Najem części wspólnych a rozliczenie ogrzania tych części

Witam, może tu ktoś mi pomoże. Od dwóch lat posiadam mieszkanie spółdzielczo-własnościowe. Na koniec września dostałam rozliczenie za c.o. W sumie dopiero od roku korzystałam w pełni z mieszkania, więc się zbytnio nie interesowałam co gdzie za ile.. ale przy okazji rozmowy z sąsiadką o tych rozliczeniach (trochę dostałam po kieszeni) wyszło, że na każdym piętrze kawałek korytarza jest wynajmowany od spółdzielni przez właścicieli mieszkań, do których ta część przylega (kiedyś to były dojścia do zsypów). Pewnie bym to olała, ale jedyne kaloryfery części wspólnej znajdują się akurat na tych wynajmowanych korytarzach i nie mają one podzielników. Korytarze te są zabudowane przez wynajmujących i w sumie kaloryfery z nich bardziej grzeją im mieszkanie niż części wspólne. Ja mam jedno z największych mieszkań w bloku na ostatnim piętrze - prawie 80m2 i antresola 20m2 - 97,11m2 do rozliczeń - ogromna kubatura, ponieważ salon w większości ma ok. 5m wysokości, wyszło według rozliczenia że ponoszę ponad 10% kosztu ogrzania całego budynku w którym jest 24 lokali. Zastanawiam się czy uchwała o podnajmie tych części wspólnych to jest zgodna z prawem? Nie dość że ci właściciele mają dodatkowe dogrzewanie, metraż korytarza nie zwiększa im metrażu mieszkania to ja płacę krocie za ogrzanie części wspólnej, bo mam największy metraż, a płatne jest to od metrażu. Dodatkowo na moim piętrze na korytarzu brak kaloryfera.

Komentarze

  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    Najem części wspólnych, jeśli była taka uchwała właścicieli, jest zgodny z prawem. Osobną sprawę stanowi wysokość czynszu i jego ewentualne elementy, ale to też powinno być uregulowane uchwałą.
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Tam nie ma uchwał znanych z uwol. Zdaje się że z takimi uwagami w światku spółdzielczym zwracasz się do prezesa spółdzielni lub zarządu. A jak zignorują to do rady nadzorczej.
    Zwróć uwagę że jesteś jedyna osobą w tym budynku która widzi jakiś problem. Więc wiele nie zwojujesz. Nie tylko dlatego że jesteś jedyna. Dlatego że to jest spółdzielnia. Nikt nie musi się z tobą liczyć. Nikt nie czuł się w obowiązku pomyśleć, że typowy sposób rozliczania kosztów stałych CO nie powinien mieć w ogóle tam zastosowania.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2021
    JAki jest status prawny: chcę się upewnić: to mieszkanie spółdzielczo - własnościowe, czy może ma Pani odrębną własność? Czy tworzycie Państwo wspólnotę mieszkaniową, czy to spółdzielnia mieszkaniowa?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    fudgefudge Użytkownik
    Zarządca napisał użytkownik: »
    JAki jest status prawny: chcę się upewnić: to mieszkanie spółdzielczo - własnościowe, czy może ma Pani odrębną własność? Czy tworzycie Państwo wspólnotę mieszkaniową, czy to spółdzielnia mieszkaniowa?
    spółdzielnia mieszkaniowa, jeszcze nie wystąpiłam o wyodrębnienie własności

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Czy spółdzielnie określiła w drodze wewnętrznych aktów (regulamin, statut, uchwała?) w jaki sposób podejmowana jest decyzja w przedmiocie wynajmu części wspólnej? Często jest tak, że konieczna jest zgoda mieszkańców.
    Kolejną kwestią jest sprawa zabudowy korytarzy, to zmiana sposobu użytkowania, spółdzielnia powinna wyrazić zgodę. Sądzę, że należałoby zwrócić się do spółdzielni o udostępnienie dokumentacji związanej z umowami najmu, ustalić czy rzeczywiście te kaloryfery są tam zamontowane. Czekają nas wszystkich bardzo duże podwyżki ogrzewania, więc ta sprawa powinna być wyjaśniona.
    Odnośnie zabudowy:
    " Zabudowanie korytarza stanowiącego nieruchomość wspólną i przyłączenie do mieszkania stanowi zmianę sposobu jego użytkowania, wymaga zatem dokonania zgłoszenia , do którego należy dołączyć między innymi oświadczenie o prawie do dysponowanie nieruchomością na cele budowlane. Zdarza się jednak, że właściciele zajmują części wspólne bez dopełnienia formalności urzędowych, ale również nie pytają o zgodę pozostałych członków wspólnoty."

    Więcej na ten temat w artykule: "Przyłączenie korytarza wymaga zgody wspólnoty"
    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny
    https://zarzadca.pl/artykuly/przylaczenie-korytarza-wymaga-zgody-wspolnoty

    Odnośnie podwyżek:
    "Rosnące ceny energii to zjawisko powszechne w całej Unii Europejskiej, ponieważ takie są założenia europejskiego zielonego ładu. Kryzys klimatyczny wymusza pewne rozwiązania, a Europa stanie się w tej dziedzinie liderem. Ogłoszony przez Komisję Europejską pakiet legislacyjny (FIT for 55) zakłada, że do 2030 roku zmniejszymy emisje gazów cieplarnianych do 55 procent w stosunku do roku 1990, a w 2050 nasz kontynent będzie już neutralny dla klimatu.Takie ambicje niosą za sobą koszty, niewątpliwie ich realizacja spowoduje drastyczny wzrost cen energii uzyskiwanej z paliw kopalnych, co oczywiście mocno odczują gospodarstwa domowe. "
    Więcej na ten temat w artykule: "Panelem w prosumenta" , artykuł na stronei czasopism Zarządca Portal Informacyjny
    https://zarzadca.pl/artykuly/panelem-w-prosumenta
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2021
    Odnośnie wynajmu części wspólnych w spółdzielni mieszkaniowej, to proszę zauważyć, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, podobnie jak w art. 12 ust 2 ustawy o własności lokali wprowadzono zasadę, że pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej eksploatacją, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej. W konsekwencji spółdzielnia musi zatem odrębnie je ewidencjonować, nie mogą pokrywać kosztów innych nieruchomości.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    fudgefudge Użytkownik
    właśnie otrzymałam mailem odpowiedź na moje wcześniejsze pytania do spółdzielni odnośnie tych korytarzy:
    1. Lokatorzy budynku mieszkalno-usługowego przy ul..... posiadający spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu są członkami spółdzielni mieszkaniowej a nie wspólnoty mieszkaniowej (tak to jest jak się laik bierze za takie sprawy ;) )
    2. spółdzielnia ... zarządza powyższą nieruchomością w reżimie ustawy Prawo Spółdzielcze i Ustawy o spółdzielniach a nie Ustawy o własności lokali. W ramach tego zarządu nie wymagana jest zgoda lokatorów ani uchwała na wynajem członkom spółdzielni części wspólnych nieruchomości.
    3. Powierzchnie te zostały przekazane w najem w roku 1993 w drodze losowania i za zgodą właścicieli mieszkań z danej kondygnacji
    4. Wysokość opłat za użytkowanie powierzchni użyczonych w najem uchwala corocznie rada nadzorcza na podstawie planu itp..
    5. Pożytki z tego tytułu są ujmowane w przychodach nieruchomości przez co wpływają na wynik nieruchomości a to przekłada się na wysokość opłat eksploatacyjnych.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Rozumiem, zatem teraz trzeba ustalić kwestię grzejników w tych zabudowanych częściach. Czy rzeczywiście płacą wszyscy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.