zakończenie zbierania głosów w trybie indywidualnego zbierania

Dzień dobry, proszę o poradę. Mamy nowy zarząd we Wspólnocie. Wybrany w lutym 2022 r. Zmieniono sposób sprawowania zarządu z powierzonego (sprawował go deweloper) na właścicielski. Zarząd stanowi dziś troje spośród członków Wspólnoty.
W marcu 2022 r. było zebranie, to wymagane ustawą. Frekwencja nie była taka, aby w głosowaniach uzyskać minimum 50% udziałów "za" wszystkimi uchwałami. Zatem zaczęto zbierać głosy w trybie indywidualnego zbierania głosów. Do rzeczy.

Są 4 uchwały:
1- w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego za 2021 r.
2- udzielenia absolutorium Zarządowi za 2021 r.
3- w sprawie wysokości zaliczek i planu gospodarczego na 2022 r.
4- podwyższenia zaliczki na fundusz remontowy.

O ile w kwestii uchwał 1, 3 i 4 jest właściwie jednomyślność i ci, którzy głosowali, to głosowali "za" i już jest uzbierana pula nie mniej niż 50% udziałów "za" tymi trzema uchwałami, to w przypadku uchwały o absolutorium dla już poprzedniego zarządu, część głosowało "za", część "przeciw" i jest jeszcze dużo głosów do zebrania, aby sprawę przesądzić. Podkreślę, że to absolutorium dla poprzedniego zarządu, zmienionego w lutym 2022 r.

Pytanie 1: czy można już dzisiaj ogłosić te uchwały, które mają co najmniej 50% udziałów „za”, jako podjęte? Głosów jest 51,07% udziałów „za” w każdej z pozycji 1, 3, 4.
Pytanie 2: czy można przestać zbierać głosy nad uchwałą nr 2 i nie ogłaszać żadnych wyników w tym zakresie, tudzież ogłosić, że jej nie podjęto? Dzisiaj jest chyba 24,32% udziałów „za” i 26,75% udziałów „przeciw”.

Komentarze

 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  Można podać do wiadomości informację o przyjętych uchwałach (ponad 50% głosów). Pozostałe uchwały są nadal w głosowaniu. Głosowanie kończy się przewagą głosów po jednej ze stron "za" lub "przeciw". Głosowania nie można zakończyć tylko dlatego, że do tej pory nie zebrano wiekszości.
 • Opcje
  Rozumiem, w przypadku uchwały nr 2 nikomu już nie zależy na tym jaki będzie wynik i ta uchwała nikomu nie jest potrzebna (jest już nowy zarząd), stąd zastanawianie się nad zaprzestaniem zbierania głosów. Czyli teoretycznie ta uchwała może być w głosowaniu przez najbliższych kilka lat?
 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  Teoretycznie tak, chyba że podejmiecie uchwałę o zaprzestaniu zbierania głosów z powodu nieaktualności treści głosowanej uchwały.
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Wręcz przeciwnie. Z charakteru takiej uchwały wynika, że fakt jej podjęcia lub nie podjęcia ma już na zawsze walor aktualności.
  Chodzi przecież o wskazanie, że zarząd w konkretnym składzie w konkretnym roku działał w ocenie głosujących co najmniej nieprawidłowo. Działania tych ludzi nie zyskały aprobaty, a nawet spotkały się z dezaprobatą. Ma to znaczenie np. dla członków aktualnego zarządu, którzy zechcą zapewne odciąć się od działalności tamtego zarządu.
  Nieuzyskanie absolutorium nie rodzi wprawdzie skutków prawnych, ale zawsze zachowuje jakieś znaczenie w świadomości głosujących.
  Wolno wam ogłosić że nie osiągnięto kworum 50+1 i zakończyć to głosowanie. Nie sposób głosować bez końca, jeśli ludzie tego nie chcą.
 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  Nie zgadzam się z Tobą (blazej h), w ten sposób można by "zakończyć" głosowanie nad każdą inną uchwałą bo nie została przegłosowana. Sami na tym forum pisaliście, że głosowanie powinno zakończyć się konkretem "za" albo "przeciw" .
  Jeśli jest inaczej podaj podstawę prawną na potwierdzenie Twojej opinii.
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Uchwała może być nieaktualna, w takiej sytuacji po co nad nią głosować? Np. w sprawie remontu balkonów, na który ostatecznie się nie zdecydowano, ponieważ pieniądze przeznaczono na wymianę dachu.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  Ponawiam swój wcześniejszy wpis. Jeżeli nie zdecydowano się na remont balkonów to gdy uchwała nie została przegłosowana i tak go nie wykonają. Zły przykład. W ten sposób można manipulować uchwałami.
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Jeżeli dana uchwała jest nieaktualna, to w jakim celu właściciele mieliby nad nią głosować? A jak będą "za"? To nie ma większego sensu. To zarząd organizuje głosowanie i winien rozważyć jego celowość.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  Nie zgadzam się z poprzednikiem, Zarząd proponuje projekty uchwał, ale to właściciele na nie głosują, lub nie. W sposób proponowany wyżej Zarząd moze manipulować głosowaniem. Jeśli własciciele zagłosują "za" uchwałą która się zdeaktualizowała to poprostu uchwała nie zostanie wykonana z przyczyn obiektywnych., A Zarząd o tym informuje włascicieli.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.