Podpisana umowa na remont - brak finansowania

Dzień dobry, witam wszystkich serdecznie to mój pierwszy post na forum.
Chciałbym się zapytać czy zarząd WM może podpisać umowę na remont na wartość przekraczającą dwukrotnie środki zgromadzone na funduszu remontowym (jest uchwała na przeprowadzenie remontu niestety bez wpisanej kwoty, ale nie ma uchwały na wzięcie kredytu, a umowa już podpisana; umowa na 1 mln, środki zgormadzone 500 tysięcy). Zarząd po podpisaniu umowy zaczyna nakłaniać ludzi do podpisania uchwały pozwalającej wziąć kredyt na 500 tysięcy).
Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi i sugestie. Na forum takiego wątku nie znalazłem.

Komentarze

 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  edytowano 12 maja
  Zarząd przekroczył zakres swojego umocowanie, dlatego teraz, już po podpisaniu umowy, zbiera podpisy.
  Art. 22 ust. 2 stanowi, że: „Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.”

  Sama zatem zgoda nie wystarczy, ponieważ jak to wynika z cytowanego przepisu konieczne jest również udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia umowy, ponadto, jak wskazuje orzecznictwo należy także wskazać elementy podmiotowo i przedmiotowo istotne. Tego rodzaju pełnomocnictwo ma bowiem charakter rodzajowego, w przypadku którego aktualny pozostaje pogląd Sądu wyrażony w orzeczeniu z dnia 4 listopada 1998 roku (sygn. akt: II CKN 866/97), gdzie wskazane zostało, iż pełnomocnictwo rodzajowe winno określać rodzaj czynności prawnej objętej umocowaniem oraz jej przedmiot.

  A zatem, w przypadku umów – podmiot, z którym ma być zawarta, kwotę zobowiązania, oczywiście konieczne jest ścisłe określenie przedmiotu takiej umowy – oznacza to, ze wykluczona jest blankietowa forma uchwały.

  Więcej na ten temat w artykule: "Co powinna zawierać uchwała wspólnoty mieszkaniowej"
  Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny

  https://zarzadca.pl/artykuly/co-powinna-zawierac-uchwala-wspolnoty-mieszkaniowej

  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  D'ArtagnanD'Artagnan Użytkownik
  Bardzo dziękuję za odpowiedź, sprawdzę jeszcze co zawierała uchwała remontowa, ale na pewno nie zawierała informacji o Wykonawcy i kwotach, a tym bardziej dokładnego określenia przedmiotu.
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Nie ma takich zapisów, nie ma zatem upoważnienia dla zarządu do zawarcia umowy.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.