Spis powszechny ludności

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano kwietnia 2021 w Zarządzanie Nieruchomościami
Rusza spis powszechny 2021. [b]Jest obowiązkowy! [/b] ( do 5000 kary za brak ) 
Jak się spisać przez internet (aplikacja)?
 Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

[b]1 kwietnia 2021 rozpocznie się, przeprowadzany raz na 10 lat, spis powszechny.[/b] 
Dzięki niemu dowiemy się, m.in. ilu Polaków faktycznie mieszka w naszym kraju. Podczas spisu będziemy musieli odpowiedzieć na serię pytań. Jeśli ktoś nie chce czekać na kontakt rachmistrza, sam może zarejestrować się w systemie i wypełnić formularz przez internet.

Najbliższy spis powszechny będzie przeprowadzony od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. Warto pamiętać, że spis jest obowiązkowy. Odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą grzywny, która może wynieść nawet[b] 5 tys. zł[/b].

Pierwszym z nich jest samospis internetowy (forma obowiązkowa). Wówczas respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła.

Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

[color=#00f][b]   https://spis.gov.pl/narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan-2021/     [/b][/color]

Z kolei respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod: wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI) lub wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI).

Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych.

Wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo jest realizowany przez rachmistrza spisowego.

[b]O CO BĘDĄ PYTAĆ RACHMISTRZOWIE ...[/b]

W pierwszej kolejności zapytani zostaniemy o nasze dane osobowe (nazwisko, imiona, PESEL, płeć i datę urodzenia).

Następnie będziemy musieli podać swój aktualny adres zamieszkania (województwo, miejscowość, nr domu, mieszkania).

Jeśli aktualnie mieszkamy za granicą, a w Polsce przebywamy jedynie tymczasowo, musimy odpowiedzieć m.in. kiedy wyjechaliśmy z kraju i gdzie mieszkaliśmy przed wyjazdem.

Będą także pytania dotyczące naszego obywatelstwa, tego jak długo mieszkamy w danej miejscowości, o stan cywilny, stan zdrowia, zatrudnienie, czy wykształcenie.

Zapytani zostaniemy także czy pod naszym adresem mieszkają inne osoby, a w przypadku, gdy akurat nie będzie ich w domu podajemy rachmistrzowi dane domowników oraz nasze relacje rodzinne z nimi.

Będziemy musieli odpowiedzieć także na pytania odnoście lokum w którym przebywamy, np. kto jest właścicielem mieszkania, jaki jest jego rozkład, czy sposób ogrzewania.

Otrzymamy również pytania dotyczące budynku w którym znajduje się nasze mieszkanie, np. kto jest właścicielem, czy kiedy (w przybliżeniu)został oddany do użytku.

[b]Co istotne, wszystkie dane podawane w spisie muszą dotyczyć [color=#f00]stanu na 31 marca br.[/color][/b]

[b]Spis potrwa do 30 września 2021.[/b]

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.