Zmiana ceny wody w trakcie roku - prognozy i rozliczenie

Wspólnota Mieszkaniowa rozlicza koszty eksploatacji mieszkań w okresach rocznych. Przedsiębiorstwo wodociągowe ogłosiło nowy cennik za dostarczanie wody w połowie roku. Zmiana o 50 groszy za m3 (sporo).
1. Czy właściciele mieszkań powinni otrzymać nowe prognozy obowiązujące od dnia zmiany ceny wody?
2. Czy należy spisać liczniki w dniu zmiany ceny wody i następnie rozliczając cały rok wykazać dwie pozycje w rozliczeniu?
3. Czy można przy rozliczaniu roku przyjąć średnią cenę wody i nie wykazywać dwóch pozycji w rozliczeniu?
4. Czy są przepisy, według których powinno się rozliczać koszty zużycia wody w przedstawionej powyżej sytuacji, czy powinno być to określone w uchwale zarządu wspólnoty?
5. Jak postępować jeśli nie ma takiej uchwały zarządu?

Komentarze

 • blazej_hblazej_h Użytkownik
  To co w pkt 2 i 3.
  Sugerowałbym jednak nie praktykować czegoś takiego jak "uchwały zarządu". Nawet pomimo tego że taki kuriozalny twór pojawił się niedawno w ustawie.
  Czyli 4. i 5. pomijamy milczeniem. Co do pkt. 1 - niekoniecznie.
 • MirekLMirekL Użytkownik
  Znowu nie przemyślany wątek. W jakim mieście Wodociągi ogłosiły podwyżkę w połowie roku??? A może jest to tajna informacja?
 • blazej_hblazej_h Użytkownik
  W wielu gminach. W marcu 2021 roku rozpoczął się kolejny, trzyletni, okres taryfowy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Wnioski wpływały do Wód Polskich w marcu, do któregoś tam kwietnia Wody rozpatrywały żeby w maju/czerwcu weszły nowe taryfy trzyletnie.
  Także wątek przemyślany. Najwyżej te pytania nieprzemyślane.
 • MirekLMirekL Użytkownik
  Czyli w wielu gminach???!!! Ale ja się pytam o tą konkretną. Wąchock??? Niestety nie dowiem się.
  No i ta podwyżka o 50 gr za m3. TRAGEDIA. To jakieś 5 zl/mies. na statystyczne gospodarstwo. W mojej WM zarządzanej autorytatywnie rozliczenia wody są co 6 miesięcy. A jak mamy obecnie odczyt radiowy to możemy nawet co miesiąc. A przy okazji , pytania są TENDENCYJNE.
 • blazej_hblazej_h Użytkownik
  Pytania są tendencyjne, ale twoje pytanie Prezes, w której gminie, to niespecjalnie zasadne.

  Wody Polskie pełnią funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych (to slogan ze strony Wód wzięty, ale przyjmijmy ze pełnią, przyp. własny). Dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków.

  Czyli mamy organ centralny, tzw. administracji zespolonej, rozproszony po kraju, który w całym kraju zatwierdza trzyletnie prognozy cen wody.
  Strzelam, że w połowie gmin, ceny zmieniły się na przełomie lat, a w drugiej połowie - w środku roku. To chyba wszystko jedno w tym układzie jak to było np. w Wąchocku, skoro gminy tak niewiele mają do gadania w tej procedurze, a regulator cen jest centralny?

  Pytanie pojawia się inne, też tendencyjne: w jaki sposób ci wszyscy mądrzy ludzie na poziomie gmin prognozują ceny wody aż na trzy lata do przodu? I jak jeszcze mądrzejsi urzędnicy siedzących w Wodach weryfikują wnioski co do tych prognoz?

  Ja jakbym prognozował ceny zimnej wody na trzy lata to z duuużą górką. Na wszelki wypadek.
 • wspólnota_Kwspólnota_K Użytkownik
  Zastanawiam się, czy przy takiej dużej podwyżce możemy zastosować metodę z pkt.3. Dla właścicieli z mniejszym zużyciem wody w drugiej połowie roku będzie to niekorzystne.
 • blazej_hblazej_h Użytkownik
  Przy skokowej podwyżce wypadałoby raczej zamiast uśredniać ceny w skali roku, uzależnić zaliczki od zużycia wody. Cenę raz zaktualizować.
 • MirekLMirekL Użytkownik
  Czyli nazwa tej gminy jest TAJNA.
  Jeżeli ceny wody są ustalane na trzy lata, to każda WM wie ,że np. w połowie przyszłego roku będzie podwyżka. Przepraszam nie każda , wspólnota_K nie wiedziała. i teraz czeka za uchwałę Zarządu??!!!
  A przy okazji autor wątku - wspólnota_K to kto? Członek, Zarząd, Administrator, sprzątaczka? Nie, to znany "znafca" WM.
 • ZarządcaZarządca Zarzadca.pl
  Odpowiadając na pytania dotyczące wyboru metody rozliczenia w związku z podwyżką - o tym decydują właściciele lokali w formie uchwały, ponieważ kwestia ta przekracza zarząd zwykły nieruchomością wspólną.
  W przypadku c.o. i ciepła na podgrzanie wody - sposób rozliczenia powinien zostać określony w regulaminie rozliczeń i przyjęty uchwałą, analogicznie należy podejść do kwestii rozliczeń wody dostarczanej do lokali.


 • x-focusx-focus Użytkownik
  @wspólnota_K Mam pytanie z innej beczki. Do tej pory jak się rozliczaliście i na podstawie czego?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.