cite]Proszę podać przepis UoWL - inaczej jest to wymyślona Twoja b__ura!
    #Amadeusz: na ciebie szkoda już klawiatury ....
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Amadeusz: Czyli per saldo masz ok. 200 zł niedopłaty więc czas wrócić do płacenia zaliczek.
    gab: możesz ją rozliczyć nie płacąc zaliczek przez następne miesiące
    gab: Najgorszą radą , jaką można udzielić, to nie płacić uchwalonych zaliczek
    To się nazywa samozaoranie. - pomijam inne nasuwające się epitety.
    Ma rację pajac KP:
    na ciebie szkoda już klawiatury ....
  • Opcje
    ZardrianZardrian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dobra jest rozliczenie. Prawie 1100 za rozliczenie 6 miesiecy. Doliczajac Styczen luty. Wyjdzie jakos na zero.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.