reg.rozliczania c.o.

zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
życzę wszystkim szczęśliwego i dobrego roku 2010 - chciałabym prosić kogoś o ściągawkę rozliczania c.o. w budynku bez podzielników ciepła tylko jest licznik główny a także czy można osobno rozliczać c.o. na lokale i klatki schodowe,suszarnie a to dlatego,żeby ludzie wiedzieli ile płacą za pomieszczenia wspólne:

Komentarze

  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje za zyczenia i wzajemnie zycze wszelkiej pomyslnosci :-))
    Zamysl wykazania kosztow ogrzewania pomieszczen wspolnych bardzo mi sie spodobal, ale.... szczerze mowiac nie bardzo wiem, jak "podzielic" te koszty... Mozna oczywiscie zliczyc CALKOWITA powierzchnie budynku (mieszkania+suszarnie+...itd), ale w przypadku klatek schodowych widze podstawowa trudnosc z uwagi na koniecznosc uwzglednienia ich odmiennej wysokosci, wiekszych ubytkow ciepla z uwagi na otwieranie drzwi wejsciowych, komina w postaci szybu windy itp. I czy przy takich uproszczeniach cala ta wyliczanka nie traci sensu? To takie moje rozwazania, pod rozwage innych uczestnikow forum :-)
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W ub.roku koszty c.o. miały 62000,- przy budynku 1500m2,obliczyłam oczywiście tylko dla siebie i wyszło mi ze za lokale mieszkalne x 7 mcy ok.34000,- a reszta ok.28000,- to właśnie klatki schodowe,pralnia,suszarnia/windy nie ma/.W ub.roku nici wyszły z wycięcia ogromnych kaloryferów a wstawienie malutkich kaloryferów,dlatego myślałam że to dobry trop aby zmniejszyć koszty ogrzewania.Z tego co się orientuję to administracja podzieliła całość kosztów c.o. przez metraże całego bloku,ponieważ nie ma u nas regulaminu rozliczenia c.o.- dlatego chciałam aby ktoś mi podrzucił "gotowca na c.o."
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie widzę takiej możliwości, żeby można było policzyć ile kosztuje koszt ogrzewania pomieszczeń wspólnych - przy jednym liczniku ciepła.
    Jak widać płacicie za ogrzewanie tylko w okresach grzewczych (7 miesięcy) ale opłatę stałą za CO płaci się przez 12 miesięcy - a w obliczeniach tego nie widać. A co z podgrzaniem wody użytkowej.
    Co się tyczy regulaminu rozliczenia CO - jest to dokument obowiązkowy (Prawo energetyczne - art 45a).
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Regulamin rozliczania kosztów centralnego ogrzewania

    § 1
    Poszczególne elementy instalacji centralnego ogrzewania bez względu na rodzaj prawa do lokalu stanowią wspólne mienie wszystkich właścicieli lokali . Dotyczy to w szczególności :
    - rur przyłączeniowych ( piony, poziomy , gałązki )
    - grzejników wraz z zaworami termostatycznymi ,
    - armatury, automatyki i urządzeń pomiarowych, zamontowanych w węźle cieplnym (kotłowni).

    § 2
    Decyzję o rozpoczęciu i zakończeniu dostawy ciepła do budynków na potrzeby ogrzewania lokali podejmuje Zarząd Wspólnoty

    § 3
    Na koszt dostarczonego ciepła składają się:
    - koszty zakupionej lub wyprodukowanej energii cieplnej,
    - koszty utrzymania w węzła cieplnego (kotłowni własnej),
    - koszty remontów i konserwacji sieci przesyłowych oraz pokrycia strat na sieci.

    § 4
    Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania wykonuje się raz w roku - za okres rozliczeniowy: od 01 sierpnia do 31 lipca roku następnego.
    Rozliczenie kosztów za dany okres rozliczeniowy nastąpi najpóźniej do dnia ........

    § 5
    Właściciel zobowiązany jest wnosić w okresach miesięcznych zaliczki na poczet pokrycia kosztów ciepła wg. otrzymanej karty opłat i stawkach określonych w planie gospodarczym

    § 6
    1. Rozliczenie całkowitych kosztów ogrzewania lokali dokonuje się dzieląc sumę rzeczywistych kosztów przez powierzchnię grzewczą lokali w budynku. Otrzymany w ten sposób wynik stanowi koszt centralnego ogrzewania przypadający na 1m2 powierzchni ogrzewanej w danym okresie rozliczeniowym dla poszczególnych lokali mieszkalnych i użytkowych.

    2. Dla każdego lokalu zestawiane są zaliczki na pokrycie kosztów z faktycznie poniesionymi kosztami. Porównanie zaliczek i kosztów za okres rozliczeniowy daje wynik, tj. nadpłatę lub niedopłatę.

    3.Nadpłatę z rozliczenia właściciel może zaliczyć w poczet bieżących opłat.

    4.W przypadku niedopłaty, różnicę właściciel uiszcza nie później niż w ciągu 14 dni od daty doręczenia rozliczenia.

    5. W szczególnie uzasadnionym przypadku Zarząd Wspólnoty na pisemny wniosek właściciela lokalu może podjęć decyzję o rozłożeniu na raty niedopłaty z tytułu rozliczenia kosztów zużytego ciepła.

    6. Właścicielom przysługują upusty w opłatach za ciepło dostarczone na ogrzewanie lokalu, jeżeli z powodu wadliwego działania instalacji odbiorczych temperatura w lokalach jest niższa od temperatury obliczeniowej określonej w odrębnych przepisach i obowiązujących Polskich Normach,

    7. Określa się następujące wysokości upustów w przypadku określonym w pkt. 6 § 6
    za każdą rozpoczęta dobę niedogrzania w wysokości stanowiącej równowartość:
    a) jednej trzydziestej miesięcznej zaliczki za ogrzewanie jeżeli nastąpiło obniżenie temperatury w lokalu poniżej 20oC lecz nie mniej niż 18oC,
    b) jednej piętnastej miesięcznej zaliczki za ogrzewanie jeżeli nastąpiło obniżenie temperatury w lokalu poniżej 18oC

    8. Bonifikat w opłatach za centralne ogrzewanie nie stosuje się w przypadkach, gdy niedogrzanie zostało spowodowane niedostatecznym zabezpieczeniem lokalu przed wyziębieniem lub w wyniku ingerencji w instalację w lokalu właściciela bez zgody Zarządu Wspólnoty.

    9. Niezwłocznie po zgłoszeniu zarządca budynku lub Zarząd Wspólnoty w oparciu o przeprowadzone pomiary temperatur stwierdza niedogrzanie lokalu.

    10. Bonifikaty nie stosuje się w przypadku klęsk żywiołowych jak również innych zdarzeń losowych.

    11. Wszelkie reklamacje dotyczące rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania są rozpatrywane przez Zarząd Wspólnoty w terminie 30 dni od daty pisemnego otrzymania rozliczenia.

    § 7
    Niedopuszczalna jest jakakolwiek ingerencja w instalację centralnego ogrzewania w lokalu właściciela w szczególności:
    - montaż dodatkowych grzejników lub powiększenie istniejących oraz wymiana grzejników dotychczasowych bez uzgodnień z Zarządem Wspólnoty,
    - zmiany nastawy wstępnej zaworu termostatycznego,
    - spuszczenie wody z instalacji grzewczej.

    § 8
    1. Obowiązek wnoszenia zaliczki powstaje z dniem zakupu lokalu w budynku wspólnoty mieszkaniowej.
    2. W przypadku sprzedaży lokalu w trakcie okresu rozliczeniowego wnoszone opłaty zaliczkowe podlegają rozliczeniu..

    § 9
    Regulamin obowiązuje od dnia ....


    Regulamin jest bez uwzględnienia współczynników korygujących ze względu na położenie lokalu w bryle budynku i tylko dla lokali nieopomiarowanych
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzieki za podpowiedź Tom ,przecież nikt nie będzie mierzył wysokość ostatniego piętra/wiadomo ze jest wyzsza klatka niż na 2 czy 1 pietrze/i my też będziemy się przymierzać bez uwzględnienia wsp.korygujących- no bo do tej pory właściwie nasza wspolnota nie ma żadnego regulaminu/szukam w internecie rozl.wody,odsetki itp/zeby to jakoś ucywilizować.
    Jeszcze raz dzieki
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proponuję jednak rozliczać koszt ciepła tylko do powierzchni użytkowych samych lokali.
    W tej cenie i tak będzie uwzględnione ogrzewanie klatki schodowej i suszarni.

    W rozliczeniach ciepła należałoby uwzględnić te część kosztów ciepła, która idzie na podgrzanie ciepłej wody, no chyba że macie to z innego źródła.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.