zajęcie strychu

Mam pytanie, może ktoś mi podpowie. Jeden z moich sąsiadów zaanektował sobie strych, wymienił zamki
i korzysta z niego. Strych znajduje się nad jego mieszkaniem. Jesteśmy zainteresowani jego sprzedażą, potrzebujemy pieniędzy na remont dachu. Prosiliśmy sąsiada, aby nam wydał strych, ale się nie zgadza. Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Komentarze

 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Każdy współwłaściciel jest zatem z mocy ustawy uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej w takim zakresie, jaki nie wyłącza takiego samego posiadania innych współwłaścicieli, a więc do posiadania wespół z nimi. „Jeżeli przeto współwłaściciel nie wszedł w posiadanie rzeczy wspólnej lub je utracił, przysługuje mu w zasadzie roszczenie o dopuszczenie go do współposiadania." (uchwała calej izby cywilnej SN z 28.09.1963 r., III CZP 33/62, OSNCP 2/64, poz. 22).

  Właściciele mogą domagać sie dopuszczenia do współposiadania. Jednak jak rozumiem, w tym przypadku chodzi o wydanie strychy, który zamierzacie Państwo sprzedać. Sąsiad z niego korzysta. Można przyjąć, że o ile nikt się nie sprzeciwiał temu, to doszło do zawarcia umowy quoad usum. Posiadanie jest prawnie chronione, jeżeli sąsiad nie wyda nieruchomości, należałoby wystąpić do sądu.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  Marlena1990Marlena1990 Użytkownik
  Czy mamy podjąć uchwałę, że nie zgadzamy się na zajecie strychu?
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Tak, właściciele lokali mogą ustalić nowy sposób korzystania, należy podjąć uchwałę zobowiązującą do zwolnienia tej części nieruchomości wspólnej. Następnie, wezwać sąsiada do jej udostępnienia, a jeżeli tego nie uczyni wystąpić do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
 • Opcje
  Marlena1990Marlena1990 Użytkownik
  Bardzo dziękuję za pomoc, a czy dostępny jest wzór uchwały?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.