Remont balkonów w budynku wspólnoty mieszkaniowej
Sonia18
Użytkownik
Mam małe mieszkanie własnościowe w budynku gdzie jest 16 mieszkań. Trwa remont balkonów w tym obiekcie. Dwa mieszkania położone na parterze nie mają balkonów. Wszystkie pozostałe 14 mieszkań od pierwszego piętra mają balkony. Moje mieszkanie jest na parterze i nie ma balkonu ale poinformował mnie przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej, że będę brała udział w kosztach remontowych tych balkonów.
Jak prawnie to wygląda w tej sytuacji ?
Serdecznie pozdrawiam,
Sonia 18
Jak prawnie to wygląda w tej sytuacji ?
Serdecznie pozdrawiam,
Sonia 18
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Temat ten wałkowany jest od lat, podobnie zresztą jak z windami - niestety, przepis póki co jest jednoznaczny - balkon jako element elewacji trwale związany z konstrukcją budynku należy do nieruchomości wspólnej (wnętrze balkonu natomiast przynależy do lokalu) a więc koszty wszelkich remontów NW ponoszą wszyscy właściciele lokali wg swoich udziałów.
Poniżej kilka linków opisujących Twój problem:
Wykończenie ( położenie płytek, prace wykończeniowe) koszt należy do właścicieli lokalu, którzy mają balkony.
Kosztorys kosztów remontu balkonów powinien być tak zrobiony, aby można było podzielić te koszty na:
koszty związane z remontem konstrukcji balkonu i na pozostałe prace wykończeniowe .
Jest obraźliwy nie tyle dla mnie ile dla wszystkich tych którzy mieszkają we wspólnotach a przede wszystkim dla tych licencjonowanych czytających twoje herezje.
Już nie jeden płakał, jak ciebie posłuchał .
:lamo:
Nowy doklejony: 14.04.21 23:03 I tu brawo. Amadeusz idz juz spac bo zaczynasz gwiazdorzyć jak Kononowicz.
Nawet śmiać mi się nie chce z was.
Wyjaśnij nam co to znaczy gwiazdorzyć Amadeuszku, bo my z prowincji jesteśmy.
To skoro idziemy tym tokiem rozumowania:
- w bloku są 2 rodzaje balkonów: murowane i z metalowymi przęsłami. Czy tu też należy różnicować koszty wśród właścicieli?
- przeliczenie kosztów dla posiadających balkony tego samego rodzaju wykonuje się w jaki sposób? od ilości murowanych m2? od ilości posiadanych balkonów i metalowych przęseł?
- właściciele posiadający balkony na poddaszu będą dodatkowo obciążani kosztem ewentualnego remontu podbitki?
- dla osób posiadających tarasy powinno się im doliczyć ewentualny koszt naprawy podmurówki?
Chodzi o to, by nie wywołać wojny wśród właścicieli i ich niepotrzebnie nie poróżnić.
Ten rodzaj remontu jeszcze przed nami, ale również zbliża się dużymi krokami, więc wolę dopytać.
Niestety większość się tu w zasadzie (i prawdopodobnie) myli. Ładna mi większość, swoją drogą.
W Twoim wypadku to nie zadziała tak, jak wyobrażają sobie panowie z "większości" bo u was jest inna interpretacja ustawy.
Jasno wynika z tego co piszesz, że w twojej wspólnocie sztywno trzymają się szerokiej interpretacji tego, czym są części wspólne i zasady powszechnego finansowania części konstrukcyjnych budynku.
A panowie z "większości" używają interpretacji dosłownej. Więc odpowiedzieli ci jakby to było u nich. U mnie z resztą pewnie też byłby taki wyjątek związany z brakiem u kogoś balkonu.
Myśmy nawet balkony skrzynkowe zróżnicowali pod względem ich powierzchni. Jedna pani to zgłosiła że balkony sa trochę różne i nie było większej dyskusji, żeby jednak zróżnicować. Wyszło 100 zł w jedną lub druga stronę na sztuce.
Zaproponuj swój wyjątek związany z brakiem 2 balkonów na parterze, ale odpowiedz jedną przedstawiciela już otrzymałaś i następna będzie pewnie taka sama. To trochę zależy też od tego co to zacz ten "przedstawiciel wspólnoty", bo nawet krowa zmienia poglądy.
Jeśli nie zmieni, to facet przedstawiciel/wspólnota nie złamią prawa.
On proponuje jedynie rozwianie, które możesz ocenić jako niesprawiedliwe. A to zakazane nie jest.
W swoim (odosobnionym) wpisie przedstawiłem podstawy prawne, że za remont balkonów jako elementów NW płacą wszyscy (także ci co balkonów nie mają). Wypowiedź moją podparłem linkami do artykułów na ten temat, które traktują ten temat jednoznacznie - tak jak napisałem.
Orzecznictwo sądowe też w tej kwestii jest jednoznaczne (w linkach).
Czyli reasumując - zdecydowana większość wypowiedzi stwierdza jednoznacznie, że za remont balkonów płaci wspólnota czyli wszyscy właściciele (nie mówimy tu o płytkach podłogowych). W praktyce nie różnicuje się takich kosztów bo to bezsens. Dokładnie!
Wszelkie niuanse przyszłego remontu balkonów ustala się przed rozpoczęciem prac tak aby remont był kompleksowy a kwestie rozliczeń finansowych nie powodowały nieporozumień.
Brak dostępu dla właściciela do części wspólnych nieruchomości wcale nie musi oznaczać z automatu że ma prawo zwolnienia z udziału w kosztach.
Wyrok Sądu Sygn. akt V ACa 480/17
Cyt." Takie zachowanie budzi wątpliwości, jakie elementy balkonu (loggi) pozwana wspólnota uważa za części wspólne nieruchomości, a w dalszej kolejności, w jaki sposób rozliczyła koszty wykonania tych prac oraz, czy zasadny stał się zwrot kwot określonych w zaskarżonej uchwale dla tych właścicieli lokali, u których nie przeprowadzono remontu płyt balkonowych.Powstał problem z rozliczeniem wykonanych i niewykonanych prac oraz z ustaleniem, które prace zaliczyć do prac związanych z częścią wspólną, a które do takich prac nie zaliczać. Ma to poważne znaczenie, gdyż rodzi się kwestia rozgraniczenia, które koszty winny zostać pokryte z funduszu remontowego, a które powinny być pokryte w przez samych właścicieli poszczególnych lokali. Już sama ta okoliczność skutkuje koniecznością uchylenia zaskarżonej uchwały, gdyż narusza ona zasady prawidłowego zarządu nieruchomością wspólną.
Sąd Apelacyjny wyraźnie wskazał, że uchwała (...) nie określa precyzyjnie zakresu remontu elewacji w części odnoszącej się do remontu balkonów (loggi), co doprowadziło do sporu, czy koszt położenia na nich kafli powinien obciążać wszystkich członków wspólnoty. Nadto sąd wskazał, że jeśli wspólnota podejmuje uchwałę o remoncie balkonów, czy loggi, to musi dokładnie określić w niej, jakie elementy podlegają remontowi na wspólny koszt (…). Określenie, jakie części balkonów należą do części wspólnych budynku, powinno być poparte na obiektywnych kryteriach. Pozwana wspólnota podjęła wcześniej uchwałę (...) określającą części wspólne balkonów, ale zaskarżona uchwała do niej nie zawiązuje, przez co jest niemiarodajna do jej interpretacji. Mimo prawomocnego rozstrzygnięcia Sądu co do uchylenia uchwał w przedmiocie remontu elewacji i źródeł jego finansowania remont został wykonany i opłacony z zaciągniętego przez wspólnotę na ten cel kredytu. Przed wykonaniem remontu wspólnota nie podjęła stosownej uchwały, z której wynikałoby jakie elementy balkonów – loggi stanowią części wspólne budynku i powinny być objęte uchwałą o remoncie elewacji oraz finansowane z funduszu remontowego bądź zaciągniętego na ten cel kredytu, a jaki zakres prac remontowych dotyczy elementów stanowiących elementy składowe lokali i powinny być finansowane przez poszczególnych właścicieli lokali mieszkalnych. W konsekwencji trudno ustalić w oparciu o jakie kryteria dokonano wyliczenia kwot podlegających zwrotowi na mocy zaskarżonej uchwały na rzecz poszczególnych współwłaścicieli.
wtedy kosztorys inwestorki powinien składać się z dwóch części : kosztów w których uczestniczą wszyscy właściciele lokali bez wyjątku i kosztów które są do poniesienia przez właściciela pomieszczenia pomocniczego jakim jest balkon .
Nowy doklejony: 15.04.21 16:22
oj przepraszam KubaP, te twoje nicki robią zamieszanie, ale chyba o to Ci chodzi. I nic nie napisaleś dzisiaj o nieznajomości uowl ani o WELES3???