Upoważnienie słowne czy pisemne dla osoby która nie jest właścicielem??

Mam w końcu uchwały, razem z podpisami i mam jedno ważne pytanie, chodzi dokładnie o upoważnienie dla kogoś kto nie jest właścicielem, jakie powinno być upoważnienie, czy wystarczy że wynajmujący lub obca osoba, słownie powie że ma takie upoważnienie i podpisuje za kogoś, czy potrzebna jest forma pisemna i to jeszcze o jakieś konkretnej treści od właściciela jakie dane trzeba ująć etc. i co na to UoWL lub jakiś inny akt prawny? Muszę wiedzieć na 100% bez podtekstów i znaków zapytania!
Dziękuję

Komentarze

 • Opcje
  t66t66 Użytkownik
  Do podpisania uchwały przez osobę nie będącą właścicielem danego lokalu, powinno być wystawione przez właściciela upoważnienie tzw. rodzajowe
 • Opcje
  Tak wiem, ale chodziło mi o formę ustna czy pisemna????
  Ja ustnie mogę powiedzieć dokładnie do jakiego rodzaju podpisu mnie ktoś upoważnił ale czy to wystarczy??
 • Opcje
  blazej#hblazej#h Użytkownik
  Tylko forma pisemna.
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  edytowano listopada 2021
  Do głosowania nad uchwałami, o ile same uchwały nie wymagają formy szczególnej, nie jest konieczne pełnomocnictwo pisemne. Może być w formie ustnej. Jednak to mocodawca musi potwierdzić, czyli właściciel. Przyjęcie pełnomocnictw udzielonych ustnie, bez zachowania formy pisemnej, to dość ryzykowne posunięcie, ponieważ w razie ewentualnego sporu, to zarząd będzie obowiązany wykazać, że rzeczywiście dana uchwała została podjęta.
  Komentarz edytowany Zarządca
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  No i właśnie nasz dyskusja nie daje dalej odpowiedzi, wiec może jakiś wyrok sądu w tej kwestii?. Ja też bym optował w formie pisemnej bo co papier to papier, na słowo to mogę 5zł pożyczyć, :) sam byłem świadkiem jak na klatce moja sąsiadka nie mogła podpisać bo mieszka na stałe w mieszkaniu swojej córki i nie miała pełnomocnictwa na piśmie, więc podpisałem tylko ja i jak się okaże że inni podpisali a nie mieli pełnomocnictw tylko podpisywali na słowo bo czas gonił uchwałę bo była terminowa to co dalej jak walczyć z tą patologią i sterowaniem uchwał. a to były ważne uchwały! podpisanie umowy z nowym ADM i jakby takie potwierdzenie składu osobowego zarządu oraz ustalenie stawki za ADM. kurcze!!!!
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  W tym momencie mówimy o innej sytuacji, mianowicie o takiej, gdy osoba nie ma pełnomocnictwa (tzw. falsus procurator), do której ma zastosowanie art. 87 k.p.c., zgodnie z którym podobnie jak w wypadku działania osoby trzeciej bez zlecenia, czynność jest ważna, jeżeli została zatwierdzona przez stronę. Zatwierdzenie może nastąpić w każdym czasie, przy czym sąd, stwierdziwszy taki brak, powinien wezwać stronę do zatwierdzenia czynności dokonanych przez nieuprawnionego.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  Krak_hutaKrak_huta Użytkownik
  Mój zarządca z art. 18.1 UWL stwierdził że nie mogę podpisywać uchwał ani na zebraniu ani w trybie indywidualnego zbierania głosu mając pełnomocnictwo innego właściciela ważne bezterminowo. Czy miał rację ?
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Zbyt szerokie pełnomocnictwo. Powinno być szczególne, tj. do głosowania konkretnych uchwał o konkretnej treści.
 • Opcje
  FranciszkaFranciszka Użytkownik
  Pełnomocnictwo do głosowania nad uchwałami, które co do zasady obejmują upoważnienie do dokonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, winno spełniać wymogi pełnomocnictwa szczególnego. Tu nie tyle chodzi o termin, co o zakres pełnomocnictwa (jego przedmiot).
 • Opcje
  Krak_hutaKrak_huta Użytkownik
  Dziękuję za zainteresowanie się moim pytaniem.
  Chodziło mi raczej o "beztertminowe", ale dla jasności treść pełnomocnictwa wstawię tu w niedługim czasie.
  Jest ona mniej więcej taka sama jakim posługują się pełnomocnicy mieszkań z zasobów gminy to nie jednorazowo.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.