Sprawozdanie z działalności Zarządu vs sprawozdanie finansowe Administratora?

Art. 30. 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną
powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy;
2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności;
3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później
niż w pierwszym kwartale każdego roku.
Czy to są dwa różne dokumenty czy takie same? Ja uważam że różne! I moje pytanie jest następujące co jak Zarząd od 12 lat nie przedstawiał takiego sprawozdania? I czy powinien, etc? Co dalej z tym fantem?
w par. 2 napisane jest
2. Przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, powinny być
w szczególności:
1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną
i opłat na pokrycie kosztów zarządu;
2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną
powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1;
3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu
absolutorium

Absolutorium zawsze było i jest, natomiast sprawozdania nigdy na oczy nie widziałem!
O co chodzi?

Komentarze

  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Rzecz polega na tym, że składane właścicielom sprawozdanie z działalności nie musi przybrać postaci dokumentu. Może być złożone ustnie. Nie , to nie jest dowcip.
    Formę dokumentu przybiera jedynie uchwala o zatwierdzeniu tego sprawozdania lub o jego odrzuceniu. W zależności od wyniku głosowania.
    Oczywiście forma podania sprawozdania też podlega ocenie właścicieli. Nie tylko treść. Całokształt składa się na kwestie udzielenia, lub nie, absolutoriom.
  • Opcje
    t66t66 Użytkownik
    Szanujący się zarządca, składa sprawozdanie ze swojej działalności w formie papierowej. Nawet w sytuacji kiedy Wspólnota wybrała zarząd właścicielski i zewnętrzną firmę wykonującą czynności administracyjne, firma ta musi przedłożyć do podpisu zarządowi wspólnoty dokumenty - sprawozdanie finansowe do wcześniejszego zaakceptowania i podpisania przed wręczeniem tego dokumentu pozostałym właścicielom. Skoro zarząd właścicielski nie spełnia waszych oczekiwań, czemu go nie zmienicie?.
  • Opcje
    Hmm Zarząd robi wszystko w opinii publicznej, aby rozmyć aktualny obraz i fakty. Ich działania w ich oczach są zgodne ze wszystkimi prawami na ziemi i nie tylko. To co dla mnie jest oczywiste i jasne inni nawet nie mają o tym wiedzy, gdy zbierane są podpisy w drodze indywidualnego zbierania głosów to Zarząd już wie co ma ludziom mówić. I w ten sposób kółko się zamyka, każda moja interwencja, kończy się w ten sam sposób. W ten sposób, odwołali, swojego nieprzychylnego członka, weszli w spór i doprowadzili do rezygnacji ADM, krytykują i podważają zdanie wszystkich osób, które mają inne zdanie niż oni! A ja mam sprawę o zniesławienie!
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    A w sprawie o zniesławienie, to jakieś konkretne argumenty? To jest już na etapie postępowania sądowego? A jeżeli tak, to postępowanie karne z oskarżenia prywatnego, czy cywilne o naruszenie dóbr osobistych?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    sądowe już, karne z prywatnego. argumenty są takie jak np. w każdej mojej wypowiedzi np z tej dyskusji, można wyciągnąć np. że podważam czyjąś prawdomówność, kompetencję uczciwość, narażam na złą opinie utratę dobrego imienia i zaufania etc. to że teraz piszę o moim zarządzie już jest argumentem dla nich do pozwu bo przecież cały czas z moich ust wybrzmiewa przecież krytyka, ich działań etc. no i koło się zamyka, nic nie można powiedzieć, a ja jestem daleki od rzucania fałszywych wniosków czy sugestii zanim o czymś napisze to sam tego wcześniej doznałem w kontaktach z nimi, zbieram informację na tym forum, konsultuję się z wami aby być lepiej przygotowany do ewentualnej rozmowy na jakiś temat, a jeżeli do takiej rozmowy dochodzi to tylko w przestrzeni mailowej nawet nie pozwolono mi być na jednym ze spotkań samego zarządu, zabronili mi być obecnym i koniec! więc rozmawiam z przypadkowymi lokatorami i w mailach odpowiadam grzecznie i nie zgadzam się z wieloma sprawami. chciałem uzyskać wgląd w uchwały to czekałem 3 tygodnie zanim mi to umożliwiono i to nie od nich dostałem tylko od nowego ADM, w uchwałach są podpisy z upoważnienia ale nie mam upoważnien i teraz znowu pisze o wgląd w te upoważnienia i na innej dyskusji pytam się czy forma pisemna czy ustna żeby wiedzieć a jak ich nie będzie tzn pisemnych to zaskarżać czy nie ma z czym ? i tak w koła Macieja!
  • Opcje
    wrócę jeszcze raz to tematu dyskusji
    bo ja chyba czegoś nie rozumiem!
    będę pisał rozróżniając takie strony jak Zarząd, Zarządca, Administrator
    sprawozdanie finansowe administratora przedkładane i zatwierdzane podpisami na uchwale w tym temacie na zebraniu lokatorów raz w roku to chyba jest cos innego niż sprawozdanie z działalności zarządu, które powinno być osobnym dokumentem, który w jakieś części może oczywiście bazować na finansowym sprawozdaniu ADM, ale nie może być traktowane jako oba te same sprawozdania w proporcji 1:1. W ustawie Uowl jasno jest napisane że po takim sprawozdaniu z działalności zarządu za dany okres udziela się absolutorium dla Zarządu w formie uchwały, które ostatecznie i tak można wrzucić do kosza bo nie ma ono żadnej mocy prawnej, dla samego Zarządu np. jego automatyczne odwołanie lub zawieszenie. Nie ma czegoś takiego jak absolutoriom dla ADM, zatwierdza się jedynie sparwozdanie finasowe, o którym i tak nie ma chyba oni słowa w UoWL.
    Gdyby był u mnie Zarządca, nie byłoby ADM i Zarządu to sprawa jest prostsza gdyż Uowl mówi w tym temacie tylko o Zarządzie i Zarządcy. Więc czy to dwa różne sprawozdania??? tak ostatecznie!
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Jest jak piszesz. Może w części bazować i sensowne sprawozdanie z działalności nawet powinno.

    W praktyce to mogą i powinny być dwa osobne dokumenty.

    Sprawozdanie finansowe w praktyce sporządza księgowy. Nie ma zbyt wielu administratorów, którzy umieliby sporządzić coś takiego. Jeszcze mniej jest takich speców spośród osób z zarządów. To najczęściej wydruk z programu. Ambitniejsi rzeźbią własne dzieła w exelu. Tam są twarde liczby, które nie giną tylko przelane na papier.
    O zatwierdzaniu sprawozdania finansowego nie ma słowa w ustawie (tak jak nie ma o ADM-ie, czyli administratorze).

    Sprawozdanie z działalności zarządu może spisać administrator, ale podpisać winny je osoby z zarządu. Wszak chodzi o ich działalność, nie admiratora. Formalnie to zarząd reprezentuje wspólnotę, więc to zarząd sprawozdaje co zdziałał w roku. Administrator formalnie tylko pomaga w działaniach zarządu. Sam , znowu - formalnie - nie reprezentuje wspólnoty, więc i nie sprawozdaje niczego na koniec roku.
    Przedstawić na zebraniu sprawozdanie powinien więc raczej ktoś z zarządu, nie z ADM-u. Sprawozdanie przybiera postać tekstu pisanego prozą. Jak było wyżej - może być przedstawione także i ustnie i to na prawdę nie dowcip, bo były takie wyroki. Czyli sprawozdanie z działalności zarządu może nie przybierać formy pisemnej.
    Z powyższych przyczyn sprawozdania z działalności bardzo często w ogóle może nie być.

    W praktyce wspólnoty często zadowalają się jak jest tylko sprawozdanie finansowe na papierze. Zawsze tak jest, jak zarząd jest bierny i nie za bardzo osoby mają co sprawozdawać lub nie potrafią.

    Co do absolutorium to też dobrze kombinujesz. Uchwała o jego nieudzieleniu jest jedynie rodzajem zbiorowego oświadczenia woli właścicieli. Nie skutkuje odwołaniem.


  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Administrator działa we wspólnocie na podstawie umowy, aby ustalić zakres jego obowiązków, należy w pierwszej kolejności się z taką umową zapoznać. Niewykluczone, że zarząd zobowiązał tego administratora do sporządzania sprawozdań z jego działalności. Takie zobowiązanie jest przecież możliwe, choć tego sprawozdania nie możemy oczywiście utożsamiać ze sprawozdaniem zarządu, o którym mowa w ustawie o własności lokali.
    Panie Krzysztofie czy zapoznał się Pan z umową?

    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Powiem tak nie zapoznałem się z taka umową i rozumiem o co Panu chodzi. Jeżeli nawet takowy zapis by istniał to by to sprawozdanie słowne lub pisemne by istniało i było potwierdzone przez kogokolwiek. A nie było nigdy mowy na zebraniach o takich sprawozdaniach nigdy. I nikt tego nie potwierdza. Wiec ta teoria nie może słuszna. Poza jak miałby to wyglądać, że ADM słownie zdaje sprawę za Zarząd czy pisemnie z ich podpisami??? Ani tego ani tego nie ma u mnie!!!
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    ADM-y zapis w umowie mają, ale i tak nie sporządzą. Oni nie mają tam czasu na pisarstwo. Ani prozą, ani wierszem.
    Preferują sprawozdanie słowne w formie trzyzdaniowej. Na więcej nie było kiedyś czasu. Zresztą dobrze wiesz jak to wygląda, jeśli choć raz byłeś na zebraniu prowadzonym przez ludzi z ADM-u. Szczególnie odbytym w ich siedzibie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.