Jak odwołać zarząd wspólnoty mieszkaniowej i powołać kolejny. Help!

Krzysztof82Krzysztof82 Użytkownik
Witam, serdecznie wszystkich.
Wiem, że to forum rządzi się swoimi prawami ale proszę o koncentrację i konkretną pomoc.
Mieszkam we WM 6 klatek jeden blok, obecny zarząd funkcjonuje od ponad dekady, wg mnie tak sobie :)
aktualnie to brak słów, już nawet odsunęli od głosu jednego ze swoich, który ze mną tylko rozmawiał i informował mnie co się dzieje
zarzucają mu działania na szkodę wspólnoty.
W chwili obecnej, gdy miał zajmować się moją sprawą to odleciał totalnie w kosmos, szkoda pisać o co chodzi :(
Od początku jeden ADMINISTRATOR, on z kolei jest OK. Dwie Panie ogarniają jakoś :) można się dogadać.
W chwili obecnej już nie, jak wspomniałem zarząd "zwariował".
Proszę poradzić jak go zmienić i powołać nowy całkiem inny. Podkreślam składający się z innych osób.
Jakie są procedury i terminy na załatwienie takiej sprawy to ważne. Nie chcę znowu lewitować z tematem.
Proszę o konkrety. Pozdrawiam, zależy mi na szybkim rozpoczęciu tematu, jak i jego szybkim zakończeniu.
ps. z innym wnioskiem, który ma stać się uchwałą czekam już prawie miesiąc :(
Liczę na Waszą pomoc :)

Komentarze

  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zbierz podpisy pod uchwałą odwołującą aktualnych członków zarządu, wszystkich lub poniektórych. I drugą uchwałą powołującą nowych członków zarządu. Oczywiście za ich zgodą.
    Jeśli zbierzesz ponad 50% licząc wg udziałów, to trzeba będzie zawiadomić każdego właściciela na piśmie, że taka uchwała zapadła. Nie sądzę , by ktoś chciał zaskażyć tę uchwałę.
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakie są procedury i terminy na załatwienie takiej sprawy to ważne.
    Chcesz się brać za odwołanie starego i powołanie nowego zarządu a nie znasz procedur wynikających z UoWL??? Hm.
    Podstawową sprawą jest pozyskanie większości właścicieli dla sprawy zmiany zarządu bo to właściciele muszą podjąć taką uchwałę większością udziałów. Czyli większość musi też chcieć zmienić skład zarządu.
    Pomijam fakt, że stary zarząd będzie na tyle honorowy, że zechce ustąpić gdy taka uchwała zapadnie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Poszukaj sobie wątków na forum o choćby takiego

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6878/zmiana-zarzadu-wspolnoty/

    Po co znowu trolle mają bić piane
  • Opcje
    Krzysztof82Krzysztof82 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chcesz się brać za odwołanie starego i powołanie nowego zarządu a nie znasz procedur wynikających z UoWL??? Hm.
    prosiłem konkretnie
    ja wiem że wiele zarządów już Pan odwołał i powołał więc proszę o radę
    większość to ja wiem, że ma być
    ale uchwały nie biorą się z drzewa, muszą gdzieś się urodzić
    Pomijam fakt, że stary zarząd będzie na tyle honorowy, że zechce ustąpić gdy taka uchwała zapadnie.
    co to znaczy???? a co to dziki zachód czy co ? jak uchwała będzie większościowa to do widzenia??
    [cite] KubaP:[/cite]Poszukaj sobie wątków na forum o choćby takiego

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6878/zmiana-zarzadu-wspolnoty/

    Po co znowu trolle mają bić piane

    zamiast pisać co takiego można napisać jakiś pomocny konkret prawda? ale po co ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] Krzysztof82:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Poszukaj sobie wątków na forum o choćby takiego

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6878/zmiana-zarzadu-wspolnoty/

    Po co znowu trolle mają bić piane
    zamiast pisać co takiego można napisać jakiś pomocny konkret prawda? ale po co ?
    Wiesz, co .... leniwy jesteś , nawet nie przeczyłeś wpisów z linku, który Ci poleciłem , a już się pultasz ...
  • Opcje
    Krzysztof82Krzysztof82 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gab:[/cite]Zbierz podpisy pod uchwałą odwołującą aktualnych członków zarządu, wszystkich lub poniektórych. I drugą uchwałą powołującą nowych członków zarządu. Oczywiście za ich zgodą.
    Jeśli zbierzesz ponad 50% licząc wg udziałów, to trzeba będzie zawiadomić każdego właściciela na piśmie, że taka uchwała zapadła. Nie sądzę , by ktoś chciał zaskażyć tę uchwałę.
    a wniosek/pismo ? zebranie? kto zbiera podpisy ja mogę ???? są jakieś przepisy ? które to regulują jakąś procedura terminy?? żeby uchwała ruszyła?
    gdyby nie przeszło za pierwszym razem to kiedy można następny wniosek zgłosić?? czy wystarczy mail czy? forma papierowa? itp itd krok po kroku proszę to ważne
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] Krzysztof82:[/cite]a wniosek/pismo ?
    zebranie?
    kto zbiera podpisy ja mogę ????
    są jakieś przepisy ?
    które to regulują jakąś procedura terminy?? żeby uchwała ruszyła?
    gdyby nie przeszło za pierwszym razem to kiedy można następny wniosek zgłosić??
    czy wystarczy mail czy?
    forma papierowa?
    itp itd krok po kroku proszę to ważne
    na te pytania uzyskasz odpowiedź czytając UoWL
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a wniosek/pismo ? zebranie? kto zbiera podpisy ja mogę ???? są jakieś przepisy ? które to regulują jakąś procedura terminy?? żeby uchwała ruszyła?
    gdyby nie przeszło za pierwszym razem to kiedy można następny wniosek zgłosić?? czy wystarczy mail czy? forma papierowa? itp itd krok po kroku proszę to ważne
    Napisz uchwałę sam. Zebranie do niczego nie jest potrzebne. Listę właścicieli wraz z udziałami znajdziesz w KW. Może admin ma gotowca z listą właścicieli i ci prześle. Mniej roboty.
    Podpisy możesz zbierać sam. Orzecznictwo w tej materii jest jednoznaczne.

    I przeczytaj w końcu ustawę o własności lokali.
  • Opcje
    Krzysztof82Krzysztof82 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gab:[/cite]
    a wniosek/pismo ? zebranie? kto zbiera podpisy ja mogę ???? są jakieś przepisy ? które to regulują jakąś procedura terminy?? żeby uchwała ruszyła?
    gdyby nie przeszło za pierwszym razem to kiedy można następny wniosek zgłosić?? czy wystarczy mail czy? forma papierowa? itp itd krok po kroku proszę to ważne
    Napisz uchwałę sam. Zebranie do niczego nie jest potrzebne. Listę właścicieli wraz z udziałami znajdziesz w KW. Może admin ma gotowca z listą właścicieli i ci prześle. Mniej roboty.
    Podpisy możesz zbierać sam. Orzecznictwo w tej materii jest jednoznaczne.

    I przeczytaj w końcu ustawę o własności lokali.

    poważnie mogę tak zrobić?? trudno mi uwierzyć? a ustawę czytam cały czas :)
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale uchwały nie biorą się z drzewa, muszą gdzieś się urodzić
    Projekt uchwały ma prawo zgłosić każdy właściciel czy to na zebraniu czy bezpośrednio do zarządu
    Za zredagowanie uchwały odpowiedzialny jest zarząd wspólnoty i to właśnie zarząd na mocy:
    Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    - jako organ kierujący sprawami wspólnoty, jest odpowiedzialny za prawidłowe podejmowanie uchwał a następnie ich realizację.
    Są sytuacje wyjątkowe - jak w Twoim przypadku - gdzie trudno wymagać aby zarząd zbierał podpisy pod swoim odwołaniem i orzecznictwo dopuszcza w takich przypadkach zbieranie podpisów pod uchwałą przez któregokolwiek właściciela. Właściciel sam pisze projekt uchwały, sam zbiera podpisy i sam przekazuje zarządowi do realizacji podjętą uchwałę.
    Czasami wtedy ma miejsce bierny bądź "czynny" opór starego zarządu stąd moja uwaga wynikająca z wieloletniego doświadczenia:
    Pomijam fakt, że stary zarząd będzie na tyle honorowy, że zechce ustąpić gdy taka uchwała zapadnie.
    Dlatego też podkreśliłem wcześniej, jak ważnym jest poparcie większości dla kwestii zmiany zarządu, najlepiej zdecydowanej większości.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Krzysztof82:[/cite] a ustawę czytam cały czas :bigsmile:
    z Twoich wpisów wniosek jest odwrotny
    może i czytasz, ale nic nie rozumiesz z tego co czytasz .:confused::sad:
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Konkretnie.

    Od ręki i od zaraz możesz sporządzić do obecnego zarządu pismo króciutkie przedstawiające projekt uchwały odwołującej ten zarząd. Z zadaniem przeprowadzenia stosownego głosowania w trybie obiegowym tego projektu. Dajmy na to do 11 kwietnia, bo po drodze jest Wielkanoc.

    Oczywiście reakcji nie będzie ale będziesz potem chodził z kopią swojego pisma gdy sam będziesz zbierał glosy pod swoimi dwoma uchwałami. Będziesz miał uzasadnienie dlaczego sam chodzisz w trybie obiegowym, a nie - jak każe ustawa - zarząd.

    Jest jeszcze kwestia listy właścicieli i udziałów.
  • Opcje
    Krzysztof82Krzysztof82 Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] Krzysztof82:[/cite] a ustawę czytam cały czas :bigsmile:
    z Twoich wpisów wniosek jest odwrotny
    może i czytasz, ale nic nie rozumiesz z tego co czytasz .:confused::sad:

    wniosek jest taki ze każda wspólnota robi jak chce i każdy zarząd robi jak uważa wg swojej interpretacji jednej ustawy o WL
    to co niby działa i funkcjonuje u innych i się sprawdziło, za chiny nie może zadziałać gdzie indziej
    inni ludzi inna mentalność inne problemy emocjonalne etc.
    ktoś jest pewny swojego rozwiązania ok to może wystawi też gwarancję ze jakiś leming z zarządu nie postawi sprawy do góry nogami i co
    kolejny raz pożalę się na forum i usłyszę podobny tekst że to moja wina i jestem ogólnie leniwy i nieuk na dodatek :)
    pozdrawiam
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z ostatnim wpisem Krzysztofa. Wiele razy ludzie, którzy mają problem zwracają się na tym forum o pomoc w rozwiazaniu swoich problemów. Za każdym razem czytają - przeczytaj ustawe, nic nie rozumiesz itp. Zastanówcie sie dla kogo jest to forum? Dla Was "wielkich znawców tematu" czy równiez dla tych którzy chcą czegoś sie nauczyć. Nie każdy faktycznie umie interpretować przepisy, poruszać się w nich swobodnie, ale to nie oznacza, że jestem, nikogo nie obrażając, głąbem.
  • Opcje
    Krzysztof82Krzysztof82 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no i jestem dalej niż byłem ja pier...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2021
    [cite] Krzysztof82:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] Krzysztof82:[/cite] a ustawę czytam cały czas :bigsmile:
    z Twoich wpisów wniosek jest odwrotny
    może i czytasz, ale nic nie rozumiesz z tego co czytasz .:confused::sad:
    wniosek jest taki ze każda wspólnota robi jak chce i każdy zarząd robi jak uważa wg swojej interpretacji jednej ustawy o WL

    to co niby działa i funkcjonuje u innych i się sprawdziło, za chiny nie może zadziałać gdzie indziej
    inni ludzi inna mentalność inne problemy emocjonalne etc.

    ktoś jest pewny swojego rozwiązania ok to może wystawi też gwarancję ze jakiś leming z zarządu nie postawi sprawy do góry nogami i co
    kolejny raz pożalę się na forum i usłyszę podobny tekst że to moja wina i jestem ogólnie leniwy i nieuk na dodatek :bigsmile:
    Jeżeli jest taki Twój wniosek , to co by nie napisać nie będzie pasowało do Twojej WM, Twoich lemingów z Zarządu ... kto walczy to zwycięża ... orężem są zapisy UoWL
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Krzysztofa - przeczytaj wpisy "gab" i "Amadeusza" - tego sie trzymaj.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.