Umowa deweloperska: notariusz odpowiada za klauzule abuzywne
Pierwszy komentarz do artykułu: https://zarzadca.pl/artykuly/umowa-deweloperska-notariusz-odpowiada-za-klauzule-abuzywne
Czyli jak mam w akcie zapis, że udzielam deweloperowi pełnomocnictwa do zmiany udziałów to jest ten zapis nieważny
Czyli jak mam w akcie zapis, że udzielam deweloperowi pełnomocnictwa do zmiany udziałów to jest ten zapis nieważny
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jak ładnie napisano, ogólna klauzula pełnomocnictwa dla dewelopera do zmian udziałów nie ma racji bytu w świetle obowiązującego porządku prawnego. Czyli jest abuzywna.
Z tym że jeszcze powinna występować w rejestrze takich klauzul, których jest dla umów deweloperskich ponad 250, jak pamiętam, jeśli nie więcej.
Klauzul abuzywnych w umowach deweloperskich jest mnóstwo, a wpisują je do aktów notarialnych notariusze. Oczywiście można się zasłaniać prawem swobody umów, itd. , ale obowiązkiem notariusza jest pouczyć strony o tym, że dane postanowienie jest niedozwolone. Tymczasem rejenci na usługach deweloperów biorą udział w procederze.
Zgoda na prowadzenie przez innych współwłaścicieli lokali użytkowych sprzedaży alkoholu to klauzula abuzywna - wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 15 listopada 2017 r., sygn. akt VII ACa 974/17.
Ponadto, udzielenie pełnomocnictwa zarządowi do udzielania takich zgód, to niedozwolone ominięcie prawa, również kaluzula abuzywna. Zarząd, czy zarządca któemu powierzono sprawowanie zarządu, działa w takim przypadku na podstawie uchwały właścicieli lokali, ponieważ czynność przekracza zarząd zwykłego zarządu.
Zgodnie z art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy, do wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, należy dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży jest zlokalizowany w wielorodzinnym budynku mieszkalnym.
Pytanie - czy deweloper jako zarządca jest:
- właścicielem budynku?
- użytkownikiem budynku czyli najemcą budynku, dzierżawcą budynku, osobą, której użyczono budynku?
- zarządcą budynku?
- administratorem budynku?
Jeżeli przypiszemy go do któreś z tych funkcji to wszystko jest OK.
Ale - moim zdaniem deweloper jako zarządca, nie jest żadnym z tych podmiotów i nie ma żadnych uprawnień do wydawania pisemnej zgody na sprzedaż alkoholu w budynku wspólnoty. https://capitallegal.pl/obowiazek-uzyskania-zgody-wspolnoty-mieszkaniowej-na-sprzedaz-alkoholu/
Nieprawda - proszę przeczytać dokładnie uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego - który brzmi dokładnie odwrotnie - i sprostować powyższe błędne zdanie. Owo zdanie same w sobie jest błędne ponieważ wykonywanie prawa określonego ustawą - a taką jest wydanie pisemnej zgody przez właściciela budynku (wszystkich właścicieli lokali) na sprzedaż alkoholu, nie może być uznane za niezgodne z prawem.
Po pierwsze: cytowany wyrok brzmi dokładnie odwrotnie.
Po drugie: zgoda jest wymagana ustawą a więc wydawanie takiej zgody nie może być złamaniem prawa.
Powyższe zdanie jako wprowadzające w błąd - należy skasować i sprostować informację!
Chodzi tu wtedy o udział w całej nieruchomości, w której nie ma części wspólnych nieruchomości i nie ma udziałów w części wspólnej nieruchomości.
Sprzedaż samego udziału w częściach wspólnych nieruchomości nie jest możliwa, bo taki udział jest prawem związanym z prawem własności jakiegoś niewyodrębnionego lokalu.
Gdy lokale nie są wyodrębnione, w grę może wchodzić jedynie sprzedaż udziału w calutkim budynku, w którym ani jeden lokal nie jest wyodrębniony. Czyli w którym nie ma wspólnoty mieszkaniowej. I to prawdopodobnie będzie ten twój przypadek.