Głosowanie plan gospodarczy - przedawnienie / zasady

Dzień dobry,
Zarządcy we wspólnocie w związku z tym, że ciężko jest zebrać głosy to aktualnie poddał pod głosowanie 2 plany gospodarczy na 2020(ok.40% za) oraz plan na 2021(5% za)

Pytania:
1.Na uchwały można głosować bez limitu czasowego a na coroczne plany gospodarczy we wspólnocie również?
2.Czy można jest możliwość głosowania równoległego na kilka planów gospodarczy np.2017 , 2019, 2020 2021 i który przejdzie ten zostanie wprowadzony i jeżeli tak to z jaką data zostanie wprowadzony? data uchwalenia czy przedstawienia?

Komentarze

 • ZarządcaZarządca Zarzadca.pl
  edytowano 10 czerwca
  Zasada lex retro non agit - prawo nie działa wstecz dotyczy legislacji, choć jak wskazują pewne orzeczenia ma również znaczenie w przypadku podejmowania uchwał. Nie oznacza to, że nie ma odstępstw, niekiedy spotykamy się z przepisami, które działają wstecz.

  Odnosząc sie do postawionego pytania: jeżeli ten plan gospodarczy zakłada jakieś dodatkowe wydatki, których dotychczas nie było w planach, to rzeczywiście nie należałoby tego uchwalać wstecz, jednak gdy mówimy o zwykłych kosztach zarządu, to w przypadku uchwały działającej wstecz, przy braku takiej która obowiązywałaby wcześniej, co jest wyrazem pewnego niechlujstwa zarządzającego, mimo wszystko argumentacja bazująca na tym, że prawo nie działa wstecz, nie powinna odnieść skutku w postaci uchyleia uchwały przez sąd. Innymi słowy: należy zachować zdrowy rozsądek zaskarżając uchwały.
 • AmadeuszAmadeusz Użytkownik
  .Czy można jest możliwość głosowania równoległego na kilka planów gospodarczy np.2017 , 2019, 2020 2021 i który przejdzie ten zostanie wprowadzony i jeżeli tak to z jaką data zostanie wprowadzony? data uchwalenia czy przedstawienia?
  We wspólnocie wszystko jest możliwe bo niezbadane są "wyroki właścicieli lokali" czyli ich wola wyrażona uchwałami.
  Pytanie generalnie jest dziwne żeby nie powiedzieć dosadniej. Czyli zakładając, że teraz w czerwcu 2021 roku przeszedł dziwnym zrządzeniem losu plan na 2017 rok i co??? Ten plan będzie realizowany??? W tamtych, starych cenach i kosztach? Przecież to idiotyczne!
  Jeżeli w Waszej wspólnocie nie ma wybranego zarządu tylko sprawuje go zatrudniony zarządca - to należy go natychmiast zwolnić bo facet nie ma pojęcia o zarządzaniu wspólnotami i narobi Wam takiego bałaganu jak pis w Polsce!!! Kto to później wyprostuje skoro od pięciu lat funkcjonujecie na dziko, można powiedzieć "nielegalnie" wręcz, bez zatwierdzonych planów gospodarczych?
 • akukakuk Użytkownik
  2017 - to tylko takie pytanie, aż tak źle chyba nie jest.
  Po prostu zarządca nieruchomości przejął osiedle do obsługi w 2017 od dewelopera i zupełnie nie idzie mu uchwalenie Planu gospodarczego (znaczące podwyżki) więc robi co może aby go wreszcie uchwalić czyli namawia aktualnie i zbiera podpisy pod zeszłorocznym 2020 a równocześnie zachęca do głosowania na tego roczny 2021.
  Przy okazji na 2021 wprowadza znaczące cięcia etatów (ochrona, konserwacja) ponieważ nie jest w stanie prowadzić osiedla przy stawkach z planu dewelopera 2016.

  Odpowiedź zarządcy: "...uchwały we wspólnocie głosowane są do uzyskania ponad 50% głosów tak więc ustawa o własności lokali nie wskazuje, ze należy zakończyć głosowanie wprowadzając kolejna uchwałę ."

  Stąd pytanie czy jest taka możliwość, ponieważ zwrot "coroczny" jest dość mylący kiedy można głosować na kilka corocznych planów
 • AmadeuszAmadeusz Użytkownik
  ...przejął osiedle do obsługi w 2017 od dewelopera i zupełnie nie idzie mu uchwalenie Planu gospodarczego (znaczące podwyżki) więc robi co może aby go wreszcie uchwalić czyli namawia aktualnie i zbiera podpisy pod zeszłorocznym 2020 a równocześnie zachęca do głosowania na tego roczny 2021.
  Czyli potwierdzasz, że ten zarządca kompletnie nie ma pojęcia o zarządzaniu wspólnotami jeżeli teraz w połowie roku 2021 zbiera głosy pod uchwałą o zatwierdzeniu planu na 2020 rok!!!
  Natomiast to że zachęca jednocześnie do głosowania planu na 2021 rok nie jest wielkim "przestępstwem" - choć pytanie dalej aktualne - co robił od stycznia?

  Jeżeli o tych uchwałach ten zarządca rzeczywiście tak mówi to jest to kolejny dowód że nie zna się na zarządzaniu wspólnotami i nie ma pojęcia o podstawowym akcie prawnym jaki powinien znać na pamięć - tj. o ustawie o własności lokali. Nie ma pojęcia na czym polega glosowanie nad uchwałami właścicieli. Mam wątpliwości czy którykolwiek z właścicieli lokali zna tę ustawę - podstawową dla ich funkcjonowania, dla zarządzania ich majątkiem. Gdyby znali nie byłoby takiego bałaganu w Waszej wspólnocie.
 • MirekLMirekL Użytkownik
  Najśmieszniejsze jest to ,że KubaP zakłada watek na którym się nie zna. Ale teza ,że zarządcy nie znają się na zarządzaniu jest trafna. U mnie od okolo 5 lat nie ma żadnego Planu Gospodarczego i żyjemy. A u KubyP co roku jest uchwala o Planie Remontów. Dlatego muszą pisać broszurki dla członków WM.
 • blazej_hblazej_h Użytkownik
  Glosowanie planu gospodarczego, którego nie da się już zrealizować ma już tylko znaczenie symboliczne. Jeszcze mniejsze niż uzyskanie lub nieuzyskanie absolutorium dla zarządu.
  To takie swego rodzaju absolutorium dla zarządcy, ale uzyskane (lub nie uzyskane) mocno wstecz.
  Dla zarządcy to jedynie dupokrytka lub po prostu uzupełnienie luki w papierach, na wypadek gdyby komuś się zapomniało, że w zeszłym roku była pandemia z restrykcjami.
  Plan dot. już roku obrachunkowego zamkniętego nie nabierze mocy, nawet jeśli go tam w końcu przegłosujecie.
 • ZarządcaZarządca Zarzadca.pl
  edytowano 11 czerwca
  Brak planu gospodarczego może uniemożliwić lub znacznie utrudnić windykację należności, sądzę że o to chodzi z tym zatwierdzaniem, jednak skoro wstecz, to trudno domagac się odsetek, ponieważ nie istaniała podstawa do zapłaty zaliczek - ustalenie wysokości zaliczek wymaga uchwały, bo czynność przekracza zarząd zwykły nieruchomością.
 • blazej_hblazej_h Użytkownik
  Nie sądzę żeby np. Prezes nie windykował u siebie tylko dlatego, że nie uchwalono planów gospodarczych. :p
 • ZarządcaZarządca Zarzadca.pl
  Mam na uwadze taką sytuację, gdy dochodzi do procesu, pozwany stawia zarzut braku podastawy prawnej do dokonania naliczenia zaliczki
 • blazej_hblazej_h Użytkownik
  Wątpliwy to zarzut w układzie gdy raz plan uchwalono, rok później z jakiś powodów nie uchwalono, potem znowu uchwalono, a potem była pandemia.
  Dochodzimy długu do trzech lat wstecz. I co teraz? Sędzia zbada, czy były kolejno wszystkie uchwały? A jak jest luka to co?
  I na pewno nie w e-sądzie.
  Podstawą o której piszesz, czyli dla naliczeń (!) jest artykuł z ustawy. Nie uchwała wspólnoty.
  Sąd, owszem, zbada zasadność roszczenia oraz wysokość windykowanych kwot. Ale do tego nie będą mu niezbędne żadne plany gospodarcze. Ani jeden. Zapyta o zestawienia naliczeń, nie o uchwały. O konkretny skutek, nie o ogólną przyczynę.
 • ZarządcaZarządca Zarzadca.pl
  Tak, to prawda, nie mniej jednak brak planu gospodarczego może skutkować oddaleniem powództwa, na pewno odsetki będą nienależne, co do kwoty głównej - pomoże uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
 • AmadeuszAmadeusz Użytkownik
  O czym Wy piszecie "Zarządca" czy "blazej_h"?
  To jakieś fantazjowanie!
  Kto z tej wspólnoty do sądu pójdzie? Z czym po co?
  Przecież tam nikt nie zna nawet tej najważniejszej, krótkiej jednej ustawy o własności lokali.
  brak planu gospodarczego może skutkować oddaleniem powództwa
  Po raz drugi proszę o uzasadnienie: kto z tej wspólnoty ma złożyć pozew i o o co?
  pomoże uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego
  .
  B.......!
  Nie ma we wspólnotach takich uchwał! Ani ustawa nie nakazuje, ani praktyka nie potwierdza - bo wspólnoty to nawet nie mają obowiązku przedstawiać sprawozdania finansowego!
  Bardzo proszę o powagę na tym Forum jeżeli ma ono odzyskać utraconą cześć.
 • wojak1408wojak1408 Użytkownik
  Witam
  Z tego co tu przeczytałem to rozumiem , że głosowanie nad planem gospodarczym właścicieli może trwać do tzw. "usranej śmierci" . Czy jest jakaś inna droga do zatwierdzenia planu gospodarczego?
 • AmadeuszAmadeusz Użytkownik
  edytowano 12 czerwca
  Czy jest jakaś inna droga do zatwierdzenia planu gospodarczego?
  Tak. Mówi o tym art. 24 UoWL.
 • wojak1408wojak1408 Użytkownik
  Dzięki Amadeusz już wiem o co chodzi i jak się do tego zabrać. Pozdrawiam
 • blazej_hblazej_h Użytkownik
  A do czego Ty teraz się chcesz zabrać? Do powództwa o ustalenia planu gospodarczego wspólnoty przez sąd z mocą wsteczną?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.