Głosowania za absolutorium Zarządu WM

Dzień dobry,
Jestem tu nowy więc jeżeli pomyliłem dział dyskusji lub swój problem powielam, to przepraszam i proszę o odpowiednie przekierowanie sprawy. :)
A teraz do rzeczy.
Jestem członkiem zarządu WM i zarazem właścicielem lokalu w tej wspólnocie. Mam dylemat odnośnie głosowania nad absolutorium dla Zarządu. Wyjaśnię tu, że w wspólnocie, którą reprezentuję głosuje się jedną uchwalę w sprawie absolutorium dla całego zarządu. Moje pytanie jest takie. Czy powinienem brać udział w takim glosowaniu, czy jest to zgodne z litera prawa? Osobiście mam odczucie, że to trochę nie moralne wystawiać sam sobie laurkę. Przecież absolutorium to ocena pracy zarządu i chodź ja jestem z swoich poczynań w spólnocie zadowolony mogą być a nawet na pewno są osoby o odmiennym zdaniu. Podniesienie ręki "za" przez ze mnie, skutkuje obniżeniem szansy na nie udzielenie absolutorium całemu zarządowi. Jak sądzicie, czy nie lepiej byłoby głosować o udzielenie absolutorium poszczególnym członkom zarządu? Czy istnieje jakiś zapis prawny, którym mógłbym się podeprzeć i zażądać takiego glosowania?

Komentarze

  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Możesz na siłę wprowadzać do wspólnoty zasady z kodeksu spółek handlowych, ale koniec końców zawsze okażą się jakieś absurdy.
    Głosuj na gruncie ustawy dla wspólnot, bez udziwnień z obcej ustawy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2022
    Zgadzam się z przedmówcą. Nie trzeba komplikować spraw. W ostateczności może Pan wstrzymać się od głosu.

    Odpowiadając na pytanie: w ustawie o własności lokali brak przepisu, który nakazywałby głosowanie nad udzieleniem absolutorium każdemu członkowi zarządu osobno. Może oczywiście budować różnego rodzaju analogie do rozwiązań regulujących funkcjonowanie spółek, jednak nie warto moim zdaniem.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Mr_JacekMr_Jacek Użytkownik
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Nie mam zamiaru nic na siłę forsować. W końcu taki zapis każdemu zarządowi sprzyja :) . Ja od kilku lat nie biorę udziału w tym głosowaniu. Dla mnie po prostu to jest nie logiczne, ale cóż jaki kraj takie prawo. " Był czas przywyknąć przecie"
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Dziwna wypowiedź.
    Prawo przyznaje ci prawo do głosowania na samego siebie. Inaczej prawo dyskryminowałoby ze względu na pełnioną funkcję (społeczną).
    Masz prawo nie skorzystać z prawa głosu, choć formalnie branie udziału w głosowaniach jest traktowane przez ustawę jako obowiązek. Nie przywilej.
  • Opcje
    Mr_JacekMr_Jacek Użytkownik
    Może dla nie których wydawać się to dziwne lub nie zrozumiałe ale ja powołuję się na zapis ekspertów prawa, który mówi że nie można być sędzią we własnej sprawie. Absolutorium to ocena pracy zarządu jako jednego ciała ale też i poszczególnych jego członków. Dopiero po nieudzieleniu absolutorium składa się wniosek o odwołanie całego zarządu lub części zarządu. Gdyby istniał zapis o głosowaniu rozłącznym, głosowałbym (za lub przeciw) odnoście pozostałych osób zasiadających w zarządzie. Nie oceniam sam siebie i nie wystawiam sobie laurki. Pozostawiam tą sprawę do rozstrzygnięcia członkom wspólnoty.
    Co do obowiązku. Zadałem powyższe pytania. Szukam odpowiedzi aby być w porządku i co do ustawy jak i samego siebie.
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    No to co do ustawy, to w porządku nie jesteś, bo jest formalny obowiązek głosowania. A ty głosujesz wybiórczo.

    Eksperci prawa wypowiadali się na tle kodeksu spółek handlowych. Więc logikę KSH możesz spokojnie odrzucić.
    To tylko z KSH wynika, że absolutorium powinno się udzielać rozłącznie oraz to, że nieudzielenie absolutorium poprzedza uchwałę o odwołaniu. Na gruncie uwol nie poprzedza.
    Można udzielić absolutorium, a następnie głosować za odwołaniem zarządu.
    Nie do końca to logiczne, za to bardzo praktyczne rozwiązanie. Nie mnożące uchwał.
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Ale gdybyś się uparł, to na upartego możesz zastosować swoje zasady i pokomplikować jeszcze dokładniej.
    W tym twoim układzie procedur i zależności znalazłoby się jeszcze miejsce dla Rady Nadzorczej...
    Nie polecam broń Boże. Mówię tylko, żeby się znalazło.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Oczywiście, że można powołać się na zasady stosowane w spółkach i inne. To naprawdę logiczny tok rozumowania, jednak nie sądzę, aby to miało duże znaczenie we wspólnocie, a może skomplikować sprawy w przyszłości.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    SpołemSpołem Użytkownik
    Jak sie wstrzymasz to tak jakbyś głosował przeciw :) to nie sejm.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Albo ktoś jest zadowolony z własnej pracy, i głosuje za absolutorium, albo nie jest. Wtedy nie pozostaje nic innego, niż zrezygnować z bycia członkiem zarządu.
  • Opcje
    Piter2021Piter2021 Użytkownik
    To jaki jest finał tych rozważań?

    Czy czlonek zarządu będący czlonkiem tejze wspólnoty może głosować za udzieleniem sobie absolutorium czy musi oddać glos wstrzymujacy?
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Mr_Jacek napisał użytkownik: »
    . Moje pytanie jest takie. Czy powinienem brać udział w takim glosowaniu, czy jest to zgodne z litera prawa?
    A ile twój głos waży ? (wynosi %)
    Możesz zawsze nie głosować tej uchwały.

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Piter2021 napisał użytkownik: »

    Czy czlonek zarządu będący czlonkiem tejze wspólnoty może głosować za udzieleniem sobie absolutorium czy musi oddać glos wstrzymujacy?
    MOŻE GŁOSOWAĆ.

  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Nie ma przymusu oddawania głosu wstrzymującego. Ustawa nie przewiduje zresztą w ogóle trybu wstrzymującego.
    Jak wyżej ktoś zauważył wspólnota to nie sejm, a na tle ustawy uwol głos wstrzymujący faktycznie wywiera skutek dokładnie taki sam, jak głos na "nie".
    Dlatego rozsądnie byłoby jak najbardziej uczestniczyć w takim głosowaniu oraz zagłosować na "tak". Każde inne zachowanie się członka zarządu przy takim głosowaniu będzie nielogiczne i niezrozumiałe.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.