Ulga mieszkaniowa: zakup mieszkania nie wystarczy

Pierwszy komentarz do artykułu: https://zarzadca.pl/artykuly/ulga-mieszkaniowa-zakup-mieszkania-nie-wystarczy

Kupiłem mieszkanie, wziąłem na to kredyt. Po kilku miesiącach sprzedałem stare mieszkanie i pieniędze z tej sprzedaży przeznaczyłem na spłatę kredytu na nowe mieszkanie. Powiadomiłem urząd, że przekazałem na kredyt. To było w 2016 roku. Teraz dostałem wezwanie do urzędu, że mam im pokazać dokumenty, ale urzędniczka juz mi powiedziała, że tak nie można i że musze teraz zapłacić podatek z odsetkami. To jakiś absurd!! Co ja mam zrobić????

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Jeżeli środki pochodzące ze sprzedaży nieruchomości zostały wydatkowane na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nowego mieszkania w okresie dwóch lat od nabycia, to ulga przysługuje. Ważne, aby kredyt został zaciągnięty przed jej sprzedażą.

    Czy to mieszkanie zostało zakupione celem realizowania własnych potrzeb mieszkaniowych? Proszę zauważyć, że "celem ulgi podatkowej jest pomoc podatnikowi w zaspokojeniu jego własnych potrzeb mieszkaniowych, innymi słowy chodzi o przysłowiowy dach nad głową, ponieważ dopiero taki wydatek uprawnia do zwolnienia. Nie wystarczy zatem zostać właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości."
    Więcej na ten temat w artykule:
    https://zarzadca.pl/artykuly/ulga-mieszkaniowa-zakup-mieszkania-nie-wystarczy
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Często jest tak, że ktoś sprzedaje nieruchomość i następnie kupuje mieszkanie na wynajem i uważa, że spełnił warunek uprawniający do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, ponieważ środki uzyskane ze zbycia przeznaczył na cele mieszkaniowe. Nic bardziej mylnego, ponieważ decydujące znaczenie ma oczywiście:
    - termin - dwa lata
    - ale też realizacja celu mieszkaniowego - ma to być własny cel mieszkaniowy podatnika, innymi słowy lokum ma podatnikowi służyć - nie jako lokata kapitału - tylko jako miejsce, w którym będzie mieszkał.
    - Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to mieszkanie wynająć, bo cel uległ zmianie, np. w międzyczasie podatnik zmienił swoje plany życiowe.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Sprzedałem lokal użytkowy przed upływem pięciu lat, ale zamierzam kupić mieszkanie w Hiszpanii. Mieszkam w Polsce, czy mogę skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Aby skorzystać z ulgi należałoby przeznaczyć środki uzyskane ze sprzedaży na nabycie nieruchomości, w której podatnik urządzi, albo zamierza urządzić swoje centrum życiowe.
    Jak wskazują interpretacje podatkowe, no. zakup mieszkania za granicą, w którym podatnik planuje zamieszkać po przejściu na emeryturę uprawnia do skorzystania z ulgi.

    Racjonalne uzasadnienie zakupu to podstawa. Nie może to być zakup inwestycyjny, dla córki, dla dzieci, itd.

    Oczywiscie plany mogą sie w życiu zmienić i podatnik ostatecznie do mieszkania się, np. nie wprowadzi.

    Najlepiej byłoby zwrócić się o interpretację podatkową.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.