Wzrost kosztów ogrzewania budynków gazem w 2022


Grupa taryfowa dla gazu dla wspólnot to najczęściej B.W 3,6. Trudno by było, żeby grupa była inna. Chyba na skutek błędu lub zaniedbania.
Bez znajomości faktury za okres listopad-grudzień nie da się w przybliżeniu oszacować prawidłowo wzrostu cen gazu dla wspólnot w styczniu. Żaden zarządca tego nie potrafi.
Ja twierdzę że minimalna bezpieczna podwyżka zaliczki na CO, jeśli budynek jest zasilany gazem - o 15% względem poziomów dzisiejszych. Jeśli wprowadzać taką podwyżkę- to od stycznia. Czekać mogą tylko ci z dobrą płynnością finansową.

W tzw. przekaziorach znajdujemy taką informację/szacunek:

"za ogrzewania domu gazem (grupa taryfowa W-3.6) trzeba będzie zapłacić więcej o 58%, co przełoży się na podwyżkę rzędu 174 zł netto/miesięcznie."

To jest szacunek dla jednej statystycznej (bodajże trzyosobowej) rodziny zasilającej gazem jedno mieszkanie (CO +podgrzanie wody).
On daje tylko ogólne pojęcie o nadchodzącej podwyżce, ponieważ zadziała mechanizm rozkładu kosztów pomiędzy wieloma lokalami we wspólnym budynku.

PS: O tym w ogóle się nie mówi i pisze, ale wzrost cen gazu ziemnego w całym kraju oznacza często też wzrost cen ciepła systemowego, ponieważ ciepłownie zasilane są obecnie gazem ziemnym.

Komentarze

 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Witam ponownie. Sytuacja dynamiczna. Link pozostawiam bez komentarza.
  https://www.tvp.info/57794918/minister-aktywow-panstwowych-jacek-sasin-wspolnoty-i-spoldzielnie-co-do-zasady-w-calosci-zostana-objete-taryfami-na-gaz

  Drobny komentarz jednak. Nie obejrzałem filmiku ale mistrz propagandy Sasin mówi zdaje się o takich w tej sytuacji "zwyczajnych" zwyżkach kosztów o jedyne 50%??
  Mamy od Nowego Roku obowiązujący taryfikator nr 9, więc zależy czy liczymy od taryfikatora poprzedniego (Sasin tak liczy?), czy od poziomu obwiązującego w naszych budynkach. Bo to nie to samo i nie ten sam procent.
  W każdym razie te 50% to ogromnie dużo. Tak czy owak.

  Jeśli chodzi o kontynuację okresów promocyjnych w roku 2022, to raczej bym nie liczył. Promocje w PNiG to jeszcze osobny temat, choć powiązany.

 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  data: 7.01.2022r.

  Dział Wsparcia Obsługi Klienta V Sekcja
  Obsługi Umów
  ul.Wałowa 41/43, 80-858 Gdańsk
  tel. 22 515 15 15
  ZNAK: S/RP/P/74208/2021
  Nr Klienta :

  W ślad za odpowiedzią Państwa na nasze oświadczenie odbiorcy o przeznaczeniu paliwa gazowego do wyłącznego zużycia w gospodarstwach domowych składamy korektę tego oświadczenia.
  Datę rozpoczęcia poboru paliwa zgodnie z oświadczeniem (datę początku zastosowania oświadczenia) określamy jako datę dzisiejszą tj. 7.01.2022r (z radą obsługującego w biurze obsługi błędnie podana została data początku umowy z 2006r.)
  Jednocześnie zawracamy się do Państwa o korektę rozliczeń od dnia uwolnienia cen gazu, tj. od 01.01.2018r.

 • Opcje
  AgamonAgamon Użytkownik
  Panie Błażeju, czy poza oświadczeniem składał Pan coś jeszcze? Do BOK w moim rejonie nie ma szans się dostać, nigdzie nie można się dodzwonić. Czy oświadczenie wysyłać na adres z faktury? Totalnie jestem zagubiona.
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Musisz się dostać żeby złożyć. BOK przesyła dokumenty do właściwego Działu Wsparcia Obsługi Klienta, który jest w jakimś dużym mieście.
  Oprócz właściwego oświadczenia wypełnia się tabelę z danymi zw. z umową oraz z określeniem procentowego udziału paliwa itp. Data o jakiej mowa w tabeli, to data złożenia oświadczenia. Żadna wsteczna.
  Tradycyjnie pełnomocnictwo do reprezentowania wspólnoty. Z tym że przed złożeniem dokumentu pełnomocnictwa trzeba koniecznie w BOK-u żeby urzędnik sprawdził, czy pełnomocnik widnieje w systemie. Jak nie widnieje, to urzędnik w BOKu jest uprawniony do wprowadzenia osoby do systemu. To ułatwi zadanie komuś w Dziale Wsparcia, bo inaczej gotowi nie wczytać się w umowę/uchwałę i odesłać oświadczenie do korekty, jak to było w moim przypadku.
  I rzecz najważniejsza: wnioskujesz także o korektę wstecz licząc od 1.01.2018. Czyli składasz pisemko przewodnie żeby zawnioskować o korektę. W Twoim Boku być może mają jakiś formularzyk na okoliczność korekty(?). A jak nie mają, to zaraz sprokurują, wszak sprawa jest mocno rozwojowa.
  Rezultatem złożenia poprawnego oświadczenia ma być, że przyjdzie na adres kompletnie nowa umowa o dostawę gazu.
  Nie będzie w niej gwarancji utrzymania cen przez dwa lata, ponieważ prawdopodobnie okres tzw. promocji minął i nieprędko wróci.
  Powinno z niej wynikać, że wspólnota nie wpada w pułapkę taryfy BW i przechodzi do taryfy W. Czyli tej aktualnie bezpieczniejszej i tańszej.
  Prawdopodobnie wspólnoty jeszcze objęte (wygasającymi sukcesywnie) promocjami nie powinny przegapić momentu ich wygaśnięcia i też składać te oświadczenia. Bo prawdopodobnie jest tak, że może być dana wspólnota na dwuletniej promocji, będąc nadal w taryfie BW. Od listopada jest jasne, że z taryfy BW trzeba bezwzględnie uciekać - najpóźniej wraz z wygaśnięciem promocji.
 • Opcje
  AgamonAgamon Użytkownik
  Ślicznie dziękuję za instrukcje. W poniedziałek jadę walczyć.
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Uwaga: w internecie na dziś wisi jeszcze załącznik już nieaktualny. Aktualny ma dodatkową kolumnę dot. Procentowego udziału ilości paliwa gazowego nabywanego w celu jego wyłącznego zużycia w gospodarstwach domowych.

  Proszą żeby tego nie wypełniać. W każdym BOKu powinien być właściwy załącznik.
  https://pgnig.pl/documents/10184/2704356/Oświadczenie+Odbiorcy_URE+76_2018_04.09.2019_INT.pdf/f9ad6ad8-3fa1-4c2f-a133-f656a1ba03c6


  Za bałagan informacyjny serdecznie przepraszają. Tzn. mogliby, gdyby chcieli przepraszać.
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  "Zakłady gazownictwa dostarczające gaz do wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni nie zawierają umów z poszczególnymi odbiorcami w lokalach, dlatego nie mają danych co do liczby gospodarstw domowych w budynku i naliczenia opierają na tym co przekażą im zarządcy. Gdyby informacje były rzetelne, do kuriozalnych podwyżek by nie doszło. Teraz błędne naliczenia trzeba będzie korygować, jeżeli dojdzie do uchwalenia zapowiadanej przez ministra Sasina ustawy, spółki gazownicze dokonają tych korekt wstecz od stycznia począwszy i bez konieczności składania wniosków przez zarządców. "

  Więcej na ten temat w artykule: "Gigantyczne podwyżki cen gazu we wspólnotach mieszkaniowych"
  Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny
  https://zarzadca.pl/artykuly/gigantyczne-podwyzki-cen-gazu-we-wspolnotach-mieszkaniowych
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Od razu można by uściślić w ostatnim zdaniu artykułu, że korekty owszem, pojawią się bez wnioskowania przez zarządców o korekty. Zarządy i zarządcy nie będą musieli wnioskować o korekty faktur, które zaraz spłyną za okres z przełomu roku, czyli zahaczający o nowe stawki obowiązujące w Taryfikatorze nr 9 od 01.01.2022r.
  Natomiast zarządcy powinni już od zaraz składać wnioski. Zaraz jak Duda podpisze tę nowelizację. Ale już prawdopodobnie nie te wnioski, co podlinkowałem powyżej, ponieważ znowu zmienią wzór, bo wniosek uzyska zaraz podstawę ustawową. A ten podlinkowany wisi na stronie monopolisty i pewno zaraz zniknie. On jest jeszcze sprokurowany na podstawie komunikatu URE.
  Ten nowy wniosek w zasadzie będzie taki sam, ale sadzę, że wszyscy (wszyscy czyli te 10% wspólnot, które zdarzyły złożyć stare wnioski) od nowa będą musieli poskładać. Z tym, że wszyscy mamy na to czas, bo ceny zostaną zamrożone do końca roku i jest w projekcie zapis o planowanych korektach faktur.

  Wszyscy - mam też namyśli wspólnoty łapiące się nadal na okresy promocyjne cen gwarantowanych na dwa lata. Wszyscy to wszyscy.
  W projekcie jest rodzaj gwarancji, ze okresy promocyjne nie zostaną zerwane.

  Te wnioski będziemy ponawiali w styczniu każdego roku, ponieważ istnieje założenie, że konfiguracja lokali mieszkalnych i użytkowych nie jest stała.
  A naliczenia na fakturach styczniowych nie będą wcale "błędne". Będą bardzo wysokie, ale prawidłowe. Będą zgodne ze stanem prawnym obowiązującym do nowelizacji prawa energetycznego. A następnie zostaną skorygowane wstecz od daty 1.01.2022r. Sądzę, że niektóre wspólnoty od razu "błędne" naliczenie dostaną w formie skorygowanej. Faktury będą po prostu bardzo rozbudowane. Sądzę także, że jeszcze chwilkę poczekamy na te faktury.
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Naliczenia dla lokali użytkowych będą uwzględniać znacznie wyższą stawkę niż dotychczas. Sposób korzystania z lokalu mieszkalnego będzie miał duże znaczenie, wątpliwości budzi kwestia stawek w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Ja używam rozróżnienia na lokale mieszkalne i użytkowe, ale to oczywiście uproszczenie. Także prowadzenie działalności gospodarczej lub jej nieprowadzenie, nie wyczerpuje tematu.

  Tutaj pierwsze wątpliwości rozwiewa (?) sam początek noweli, w którym, w celach osłonowych (lepiej za późno o dwadzieścia lat, niż wcale) szczegółowo definiuje się "odbiorcę paliw gazowych".

  Dla wspólnot jest precedens: po raz pierwszy w ustawie Prawo Energetyczne (lub podobnej) wspólnotę mieszkaniowa (w parze ze spółdzielniami) wyraźnie określa się mianem odbiorcy paliw. Z ustawy znika pojęcie "odbiorcy końcowego", jest "odbiorca paliw".
  Z tej okazji możemy otworzyć pierwszego szampana, ponieważ odpadają nam wreszcie wszystkie te wieloletnie zagorzałe dywagacje, czy wspólnota mieszkaniowa jest aby tylko pośrednikiem pomiędzy dostawcą, a właścicielem lokalu, czy już odbiorcą końcowym.
  Wspólnota nie jest żadnym pośrednikiem w dostawie gazu. Zresztą nigdy nie była. Ludzie sobie wymyślili taką konstrukcję, żeby zabłyszczeć na tym forum i toczyli całe lata boje o coś, co nie istnieje. Istnieje tylko wspólnota jako odbiorca paliw. Po staremu - możemy dodać, że "końcowy".
  Tego szampana od razu jednak zamykamy, ponieważ definicja pojawiła się tylko dlatego, że będzie od stycznia drożej bo rynki europejskie cen paliw gazowych powariowały i będzie dłuższą chwila z zamieszaniem przy fakturach i ze składaniem oświadczeń, a nie dlatego, że ktoś się upierał przy głupiej koncepcji.
  Sądzę że pan Sasin własnie w styczniu dowiedział się, że istnieją wspólnoty mieszkaniowe. Stąd ta nowela. Dobra jego, dobra nasza.

  Dalsze wątpliwości trochę rozwiewa cała lista podmiotów o działalności szczególnej. Typu opieka zdrowotna, działalność pożytku publicznego, działalność archiwalna, jednostki straży pożarnej itp. Niektóre z tych działalności to będą podmioty z siedzibą w lokalu użytkowym, które pomimo tego, że siedzą w użytkowym, to tez podpadną pod taryfę lokali mieszkalnych. Pod warunkiem, że to będzie wynikało z oświadczenia. Lista tych podmiotów upewnia mnie że czekamy na kolejny jego wzór.

  Pozostają jeszcze lokale mieszkalne na pietrach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
  Nikt rozsądny nie zgłosi tych lokali w tych oświadczeniach. Tu ja nie mam wątpliwości. Czyli one będą zgłoszone tak, jak do podatku od nieruchomości, czyli jak lokale czysto mieszkalne. Dlatego ja, na potrzeby tych osłon gazowniczych co do zasady posługuję się nadal pojęciem : lokal użytkowy. Naliczenia co do zasady podzielimy więc na tańsze - dla właścicieli z pieter, i droższe dla lokali użytkowych z uwzględnieniem tej listy działalności , które podpadają pod silniejszą osłonę przed wzrostem cen na równi z mieszkalnymi.

  PS. W definicji w zapisie dla wspólnot i spółdzielni zabrakło miejsca dla kondominiów. Sądzę, że każde kondominium podpada pod definicję z literki następnej. Czyli jak my jesteśmy ujęci w art 62b ust 1 pkt.2 lit b), to ci biedacy wrzuceni są w literkę c). I oni też są odbiorcą końcowym. Przepraszam: odbiorcą paliw gazowych.

  Prawda że proste?
  Ja nie mam żadnych wątpliwości. Oprócz tych, że jeszcze będzie bałagan.
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Projekt przybrał formę ustawy i trafił do Senatu.
  https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/1902_u/$file/1902_u.pdf
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.