Głosowanie we Wspólnocie

Dziendoberek wszystkim (Prezesowi od razu z góry dziękuję za jego wypociny)
dzisiaj odkryłem jedną ustawę, w której oddałem głos na tak, a wogóle nie brałem w niej udziału.
o ile mam możliwośc to staram się brać udział w głosowaniach, ale niektórych nie byłem czasowo w stanie zrealizować.
chciałem się dowiedzieć tylko jakie to ma konsekwencje prawne. jest kilka ustaw które przechodziły zawsze minimallnym pułapem głosów. a w sytuacji kiedy odkrywam ustawę na którą głosowałem na tak, a nie głosowałem, to mnie trochę zaniepokoiło. do samej ustawy nic nie mam. chętnie bym ją poparł.
chodzi mi raczej o to jakie konsekwencje powinien ponieść zarząd,gdyby się okazało ,że akurat ustawa na którą "niby" TAk zagłosowałem , a bym na TAk nie zagłosował.
Dla mnie jest to ewidenne fałszerwstwo.

Pozdrawiam. Łukasz

Komentarze

  • Opcje
    mamy zewnętrzną firmę zarządzającą. ich administrator. ich zarząd.
  • Opcje
    W jakiej formie "zagłosowałeś"? Pisemnie ze swoim podpisem, mailowo?
  • Opcje
    chodzi o to, że nie głosowałem. na portalu firmy obsługującej moją wspólnotę mam dostęp do uchwalonych uchwał. w jednej pomiędzy nie zauważyłem i nie oddałem głosu. dowiedziałem sie od sąsiada że taka była, sprawdzam, i o dziwo okazuje się, że głosowałem na tak - a nie głosowałem wogóle. Nie pomyliłem się . Nie głosowałem
  • Opcje
    A potrafisz udowodnić, że nie głosowałeś tej konkretnej uchwały? Jak wygląda powiadomienie mailowe zwrotne z potwierdzeniem czynności głosowania?

    Administrator programu do zarządzania, czyli ktoś z firmy wami administrującej, ma dostęp do przebiegu głosowania - to na przypadek zmiany zdania przez głosującego lub pomyłki w głosowaniu lub podziału udziałów (pojawianie się kolejnego uprawnionego do głosowania) w trakcie otwartego glosowania. Musi być taka furka awaryjna dla korekty bieżącej glosowania. Jest w każdym programie.
    Czyli administrator modułu może zmienić każdy głos w trakcie głosowania. Legalnie, ale także nielegalnie.
    Po zakończeniu głosowania ta funkcja staje się nieaktywna i jest po ptokach. Głosów już nikt nie skoryguje.

    Na fałszerstwo trzeba mieć dowody. Nic nie wiemy o tym, żeby tu doszło do fałszerstwa.
    Gdyby ktokolwiek chciał coś pomajstrować z głosami w tym module, to na pewno nie Twoim głosem, tylko zagłosowałaby za osobę, która w ogóle nie ma zwyczaju głosować i z zasady nie głosuje wcale i się nie interesuje.
  • Opcje
    t66t66 Użytkownik
    Po zakończeniu głosowania nad uchwała w trybie mieszanym, lub trybie indywidualnego zbierania głosów, zarządca wspólnoty jest zobowiązany o powiadomieniu wszystkich właścicieli o wynikach głosowania nad uchwała, wraz z przekazaniem treści uchwały.
    art. 23 pkt. 3 ULW "...3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie..."
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    To podmiot zarządzający winien udowodnić, że oddano głos. Jeżeli Pan nie oddał głosu, proszę zakwestionować wynik głosowania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Wszystko jedno kto udowodni, że ten głos jednak nie został oddany. Jeśli nie został oddany, a jednak został zaliczony, to strzelam, że przez pomyłkę/niedopatrzenie organizatora głosowania.
    O taką pomyłkę bardzo łatwo. Programy nie zliczają wyników automatycznie.
    Są obsługiwane przez ludzi, a ludzie , jak to ludzie. Bywa, że się mylą.
  • Opcje
    wiem troszkę więcej.
    Mieszkanie jest pod wynajem. od sąsiada dowiedziałem się o ustawie. sprawdzam (nie głosowałem a oddałem głos) dzwonię do wynajemcy. Wynajemca mówi , że chodzł ktoś (nie wie kto) i zbierał podpisy pod uchwałą. On mu mówi , że on tylko wynajmuje , a ten że chodzi ogłosy mieszkańców. więc podpisał. 60 % mieszkań jest tam pod wynajem. więc skoro mój lokator (który nie jest właścicielem) mógł zagłosować, to i reszta lakatorów mogła . Więc tu wynika problem..

    Nie wiem tylko jak to prawnie ugryźć. Bo jak tak będzie dalej, to najemcy będą dalej wszystko podpisywać, i złote klamkibędziemy mieli.
  • Opcje
    No to problem jednak chyba macie. Zasada jest taka, że we wspólnocie dzieci, ryby i najemcy nie mają głosu.
    Jeden podpis jednego najemcy, który nie dysponuje pełnomocnictwem szczególnym do głosowania konkretnej uchwały, powoduje że tak podjęta uchwała podjęta została wadliwie i niezgodnie z przepisem art. 22 ust 2 ustawy o własności lokali.

    Jeśli kiedyś przegłosowane zostaną u was złote klamki z udziałem głosów nieuprawnionych najemców, to furtka jest zawsze - każda taka uchwała może podlegać pod stwierdzenie jej nieistnienia. Nawet po upływie sześciu tygodni.
    Natomiast zarządca, który organizuje takie głosowania i zbiera głosy od kogokolwiek pod uchwałami, dopuszcza się patologii.
    Ankiet przecież nie zbierał.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Na gruncie przepisów to dość oczywista sprawa, jeżeli jest podpis, to należy go zweryfikować, jeżeli podpisał najemca, to jego głos nie ma znaczenia, ponieważ głosują właściciele lokali (osobiście lub przez pełnomocników). Można potwierdzić ten głos lub nie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Dlatego wcześniej pytałam o formę głosowania. Podpis jest b. łatwo sprawdzić. A co ewentualnych oszustw to nie byłabym taka ostrożna jak moi poprzednicy. U nas fałszowano podpisy właścicieli na protokołach z przeglądów kominiarskich. Za właścicieli podpisywał się ich nazwiskiem dokonujący przegladu.
  • Opcje
    Forma głosowania ma znaczenie drugorzędne, bo jak się uprzesz, to zmanipulujesz każde głosowanie. Bez względu na formę.
    Z tym że przy głosowaniu mailowym można to zrobić często praktycznie bez śladu na papierze i bez śladu mailowego. Przy najmniej w tych prostszych programach.
    Ale nadal nie mówimy o żadnym fałszerstwie, a jedynie o łamaniu uwol.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Ciężar dowodu, że dany właściciel głosował spoczywa na zarządzie. Jeżeli zatem nie ma śladu mailowego, to pozostaje dowód z zeznań świadków - innymi słowy: właściciele, wobec braku innych dowodów, winni potwierdzić, że głosowali, w jaki sposób i kiedy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dziekuje za odpowiedzi. Zarząd nie odpowiedział jeszcze na mojego meila. Do tej usatwy: ktoś chodził po sąsiadach i zbierał podpisy. teraz nawet chcą nowelizacji tej ustawy na wariant lepszy i już nawet do domu przyszła uchwała. mam też możliwośc oddać głos na portalu, gdzie widzę wszystkie inne ustawy i czygłosowałem lub nie, oraz bierzącą frekwencję (czasami jest to tylko 30%, mieszkania pod wynajem .,właścicielom jest widocznie obojętne ) :/
    Ale nie wiem czy administator (zarząd ) posiadają jakieś elektroniczne wersje pojego podpisu i czy je przechowują w bazie. narazie czekam na odpowiedź.
  • Opcje
    Do domu przyszedł projekt uchwały a ty, lub twój pełnomocnik, masz zagłosować na papierze - jak ktoś znowu zapuka do drzwi i będzie kolędował z uchwałą obiegiem lub zdalnie - w module głosowania w waszym programie.
    Nie ma żadnej bazy podpisów właścicieli. Metodą weryfikacji tożsamości osoby głosującej uchwały jest uzgodnienie, że głos oddany w module został przesłany z twojego adresu mailowego. Jeśli adresu mailowego administracji nie podałeś albo podałeś niegdyś stary adres już nieaktualny, to poprzez moduł nie zagłosujesz. Wtedy tylko papierowo, osobiście lub przez pełnomocnika.

    Bywa czasem, że wysyłasz zwykłego maila do administracji i administrator przypisze twój głos w module na podstawie zwykłego maila. Ale to rzadko, wielu rozważniejszych zarządców (niż wasz) unika takich sytuacji przy głosowaniach uchwał.
  • Opcje
    no to teraz petardę mam.
    dzisiaj dostałem odpowiedź od firmy zarządzającej.
    "Podpisy pod uchwałą zbierała Rada Wspólnoty.
    Lista do głosowania została nam dostarczona i wprowadzona do systemu, w załączeniu lista.
    Prosimy o weryfikację podpisu i przepraszamy za zaistniałą sytuację."
    Dostałem też zdjęcie listy z 20 nazwiskami właścicieli i jak kto głosował. w 4 innych przypadkach (tak samo jak u mnie) jest inne nazwisko na podpisie niż widniejące jako właściciel. czyli na 20 nazwisk aż 5 z nich oddanych jest przez najemców (nie właścicieli)

    co ja mogę tera z tym zrobic. pomóżcie. dziekuję
  • Opcje
    Inne nazwisko nie oznacza jeszcze, że dana osoba nie była uprawomocniona do oddania głosów. Rozumiem, że zakładamy, że osoby zbierające w ogóle nie weryfikowały uprawnień do oddania głosów. Zbierali od ludzi którzy otworzyli drzwi, czyli czasami od lokatorów.

    W okresie do 6-ciu tygodni od ogłoszenia wyników uchwały jej uchylenie możliwie jest w trybie zwykłym przewidzianym w ustawie (art 25).

    Potem zostaje furtka w postaci 189 kpc. Czyli pod powództwo o ustalenie nieistnienia uchwały które zmierza do uzyskania orzeczenia stwierdzającego, że uchwała nie istnieje, z tego względu, że nie została podjęta, np. wskutek braku wymaganego statutem quorum lub braku wymaganej większości głosów do jej podjęcia. I ta furtka pozostanie na zawsze otwarta, ponieważ pogwałcenie procedur jest u was bezdyskusyjnie. Podpada wybitnie pod 189 kpc.
    Art. 189 k.p.c. nie przewiduje żadnych ograniczeń czasowych dla wytoczenia powództwa i może być ono wytoczone w dowolnym czasie.
    Czyli każde przegłosowanie złotych klamek głosami lokatorów to przygotowanie wspólnocie bomby z opóźnionym zapłonem.

    Czyli teoretycznie te uchwały są sądownie do podważenia. Przez kogokolwiek, kto wykaże się interesem prawnym w wyeliminowaniu ich z obrotu prawnego. Jak ci tam przegłosują kiedyś złote klamki, to szala goryczy przeważy i ktoś taki się w końcu znajdzie.

    Tera możesz uświadomić sąsiadów, w tym szanowaną Radę Mędrców Wspólnoty. Zarządcy nie musisz uświadamiać - jako zarządca tzw. powierzony doskonale wie co naszykował.





  • Opcje
    t66t66 Użytkownik
    SwiStakowo napisał użytkownik: »
    no to teraz petardę mam.
    dzisiaj dostałem odpowiedź od firmy zarządzającej.
    "Podpisy pod uchwałą zbierała Rada Wspólnoty.

  • Opcje
    t66t66 Użytkownik
    co to za twór Rada Wspólnoty. Tylko Zarządcą lub Zarząd Wspólnoty ma prawo zbierać podpisy pod uchwałą podejmowaną w trybie indywidualnego zbierania głosów
  • Opcje
    t66 napisał użytkownik: »
    co to za twór Rada Wspólnoty. Tylko Zarządcą lub Zarząd Wspólnoty ma prawo zbierać podpisy pod uchwałą podejmowaną w trybie indywidualnego zbierania głosów

    Właśnie na tym mylnym przekonaniu zarządca oparł swoją wykrętną odpowiedź, że "Podpisy pod uchwałą zbierała Rada Wspólnoty".
    Nie chodziło przecież w pytaniu do zarządcy o to, kto zbierał podpisy, bo to jest okoliczność drugorzędna. Podpisy może zbierać cieć z sąsiedniego bloku albo ciotka administratora.
    Jeśli ten cieć wraz z tą ciotką przejdą się za trzy razy po bloku i zbiorą głosy w sposób wykluczający manipulacje procesem głosowania i nie ingerujący w treść głosowanych uchwał, to niech zbierają choćby tydzień te głosy. Ja bym wolał kompetentnego ciecia, który zna mieszkańców, niż sąsiada z Rady Wspólnoty, który nie wie nawet w którym mieszkaniu nie mieszkają właściciele.

    W pytaniu chodziło o to, kto był autorem projektu uchwały. A autorem tutaj, według przyjętych zasad w ustawie, powinien być zarządca powierzony. A ten był łaskaw w tej odpowiedzi zasłonić się osobami nieuprawnionymi, czyli członkami z Rady. Przerzucił na nich odpowiedzialność, bo wie od forumowicza, że są babole w podpisach. I jest zabawa w głuchy telefon.

    W układzie, gdy jest zarządca powierzony i pozastatutowe ciało doradcze, pod projektami uchwał powinny podpisywać się konkretne osoby. Aby nie było przerzucania odpowiedzialności za samą treść późniejszych uchwał (np. za przysłowiowe złote klamki) oraz za późniejsze błędy proceduralne (np. zbierania głosów od lokatorów).
  • Opcje
    DZiękuję za odpowiedzi. jutro napiszę do zarządu w sprawie "mojego podpisu", i zwrócę uwagę na inne podpisy.
    zacytuję też Blazeja z paragrafami i zobaczymy co mi opiszą :p
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Zobaczymy, ale odpowiedź będzie znowu wykrętna albo niezrozumiała. Spychająca błędy na członków Rady.
    Może tym razem Prezes się wypowie merytorycznie co dalej z tym pasztetem?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2021
    Teraz należałoby ustalić czy osoby, które się podpisały, a nie są właścicielami lokali, działały na podstawie pełnomocnictw, jeżeli nie, to ich głosów nie bierze sie pod uwagę podsumowując wyniki głosowania, a jeżeli tak, to czy rzeczywiście za uchwałą głosowała większość właścicieli lokali? Jeżeli nie głosowała, to oznacza to, że zarządzający działał bez umocowania i czynność jest nieważna (dokonana na podstawie rzekomej uchwały).

    Dodam jeszcze, że pełnomocnictwo do głosowania winno być tzw. pełnomocnictwem rodzajowym, innymi słowy należy w nim wskazać jakiej konkretnie kwestii dotyczy (np. odwołania zarządu, albo głosowania nad planem gospodarczym, itd.).
    Komentarz edytowany Zarządca
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.