Rozliczenie CIT-8
Prezesod13lat
Użytkownik
Może kogoś to zainteresuje oprócz niezalogowanych 18 KubP.
Oto moje pismo do US w sprawie CIT-8 za 2017 rok, który wg urzędników był błędny bo mial same zera i był na niewłaściwym formularzu.Nie wykreślam danych bo nie mam się czego wstydzić.Może komuś się to przyda.
Oto moje pismo do US w sprawie CIT-8 za 2017 rok, który wg urzędników był błędny bo mial same zera i był na niewłaściwym formularzu.Nie wykreślam danych bo nie mam się czego wstydzić.Może komuś się to przyda.
Szczecin, dnia 11.03.2021 r.
II Urząd Skarbowy Szczecin
ul. Felczaka 19
71-417 Szczecin
Szanowna Pani
Uprzejmie informuję ,ze moją intencją nigdy nie było ukrywanie dochodów Wspólnoty Mieszkaniowej. Zwłaszcza, że w świetle obowiązujących przepisów żadna, w tym i moja Wspólnota Mieszkaniowa nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, więc nie ma zysku i nie ma strat z tego tytułu. Wspólnota Mieszkaniowa, której jestem ustawowym reprezentantem, ma oficjalne konto bankowe, w którym są uwzględnione wszelkie operacje finansowe, dostępne dla wszystkich instytucji kontrolnych. Na mocy specjalistycznej dla naszej działalności Ustawy o własności lokali nie mamy obowiązku prowadzenia księgowości a jedynie pozaksięgowe rozliczenia dla członków Wspólnoty. Z chwilą powstania Wspólnoty Mieszkaniowej w roku 2006, i wybraniu mnie na członka jednoosobowego Zarządu, udałem się do II US Szczecin po informację, jakie mam obowiązki związane z zobowiązaniami podatkowymi. Otrzymałem informację, że MUSZĘ corocznie składać zeznanie CIT-8, nawet tzw. zerowe. Pomimo moich przekonań, że jest to typowy przejaw biurokracji urzędniczej dostosowałem się do tego nakazu wypełniając ten formularz przez kolejne lata. W pozycji przychody wpisywałem wartość zero, nie w celu oszukiwania fiskusa, ale zgodnie z obowiązującym prawem, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Art.,12. 4. Do przychodów nie zalicza się:
1) pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów);
Czy ten przepis jest niezrozumiały? Wspólnota Mieszkaniowa, to grupa właścicieli lokali w nieruchomości, zobowiązana ustawowo do dbałości o tzw. nieruchomość wspólną. Uchwalają oni corocznie planowane wydatki na pokrycie tych kosztów, tj. zakupu towarów np. drabina, wiadro, łopata lub usług, sprzątanie, administrowanie, prace budowlano-remontowe. Właściciele wnoszą z tego tytułu ZALICZKI, czyli kwoty pieniężne podlegające rozliczeniu w okresie rozliczeniowym ,czyli roku kalendarzowym. Rozliczeniu, czyli w przypadku nadpłaty zwrotu ich pieniędzy, w przypadku niedopłaty wezwanie do uregulowania zaległości. W tym miejscu zaznaczam ,że nie mamy innych przychodów finansowych, np. w związku z wynajmowaniem pomieszczeń, elementów budynku czy terenu, ani żadnych odsetek kapitałowych z lokat bankowych.
W roku, prawdopodobnie 2017, otrzymałem telefoniczną informację z II US ,że wszelkie wpłaty pieniężne należy traktować jako przychód, który tez warunkowo podlega opodatkowaniu. Znowu, pomimo moich obiekcji, a jestem magistrem ekonomii, dostosowałem się do zaleceń administracyjnych i zmieniłem formę wypełniania formularza CIT-8. I od tej pory przychodami są wpłaty właścicieli zrównoważone tą kwotą jako koszty uzyskania tych przychodów, czyli dochód Wspólnoty Mieszkaniowej = 0. Czy to ma sens? Nie wiem, nie moją rolą jest krytyka ustawodawcy.
Miłego dnia życzę.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Ja stale walczę z tym słowem "wpłaty" w kontekście przychodów, ale widać nie dam rady przewalczyć, żeby go nie używać. Urzędnik użył słowa "wpłaty"?
Podoba mi się zwrot: "przychód warunkowo podlegający opodatkowaniu". Zanotuję sobie.
Dobrze że nie wyszły z tego "wpłaty warunkowo podlegające opodatkowaniu". To już potworek językowy by był.