Fundusz remontowy - środki niewykorzystane z FR przechodzą na następny rok

Zwolennikom zasady zaliczkowości i rozliczania funduszu remontowego na koniec roku, lub przy okazji sprzedaży lokalu, polecam serdecznie np orzeczenie XII C 711/19.
Zwłaszcza gminom łażącym do sądów przeciw wspólnotom po rzekomo należne im pieniądze z FR w wypadku wyodrębnienia, a potem sprzedaży lokalu z zasobu gminnego.

Zbycie lokalu przez właściciela nie powoduje obowiązku zwrócenia mu kwot zapłaconych dotąd stosownie do uchwał w przedmiocie zaliczek, co zdaniem powodowej Gminy naruszać miałoby zasadę zaliczkowego charakteru wszystkich wpłat i ich rozliczania.
Środki niewykorzystane z FR przechodzą na następny rok obrachunkowy.

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/xii-c-711-19-koniecznosc-rozliczenia-zaliczek-na-522841305

Komentarze

 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Moim zdaniem decydujące znaczenie, wobec braku regulacji prawnych w tym zakresie, mają zapisy uchwały właścicieli lokali.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Tyle że zapisy uchwal przeciwne tezie z tego typu orzeczeń będą zwykle sprzeczne z interesem wspólnoty mieszkaniowej. A zgodne jedynie z indywidualnym interesem pojedynczego właściciela.
  Ponadto taka wspólnota w takiej uchwale faktycznie musiałaby się umówić, że fundusz wcale nie jest funduszem, tylko miejscem w którym przechowuje się jakiś rodzaj nieoprocentowanie wkładu mieszkaniowego. Bo do tego to by się sprowadzało z punktu widzenia tej gminy, która poszła z takim pomysłem do sądu.

  Tu nie ma pola na kompromis. W przypadku klasycznego konfliktu interesów innego rozwiązania nie możemy się spodziewać.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.