Główny licznik na wodę na jednego z włascicieli budynku.

Witam wszystkich.
Mam mały problem tzn. Deweloper od którego zakupiliśmy jakis czas temu lokal mieszkalny w zabudowie bliźniaczej chce bysmy wzieli na siebie licznik główny od wody który znajduje sie w studzience wraz z licznikami lokalowymi. Moje obiekcje pojawiaja sie gdy np. wyjdzie róznica miedzy licznikiem głównym a licznikami lokatorskimi lub naprawy itp. rzeczy. Jak wyjdzie róznica w wodzie to co musze sie udac do kazdego z sąsiadów i grzecznie poprosic o dołozenie sie do wody róznicowej? Oni mogą zapłacic i nie musza. W umowie z wodociągami nawet nie mam możliwości wypowiedzienia umowy na licznik główny chyba ze... umrę. ;/

Czy widzicie jakies bezpieczne rozwiązanie i sprawiedliwe dla wszystkich?

Bedę wdzieczny za pomoc

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Czy tworzycie Państwo wspólnotę mieszkaniową?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    sphinx64sphinx64 Użytkownik
    Zarządca napisał użytkownik: »
    Czy tworzycie Państwo wspólnotę mieszkaniową?

    Nie tworzymy wspólnoty bo jeszcze nie wszyscy mieszkają ale są takie plany. Czyli rozumiem ze wtedy główny licznik wody może byc w umowie z wodociągami na wspólnotę? Czy to długa procedura zakładania wspólnoty dla 4 lokali mieszkalnych?
  • Opcje
    Mr_JacekMr_Jacek Użytkownik
    Zacznijmy od tego, że wspólnoty mieszkaniowej nie trzeba zakładać. Powstaje ona automatycznie, na mocy prawa, gdy właściciel nieruchomości gruntowej wyodrębni pierwszy lokal mieszkalny i przeniesie jego własność na inny podmiot. Członkiem wspólnoty mieszkaniowej stajesz się więc automatycznie, gdy podpiszesz akt notarialny zakupu mieszkania (lub darowizny)
    Jak wynika z powyższych informacji nie jest konieczne podejmowanie żadnych kroków do założenia wspólnoty mieszkaniowej. Każdy nowy nabywca lokalu danej nieruchomości staje się jej członkiem z automatu, w momencie podpisania umowy.
    Trzeba jednak podkreślić, że po powstaniu wspólnoty należy jak najszybciej wybrać jej zarząd na spotkaniu organizacyjnym – dzięki temu będzie można uzyskać NIP oraz REGON, które pozwolą na podejmowanie uchwał, a także ustalenie konta bankowego, na który mieszkańcy będą mogli wpłacać określone stawki na zarządzanie wspólnymi częściami nieruchomości.

    Podsumowując, oto pięć kroków do powołania zarządu wspólnoty i ustalenia zasad jej funkcjonowania:

    1. Wybranie zarządu podczas pierwszego spotkania organizacyjnego.
    2. Uchwalenie planu gospodarczego na dany rok oraz podjęcie pierwszych uchwał, m.in. o wysokości miesięcznych zaliczek na bieżące opłaty i sprawowanie zarządu, o sposobie prowadzenia ewidencji pozaksięgowej oraz utworzeniu funduszu remontowego.
    3. Zgłoszenie wspólnoty mieszkaniowej w urzędzie statystycznym, aby nadać jej REGON (w ciągu 14 dni od powołania zarządu) oraz w urzędzie skarbowym, aby nadać jej numer NIP (w ciągu 30 dni od nadania numeru REGON).
    4. Wyrobienie pieczątki oraz założenie rachunku bankowego wspólnoty.
    5. Zarząd zawiera pierwsze umowy, które umożliwiają bieżące funkcjonowanie nieruchomości (o dostawę mediów: energii elektrycznej, wody, ogrzewania, o konserwację obiektu i wywóz nieczystości itp.).
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Wspólnota mieszkaniowa zawiera umowy dotyczące nieruchomości wspólnej, ponieważ jej zadaniem jest zarząd tą nieruchomością, a także o dostawy mediów do lokali swoich członków, o ile nie ma takiej możliwości, aby właściciele lokali zawarli we własnym imieniu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    A ile lokali ma ta wspólnota, bo może nie warto brnąć w wielkie zakładanie wspólnoty i wybieranie zarządu dla czterech lokali na krzyż! Lub tylko z powodu dostawy wody do budynku?

    Postaraj się wybadać czy spełniacie te warunki:
    https://wodociagi.krakow.pl/obsluga-klienta/tryb-postepowania-w-celu-zamontowania-wodomierza.html?active=true

    Jeśli tak, to wspólnota potrzebna będzie tylko po to żeby zawrzeć umowę z wodociągami tylko na zużycie wody wspólnej.
    Wodoaciągi same odczytują wszystkie wodomierze, obliczają różnice wskazań a wspólnota płaci tylko za wodę wspólną.
    Czyli zrzucacie się wspólnie Tylko za ten kawałek całej wody, a głównie ludzie płacą sami za siebie i mają także pozawierane umowy indywidualne. Równolegle z umową wspólnoty.
    Ale najpierw musi być założona wspólnota. Do zawarcia umowy nie będziecie nawet potrzebowali zarządu. Wystarczy jeden pełnomocnik do zawarcia, lub pod umową na wodę wspólną podpiszą się wszyscy właściciele.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano lutego 2022
    Najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie indywidualnych umów i przerzucenie na wodociągi rozliczania różnic wodomierzowych oraz abonamentowych i doliczania ich do indywidualnych rachunków. Jest to możliwe.
    Wy zawrzyjcie między sobą umowę, jak te różnice będą rozliczane. Uważam, że proporcjonalnie do zużycia jest najsprawiedliwiej.
    I zmuście wodociągi do podpisania takich umów.
    Komentarz edytowany gab
  • Opcje
    sphinx64sphinx64 Użytkownik
    Niestety
    gab napisał użytkownik: »
    Najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie indywidualnych umów i przerzucenie na wodociągi rozliczania różnic wodomierzowych oraz abonamentowych i doliczania ich do indywidualnych rachunków. Jest to możliwe.
    Wy zawrzyjcie między sobą umowę, jak te różnice będą rozliczane. Uważam, że proporcjonalnie do zużycia jest najsprawiedliwiej.
    I zmuście wodociągi do podpisania takich umów.

    Niestety wodociągi nie chcą sie zgodzic na podpisanie takiej umowy na licznik główny ponieważ do licznika sa doliczane opłaty abonamentowe w kwocie około 100 zł. Z góry Wodociągi mysla ze ktoś chce ich oszukac.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano lutego 2022
    Wodociągi to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej lub bardziej kumatych. Nie ma znaczenia, co ci mniej kumaci myślą. Albo co ty myślisz, co oni myślą. Różnice wodomierzowe są, i będą, i trzeba za nie płacić.
    Jest prawo, które pozwala Wam zawrzeć indywidualne umowy.
    Jak ktoś jest naiwny, to może sobie zawrzeć umowę na licznik główny. A potem dopłacać do sąsiadów albo tracić czas w sądach.

    To już lepiej dopełnić formalności związanych ze wspólnotą ( Regon, NIP) i w imieniu wspólnoty zawrzeć umowę na licznik główny.

    Pytanie: czy wy jesteście wspólnotą czy też są to indywidualne domki w zabudowie bliźniaczej, które mają jedno przyłacze wodociągowe?




    Komentarz edytowany gab
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    [quote/]
    Niestety wodociągi nie chcą się zgodzić na podpisanie takiej umowy na licznik główny ponieważ do licznika sa doliczane opłaty abonamentowe w kwocie około 100 zł. Z góry Wodociągi myślą ze ktoś chce ich oszukać.[/quote]

    Raczej nie chodzi im o to że są opłaty abonamentowe, bo one zawsze są i bez problemu mogą być umieszczone w fakturze na wspólnotę.
    Wodociągi mogą nie chcieć rozliczać za różnice wodomierzowe.
    Nie chcieć, nie potrafić, nie mieć możliwości... Wszystko jedno z jakiego powodu, to może to być ta przeszkoda.
    Nawet jeśli mają obowiązek ustawowy rozliczać te różnice, to z wywiązywaniem się z obowiązków ustawowych różnie w tych wodociągach bywa. Wystarczy argument o braku możliwość technicznych, czy coś w tym rodzaju i rozliczać uchybów nie będą.




Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.