czy na montaż ogrzewania gazowego oraz toalety w mieszkaniu własnościowym wymagana jest zgoda?

Dzień dobry, proszę o pomoc,
mieszkańcy wspólnoty szantażują mnie, że wyrażą zgodę na instalację w moim mieszkaniu ogrzewania gazowego w tym ciągów wentylacyjnych na budynku oraz wyodrębnienie z pokoju łazienki, jeżeli zgodzę się na ich uchwały. W przypadku montażu katalizy potrzebne byłoby poprowadzenie hydrauliki przez piwnice należące do sąsiadów, przebicie przez strop, ewentualnie poprowadzenie jej na zewnątrz budynku. Aktualnie sąsiedzi stawiają mi warunek, że podpiszą uchwałę na moją korzyść jeżeli, wyrażę zgody na ich uchwały tj. remont klatki schodowej, a w przyszłości zaciągnięcie kredytu i postawienie ogrodzenia. Na jedną z uchwał się zgodziłam, teraz sąsiad wnioskuje o to, aby wyrazić mu zgodę na podział łazienki, która jest na korytarzu części wspólnej. W tym wypadku drugi lokator, ten który łazienkę z nim dzieli się nie zgadza, Ja nie chcę zajmować stanowiska w tej sprawie, ale osoba, która dopuszcza się szantażu ma większość udziałów. Pragnę nadmienić, że większość lokatorów ma łazienki w mieszkaniach, większość posiada ogrzewanie instalacji gazowej. My utraciliśmy dotację na wymianę piecy kaflowych, ponieważ w terminie nie otrzymaliśmy zgody wspólnoty. Jak zgoda sąsiadów ma się do programu czyste powietrze?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2022
    W takiej sytuacji właściciel mniejszościowy niewiele może zdziałać w pojedynkę, ale gdyby uzyskała Pani wsparcie od sąsiadów i łącznie mielibyście Państwo większość udziałów (minimum połowa), to w takiej sytuacji można wystąpić do sądu o wyrażenie zgody na dokonanie tych czynności. Zgoda sądu zastąpi uchwałę. Podstawa prawna: art. 199 kodeksu cywilnego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.