Zaniżanie przez zarządcę wpłaconych kwot na rachunek WM .

Dzień dobry.
Mam pytanie do znających się na księgowości WM. Czy zaniżanie wpłaconych kwot zaliczek na rachunek WM przy księgowaniu przez zarządce jest zgodne z prawem? Oraz jak sprawdzić co się dzieje dalej z kwotą o jaką są zaniżone moje wpłaty na rachunek WM.
Pozdrawiam
Wiktor

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Co Pan rozumie przez zaniżanie wpłaconych kwot? Wspólnota mieszkaniowa podejmuje uchwały w przedmiocie zaliczek na pokrycie kosztów zarządu, właściciele wpłacają te zaliczki na rachunek bankowy, o zaniżaniu nie może być zatem mowy.
    Proszę poprosić o wydruk, na którym zostaną wykazana wszystkie naliczenia i wpłaty.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    A wiesz przynajmniej czy macie fundusz remontowy?
    Bo jak byście mieli, to strzelam, że te "zaniżenia wpłat" mają związek z tym, że macie po prostu wydzielony księgowo fundusz.
  • Opcje
    WiktorWiktor Użytkownik
    Witam
    Zaniżanie polega na tym, że w sprawozdaniu rocznym suma wpłaconych comiesięcznych zaliczek wpłaconych na rachunek WM jest zaniżona o około 1000 zł
    Oczywiście, że mamy fundusz remontowy tylko dlaczego nie jest tak, że są zapisane wszystkie wpłacone zaliczki a następnie w okienku wpłaty na FR ujęte wszystkie wpłaty na FR. Poruszam ten problem bo jest inaczej.
    Pozdrawiam
    Wiktor
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2021
    W sprawozdaniu finansowym należy wykazać przychody: zaplanowane wpłaty, tzn. ile wpłat miało wpłynąć na rachunek bankowych gdyby wszyscy terminowo uregulowali należności; koszty: poniesione wydatki oraz różnicę pomiędzy tym co zaplanowano i między kosztami (odejmujemy koszty od zaplanowanych kwot wynikających z naliczeń). Odrębną kwestią są wpłaty, czyli to, co rzeczywiście na ten rachunek zostało wpłacone.

    Skąd Pan ma takie informacje, że suma wpłat została zaniżona? Czy sprawdził Pan wyciągi bankowe? Wpłat nie wykazano? Może niektóre z nich dotyczyły poprzednich okresów?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Mieszasz. Niezła zmyłka, ale my się łatwo nie damy.

    Jeśli najpierw mówisz o rzekomo zaniżonych wpłatach i ich księgowaniu, tzn. że analizujesz swoje indywidualne konto należności oraz wpłat.
    Ale jeśli zaraz potem mówisz o sprawozdaniu finansowym, tzn. że mylisz pojęcia. Bo to by oznaczało że analizujesz przychody oraz koszty całej wspólnoty. Co już z twoimi wpłatami niespecjalnie ścisły ma związek. Żeby nie powiedzieć, że wręcz żadnego.

    Także musiałbyś się jaśniej opowiedzieć, ponieważ nie za bardzo wiemy co analizujesz. Jakie to twoim zdaniem kwoty są "zaniżone"?
  • Opcje
    WiktorWiktor Użytkownik
    Witam
    Co za pytanie: Skąd Pan ma takie informacje, że suma wpłat została zaniżona?
    Odpowiedź jest bardzo prosta. Dodałem wszystkie moje przelewy na rachunek WM w danym roku i porównałem z kwotą , która jest w rubryce: WPŁACONE ZALICZKI
    Pozdrawiam
    Wiktor
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2021
    Z treści wątku, który rozpoczął dyskusję można było odnieść wrażenie, że wątpliwości dotyczą wpłat ogółu właścicieli. Niewykluczone, że zarządzający nie zaksięgował Pana wpłat, albo zaliczył je na poczet wcześniejszych zobowiązań. Czy zwracał się Pan o wyjaśnienie?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Jednak oglądasz swoje własne konto. >:)
    Jeżeli widzisz tylko sumę wpłat wykazaną przez zarządcę i ona nie zgadza się z twoim sumowaniem wpłat (zliczonych z twoich wyciągów), to wybacz, ale z daleka, to możemy wróżyć z fusów czemu jest rozjazd.
    Przyczyn jest kilka, w tym ze dwie zupełnie banalne.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.