wykup strchu notariusz

witam jestem w trakcie wykupu adaptacji strychu ,bylo zebranie wspolnoty która się zgodziła większościa głosów, mam pytanie czy przy zebraniu z notariuszem ( zmiana udziałów) potrzebni są wszyscy współwłaściciele , czy wystarczy większość?

Komentarze

  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    Już była tu dyskusja na ten temat. Moim zdaniem potrzeba 100 % zgody.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2021
    Wystarczy większość właścicieli lokali, o ile to duża wspólnota mieszkaniowa - uchwałę podejmuje się na podstawie art. 22 ust. 3 pkt. 5), zgodnie z którym czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest: "udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na
    ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego;"

    Z kolei w art. 22 ust. 2.: "Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej."

    Ile lokali znajduje się w tej nieruchomości?

    Pomocne orzecznictwo (aktualne w stosunku do tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej):
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2020 r., sygn. akt: I ACa 252/20:
    "Reasumując ten wątek, można stwierdzić, że sama uchwała nr (...) obejmująca zgodę członków wspólnoty na:
    a) zmianę przeznaczenia, adaptację (przebudowę) części nieruchomości wspólnej,
    b) dokonaną przebudowę lokalu numer (...) poprzez przyłączenie adaptowanej części wspólnej do lokalu numer (...),
    c) rozporządzenie adaptowaną częścią przyłączoną do lokalu (...) na rzecz J. K. (2), za cenę 164 203,90 zł,
    d) zmianę wysokości udziałów właścicieli pozostałych lokali w nieruchomości wspólnej w następstwie adaptacji części nieruchomości wspólnej oraz zmianę udziałów wynikającą z przyjęcia prawidłowych powierzchni lokali na podstawie danych katastru (...), - została ważnie podjęta, albowiem uzyskała wymaganą większość i nie wymaga jej postać formy szczególnej."
    Komentarz edytowany Zarządca
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    Mimo wszystko nie zgadzam się z tą interpretacją, nikt nie może mnie zmusić do zmiany aktu notarialnego bez mojej zgody. A w obecnym akcie mam % udział w częściach wspólnych, nie wymienionych szczegółowo. Czyli we wszystkich częściach. W dyskucji na którą się wyżej powołałam nie byłam odosobniona w swojej opinii.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.