Fundusz remontowy działa już ponad 10 lat. Pierwsza uchwała w tym temacie to uchwała o składce??

Fundusz remontowy działa w mojej wspólnocie już ponad 10 lat. Pierwsza uchwała w tym temacie to uchwała o składce?? Czy to wystarczy aby, był on legalny? Czy potrzebna jest uchwała powołująca fundusz? a może jakieś regulacje dotyczące w/w funduszu jego funkcjonowania, wydatkowania, etc.?

Komentarze

 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Nie są konieczne dodatkowe uchwały, ponieważ fundusz w ogóle nie jest regulowany przepisami prawa.
  W tym sensie to każdy fundusz wspólnoty mieszkaniowej jest "nielegalny". Pojęcie legalności tutaj nie ma zastosowania.

  Problemem z funduszem może być brak zrozumienia do czego on służy. Podstawa prawna jego funkcjonowania w zasadzie nie ma żadnego znaczenia. Są wspólnoty mające fundusze bez nigdy nie uchwalone na papierze.
 • Opcje
  Krzysztof82Krzysztof82 Użytkownik
  ja patrzę na sprawy wspólnotowe tak jak one patrz ą na mnie. uowl mówi o uchwałach i większościach i jeżeli one są to można przyjąć że dany fundusz został powołany ale co dalej skoro nie ma powołania, ustalono uchwałą składkę i brak zasad jego wydatkowania, czy muszę opłacać w czynszu tę składkę jak rozmawiać na ten temat z zarządem, lokatorami i administratorem??
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Z brakiem podstawy powołania osobną uchwalą nie ma problemu, ponieważ każda coroczna uchwała faktycznie potwierdza także istnienie funduszu. Czyli fundusz remontowy regularnie zyskuje potwierdzenie swojego istnienia wolą właściciel lokali.

  Brak określenia zasad wydatowania z funduszu też nie jest podstawą do uchylenia się o zapłat przypisów.
  Jednak wydatkowanie przez zarząd i to regularne kwot, które nie mają związku z remontami oznacza niegospodarność. A niegospodarność to przyczyna do odwołania zarządu.
  Jeśli jest kłopot z nieudowodnieniem niegospodarności, to udowadnia się łamanie zasad gospodarowania nieruchomością. Łamanie tych zasad generalnie łatwiej jest wykazać, niż konkretną niegospodarność, ponieważ to taka konstrukcja teoretyczna.
  Zwykle nie trzeba nawet konkretnych kwot i faktur, żeby wykazać, że Twojemu Zarządowi generalnie z tymi zasadami jest mocno nie po drodze.
  Zwłaszcza, że to, co opisujesz, to klasyka gatunku.
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Dla porządku należałoby uchwalić kwestie organizacyjne związane z funduszem. Zasadniczo chodzi o to, że żaden przepis nie stanowi, aby podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia funduszu remontowego nastąpiło w formie pisemnej. W zasadzie można go ustanowić przez czynności dorozumiane, albo przez kilka różnych uchwał, np. o przyjęciu sprawozdania, o ustaleniu zaliczek, itd.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.