Gigantyczne podwyżki cen gazu we wspólnotach mieszkaniowych

Pierwszy komentarz do artykułu: https://zarzadca.pl/artykuly/gigantyczne-podwyzki-cen-gazu-we-wspolnotach-mieszkaniowych

Przede wszystkim, w takiej sytuacji nalezy pomysleć nad ograniczeniem zużycia. Na cene nie mamy już wpływu ale na to ile nasze budynek pobiera energii już mamy. Termomodernizacja to klucz do ograniczenia skutków podwyżek i systemy do zarządzania energią w budynkach, które moga przynieść też dobre efekty.

Komentarze

 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  W takiej sytuacji trzeba ustawowo ratować, to co jeszcze uratować można. I rząd to własnie próbuje robić. Przynajmniej to jakoś tak wygląda. Mniej więcej, jak łatanie kadłubu tonącego okrętu na pełnym morzu. Ale jednak.

  Nie miałbym jednak tyle odwagi lub zwykłej arogancji w sobie, żeby na publicznym forum/portalu, w tej sytuacji, napisać ludziom, że powinni się teraz termomodernizować.
  Abo myśleć o ograniczeniu zużycia. Jakby nie myśleli o tym od lat.
  Termomedernizacja kluczem do do ograniczenia podwyżek? Systemy?
  Bełkot propagandowy jakiegoś machera z branży.
  Chyba się kolega lekko zagalopował, albo szaleju nażarł?
 • Opcje
  Każda Wspólnota Mieszkaniowa ma gwarantowane 200 zł/MWh netto. Jeśli Wspólnoty lub Spółdzielnie kupowały gaz wg kontraktów i co im podkładały firmy, to teraz niech płacą. Wystarczyło obserwować trendy na rynku gazu. Dlaczego społeczeństwo ma płacić za głupotę Prezesów i niedouczonych zarządców.
  Problemem są Wspólnoty Lokalowe bo nie kwalifikują się jako odbiorcy w ramach działalności gospodarczej. Teraz PGNiG oferuje im ok. 400 zł/MWh. Oficjalnie cennik wynosi 650 zł/MWh.
  Temat żerowania firm gazowniczych i ciepłownicznych na Wspólnotach i Spółdzielniach to odrębne zagadnienie. Nie bez wpływu jest długość łańcucha pokarmowego.
 • Opcje
  Grafen2Grafen2 Użytkownik
  Gość Zarzadca.pl napisał użytkownik: »
  Dlaczego społeczeństwo ma płacić za głupotę Prezesów i niedouczonych zarządców.
  Akad taki wniosek ?
  Przecież Prezesi i zarządcy nie tworząc kosztów do poniesienie przez użytkowników lokali . Te koszty sami UŻYTKOWNICY lokali.

 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Nie do końca się sprawdził system rekompensat ustalony od limitu cenowego. Uderzyło to w podmioty, które przed podwyżkami cen zawarły dłuższe kontrakty. Więc rząd zamienia go na limit procentowy.
  Co z tym wspólnego mają prezesi spółdzielni i zarządcy?
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  I nie przesadzajmy z tym śledzeniem rynku i zmian cen gazu. Nikt tego nie potrafi.
  Jedyne co w lutym/marcu dla mnie stawało się w miarę jasne, to, że kontrakty dwuletnie wspólnot ochronią je tylko przed pierwszą falą podwyżek (przypominam - listopad 2021), ewentualnie też drugą (grudzień/styczeń 2022).
  Teraz kontrakty powoli się kończą, a falę podwyżek mamy trzecią albo czwartą. Więc ceny gazy po prostu doganiają też tamte wspólnoty.
  Dlaczego PGNiG do jesieni (chyba) 2021 proponowało kontrakty dwuletnie z ceną gwarantowaną wszystkim chętnym wspólnotom? Wygląda to dzisiaj jak gruby błąd z punktu widzenia PGNiG. W każdym razie prawdopodobnie te wspólnoty i tak są lekko wygrane w ogólnym rozrachunku.
  Słynne wnioski dotyczące rekompensat składały wszystkie wspólnoty. Również objęte objęte wtedy jeszcze rabatem. Przynajmniej powinny były.
  Sporo się wtedy nalatałem po mieście żeby wyłapać podstawowe informacje, także na śledzenie trendów na rynku gazu to nawet czasu nie było.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.