Wspólny śmietnik dla dwóch małych wspólnot - dwie działki po dwa lokale

Dzień dobry,
Są cztery mieszkania w bliźniaku tzn. w dwóch bydynkach dwulokalowych. Każdy budynek jest na odrębnej działce, w każdym z nich po dwa lokale, parter i piętro tzw. czworaki. Każdy lokal ma oddzielną umowę na gaz, prąd, wodę i oddzielne wejście.
Powiedziano nam, że formalnie są to dwie małe wspólnoty mieszkaniowe.

Chcielibyśmy mieć wspólny śmietnik i częstotliwość odbierania śmieci jak od dużej wspólnoty mieszkaniowej.

Jak to zrobić formalnie? Da się?

Komentarze

  • Opcje
    wojtekna102wojtekna102 Użytkownik
    Częstotliwość odbioru określa Twój urząd miasta (gminy). Może to robić we współpracy z firmą odbierającą i zarządcami wspólnot i spółdzielni. Szczegółowe zapisy znajdą się zapewne w opisie przedmiotu zamówienia na odbiór odpadów komunalnych (przetarg organizowany przez urząd).
    Wspólny śmietnik: tutaj kłania się § 23 rozporządzenia ministra infrastruktury.
    https://arslege.pl/usytuowanie-miejsc-do-gromadzenia-odpadow-stalych/k218/a23170/
    Przeczytaj punkt 2. Chyba może być jako styk innego punktu z miejscem gromadzenia odpadów stałych. Ale do tego dochodzi jakie zapisy na temat śmietników są w uchwale Rady Miasta (Gminy) w sprawie utrzymania czystości i porządku w gminie. Proponuję porozmawiać z odpowiednią osobą z urzędu. Zapewne wyjaśni i częstotliwość odbioru i jeden punkt gromadzenia odpadów.
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    Podstawowe pytanie czy te 2 małe wspólnoty formalnie istnieją. Bo kto ewentualnie z kim i w czyim imieniu będzie podpisywał umowy?
  • Opcje
    piotrbupiotrbu Użytkownik
    drops napisał użytkownik: »
    Podstawowe pytanie czy te 2 małe wspólnoty formalnie istnieją. Bo kto ewentualnie z kim i w czyim imieniu będzie podpisywał umowy?

    Mała wspólnota powstaje automatycznie i działa na podstawie kodeksu cywilnego.
    Z tego co wiem gmina może podpisać umowę z osobą, której właściciele przekazali zarząd.
    Pytanie czy ta osoba może podpisać taką pojedynczą umowę na odbiór śmieci od tych czterech lokali z tych dwóch wspólnot?
    Czy np. ktoś z nas mógłby wziąć na siebie ten zarząd i załatwić tę sprawę?
  • Opcje
    piotrbupiotrbu Użytkownik
    Dzięki za odpowiedź.
    Tutaj chodzi o coś innego. Formalnie jesteśmy dwoma oddzielnymi wspólnotami ale praktycznie to osiedle zostało zaprojektowane jako budynek wielorodzinny. Mamy wspólny parking, bramę i miejsce na śmietnik.
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    Uważam, że przedstawiciel obu Wspólnot może podpisać umowę na wywóz smieci, oczywiście ta osoba musi mieć odpowiednie pełnomocnictwo
  • Opcje
    wojtekna102wojtekna102 Użytkownik
    Jesteś pewna? To Urząd Miasta (Gminy) jest stroną umowy z firmą odbierającą. Stawki opłat określa uchwała Rady Miasta (Gminy). Jeśli opłata jest uzależniona od liczby mieszkańców, to Wspólnoty przedstawiają deklarację o tej liczbie (np. moja). Nie wiem jak w przypadku płatności od wielkości zużycia wody albo do powierzchni. Wówczas chyba nie składa się żadnych deklaracji.
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    Przepraszam, nie chcę Cię wprowadzać w błąd, ale przecież ktoś musi wyjść z propozycją z Waszej strony o wspólnym odbiorze śmieci. Gmina zawiera umowę na odbiór smieci w całej gminie, ale nie w imieniu konkretnej Wspólnoty. Może najlepiej skontaktować się z firma odbierająca smieci i oni Wam podpowiedza jakie kroki trzeba podjąć.
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    edytowano maja 2022
    Jeśli formalnie sa, lub powinny być dwie wspólnoty, czyli są ale tylko na papierze, to moglibyście złożyć dwie deklaracje do wywozu śmieci.
    W moim mieście wzór deklaracji przewiduje wskazanie miejsca wspólnego składowania odpadów do wywozu. Obydwie wspólnoty w swoich deklaracjach wskazałyby to samo miejsce składowania . Czyli ten sam adres odbioru odpadów do wspólnego wywozu.

    Czy ma znaczenie że formalnie wspólnoty nie są założone? Moim zdaniem żadnego.
    Urząd Miasta, konkretnie wydział od gospodarki nieruchomościami nie ma moim zdaniem, zielonego pojęcia i nie weryfikuje, czy deklaracja złożona pochodzi od wspólnoty formalnie założonej czy nie.
    Nikt tego nie bada - więc złożone deklaracje będą działać. Badana jest treść deklaracji, a nie status formalny deklarującego.
    Po złożeniu deklaracji, na wskazane adresy przedstawicieli z waszych dwóch budynków przyjdą informacje o nr kont do wpłat za wywóz oraz o kwotach do zapłaty. Wywóz wspólny - ale każda wspólnota będzie płacić za siebie.
    Jeśli ktoś będzie te kwoty co miesiąc płaci - to wywóz będzie.
    Czyli pozostanie wam tylko umówić się w jaki sposób obydwa budynki będą składać się miesięcznie, tak żeby zbierać kwoty zadeklarowane w aktualnych deklaracjach.

    PS. Nie używamy tutaj słowa umowa. Wywóz śmieci jest obowiązkiem administracyjnym, nie czymś, na co można by się umówić.
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    Do blazwj_h - jesteś zawsze taki poprawny i w zgodzie z prawem, a tu piszesz, że nie ma znaczenia czy formalnie Wspólnoty sa czy nie. W tym przypadku nie zgadzam się z Tobą, umowa czy obowiązek ale zawarty pomiędzy dwoma stronami. Kto będzie podpisywał deklaracje i w czyim imieniu?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.