Umowa najmu lokalu: kiedy kara umowna jest nielegalna

Pierwszy komentarz do artykułu: https://zarzadca.pl/artykuly/umowa-najmu-lokalu-kiedy-kara-umowna-jest-nielegalna

Dzień dobry, chciałabym podwyższyc czynsz najmu o wskaźnik inflacji. Umowa najmu okazjonalnego na trzy lata. Czy mam złożyć wypowiedzenie?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2022
    W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy w umowie przewidziano możliwość podwyższenia czynszu.
    Zgodnie z art. Art. 19c. ust. 2 : "Właściciel może podwyższyć czynsz wyłącznie zgodnie z warunkami
    określonymi w umowie."

    Oczywiście istnieje możliwość powołania się na zmianę siły nabywczej pieniądza, o czym stanowi treść art. 358 (1) § 3 KC, jednak nie wiadomo w jaki sposób, w razie sporu, sąd się do tego odniesie.


    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Przeczytałem z uwagą artykuł o karach. Wynajmuję mieszkanie i mam w umowie zapis, że miesięczny czynsz wynosi 600 zł ale w przypadku terminowej płatności wynajmujący udziela rabatu 100 zł. Płacę terminowo więc zawsze jest to 500 zł. Czy mam rozumieć, że taki zapis w umowie jest nieważny?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2023
    Taki zapis nie wywoła skutków prawnych, wynajmujący nie może, w razie opóźnienia w płatnościach naliczyć tego rodzaju katy umownej.

    Przepisy kodeksu cywilnego wykluczają możliwość naliczania kar umownych z powodu opóźnienia w płatnościach - taką rolę pełnią odsetki (ustawowe lub umowne).
    Wynajmujący, aby ominąć prawo, z kary uczynił nagrodę, jednak skutek jest ten sam: w przypadku braku terminowych wpłat jest kara umowna w wysokości 100 zł. za każdy miesiąc, w którym to opóźnienie wystąpiło.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.