Rezygnacja członków zarządu

Pierwszy komentarz do artykułu: https://zarzadca.pl/artykuly/rezygnacja-czlonkow-zarzadu

zarzad oficjalnie na zabraniu wspolnoty mieszkaniowej na pismie zlozyl rezygnacje . W drodze glosowania dwoch nowych kandydatow na czlonkow zarzadu otrzymalo 24,11% udzialu poparcia 54.56% udzialu przeciwko 4,99%udzialu wtrzymalo nadmieniam ze na zebraniu bylo tylko 9 czlonkow wspolnoty w stosunku do pozostalych czlonkow wspolnoty stary zarzad w drodze indywidalnie zbieral glosy czy to on powinien robic Zachodzi podejrzenie ze to za namowa starego zarzadu nowy nie uzyskal wiekszosci

Komentarze

  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    edytowano maja 2022
    Jeśli członkowie zarządu złożyli rezygnacja, a nie wybrano nikogo w zstępstowo. tzn. że nie macie w ogóle zarządu.
    W tej sytuacji z uchwałą chodzą po prostu właściciele.
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    U mnie w Wspólnocie była taka sytuacja, że członkowie Zarzadu złozyli rezygnację z pełnienia funkcji na piśmie. Lecz zdając sobie sprawę, ze nowy Zarząd nie zostanie wybrany od razy, uzgodniono ze starym Zarzadem ( na piśmie), że ten bedzie sprawował funkcjię do czasu wyboru nowego Zarządu. Głosy zbierali właściciele, którzy wzajemnie się dopongowali do głosowania.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2022
    Podstawą zbierania głosów przez właścicieli są:
    - art. 209 Kodeksu cywilnego ("Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa."):

    -27 ustawy o własności lokali ("Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 zadania i kompetencje zarządu ust. 1 i art. 22 czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu ust. 1.").
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    Głosowanie uchwały w drodze indywidualnego zbierania głosów jest rzeczywiście kompetencją zarządu (art. 23. ust. 1), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w sytuacji braku zarządu, właściciele samodzielnie przeprowadzili głosowanie uchwały. Panuje przekonanie, potwierdzone przez orzecznictwo Sądu Najwyższego, że nadmierne sformalizowanie interpretacji przepisów dotyczących działania wspólnoty mieszkaniowej mogłoby prowadzić do istotnego ograniczenia właścicieli lokali w wykonywaniu prawa własności albo wręcz do paraliżu ich czynności (z uzasadnienia uchwały SN sygn. akt IV CK 543/03).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.