Śmietnik przy płocie

Dzień dobry
W jakiej odległości od płotu powinna znajdować się wiata śmietnikowa?
Kupiłem dom w zabudowie szeregowej z ogródkiem. Czy deweloper może postawić wiatę śmietnikową przy moim płocie? W jakiej odległości od mojego płotu powinna ona być? Dziękuję. Marcin

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Decydujące znaczenie mają granice działki, ale zakładając, że ogrodzenie pokrywa się z przebiegiem tej granicy, to odległość nie może być mniejsza niż 3 metry, jednak zachowanie odległości nie jest wymagane, jeżeli "miejsca te stykają się z podobnymi miejscami na działce sąsiedniej." (por. : par. 23 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

    Zgodnie z par. 23 ust. 1 tego rozporządzenia:
    Odległość miejsc do gromadzenia odpadów stałych, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1, 3 i 4, powinna wynosić co najmniej:
    1) 10 m – od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi;
    2) 3 m – od granicy działki budowlanej;
    3) 10 m – od placu zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych, o których mowa w § 40.

    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Marcin19911Marcin19911 Użytkownik
    Dziękuję za odpowiedź. Co oznaczają "podobne miejsca na działce sąsiedniej"? Jest to szeregówka, naprzeciwko której jest ogród zakończony płotem, za płotem jest parking, za parkingiem ulica.
  • Opcje
    Marcin19911Marcin19911 Użytkownik
    Deweloper chce na miejscach parkingowych zrobić boks smietnikowy, który graniczyć będzie z moim płotem, a odległość nie będzie wynosiła 3m.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Gdyby z drugiej strony, czyli na Pana działce, była wiata, to mielibyśmy do czynienia z taką sytuacją, jak opisana w dyspozycji przepisu.
    Taki przypadek nie zachodzi.
    Zgodnie z ust. 3. par. 23:
    "W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego."

    Proszę jednak zauważyć, że w przepisie mowa o przebudowie istniejącej zabudowy, tymczasem z taką sytuacją, jak rozumiem, nie mamy do czynienia.

    W jaki sposób deweloper uzasadnia swoje stanowisko?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Marcin19911Marcin19911 Użytkownik
    Jeszcze nie kontaktowaliśmy się z deweloperem. Zobaczyliśmy na planie w umowie deweloperskiej. Nie chcemy żeby deweloper zerwał umowę bo zależy nam na mieszkaniu ale nie chcemy też mieć kosza przy płocie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano 30 maja
    Więcej na temat usytuowania:

    https://zarzadca.pl/artykuly/smietnik-pod-oknami-zgoda-na-odstepstwo-nie-taka-oczywista
    Deweloper nie może "zerwać" umowy, ponieważ są wątpliwości dotyczące usytuowania śmietników.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Marcin19911Marcin19911 Użytkownik
    Bardzo dziękuję za podesłanie artykułu i pomoc.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.