w jaki sposób wymusić na zarządcy historię rachunku bankowego?
jerzeda
Użytkownik
Od 2019 roku zarządca nie rozliczył wspólnoty. Używa wykrętów, poprosiłem o historię rachunku, obiecał i nie dotrzymał. Wspólnota 8 mieszkaniowa, pozostali wspólnicy niezainteresowani tematem. Pozdrawiam, dziękuję, Jerzeda.
Najlepsza odpowiedź
-
OpcjeZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PLPrzepisy ustawy o własności lokali nie wskazują terminu, w którym zarząd winien udostępnić dokumentację do wglądu, obowiązuje tu przepis ogólny, tj. art. Art. 455 kodeksu cywilnego stanowiący, że "jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania."
Obowiązek udostępnienia dokumentów wynika pośrednio z przepisów ustawy o własności lokali: tj. z treści art. 27 uwl, zgodnie z którym każdy właściciel ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, czy art. 29 uwl w zakresie dotyczącym prawa kontroli działalności zarządu lub zarządcy (któremu zarząd powierzono w trybie 18 uwl). "
Więcej na ten temat w artykule: "Obowiązki zarządu wspólnoty mieszkaniowej – udzielanie odpowiedzi na pisma właścicieli lokali"
na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
https://zarzadca.pl/artykuly/obowiazki-zarzadu-wspolnoty-mieszkaniowej-udzielanie-odpowiedzi-na-pisma-wlascicieli-lokali
Odpowiadając na postawione pytania: proszę wezwać zarząd wspólnoty mieszkaniowej na piśmie o udostępnienie wyciągów z rachunku bankowego wspólnoty mieszkaniowej w terminie 14 dni (zwykle taki termin się wyznacza, a wynika on z orzecznictwa wskazującego jak rozumieć pojęcie "niezwłocznie").
Należy udokumentować fakt doręczenia tego pisma, najlepiej złożyć pismo u zarządcy wspólnoty mieszkaniowej.
Po bezskutecznym upływie terminu można złożyć pozew w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.
W pozwie będzie Pani żądać zobowiązania zarządu wspólnoty mieszkaniowej do udostępnia następującej dokumentacji wspólnoty: .......(wymienić konkretnie o jaką dokumentację chodzi), trzeba wskazać w jakim terminie (np. 30 dni).
Proszę przeczytać orzeczenie:
https://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/151020150000503_I_C_001153_2014_Uz_2016-01-28_002
Komentarz edytowany ZarządcaZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Odpowiedzi
Proszę zauważyć, że ukrywanie dokumentacji przed właścicielem jest czynem inkryminowanym, zgodnie bowiem z art. 276 kodeksu karnego, który w takim przypadku miałby zastosowanie:
"Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."
Ponadto, zawsze można na drodze postępowania cywilnego wyegzekwować swoje prawo, np. w drodze powództwa o nakazanie okazania dokumentacji do wglądu.
Przecież gdyby te regulacje istniały równolegle w dwóch kodeksach, to funkcjonowałaby najczęściej we wzajemnej kolizji interpretacyjnej. Dlatego istnieje tylko jedna norma - sformułowana poprzez zakaz. A zakazy regulowane są generalnie w kodeksie karnym, panie Prezesie. Tak się składa.
Podstawy teorii prawa się kłaniają.
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku Sądu Rejonowego w Lęborku z dnia 28 stycznia 2016 roku, sygn. akt: I C 1153/14:
"Przedmiotem postępowania w niniejszej sprawie była zatem bezczynność zarządu wyżej wymienionej wspólnoty w zakresie realizacji wniosku powoda o udostępnienie mu dokumentów wspólnoty za poszczególne okresy, nadto udzielenia odpowiedzi na zadawane pytania przez członka wspólnoty. Kwestię dostępu członka wspólnoty mieszkaniowej do dokumentów tej wspólnoty i jego prawa do informacji w zakresie działalności zarządu wspólnoty reguluje ustawa o własności lokali, która daje właścicielowi lokalu prawo wykonywania czynności kontrolnych. Zgodnie bowiem z treścią art. 29 ust. 3 u.w.l. każdemu właścicielowi lokalu służy prawo kontroli działalności zarządu wspólnoty. Stosownie do art. 27 u.w.l. każdy współwłaściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, co nie uchybia przepisom z art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy. "
https://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/151020150000503_I_C_001153_2014_Uz_2016-01-28_002
Zdaję sprawę z mojego analfabetyzmu prawnego, niestety muszę czegoś próbować. Udało się skłonić jednego ze wspólników do zwołania zebrania, niestety, nikt nie przyszedł , nawet inicjator zebrania. Boję się że już jesteśmy głęboko......Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, pozdrawiam.
Art. 26. 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
W mojej wspólnocie zarząd przez 10 lat z niczego się nie rozliczał. Działaj już teraz. Nie czekaj.