Parking tylko dla mieszkańców wspólnoty. Jak zorganizować ?

Mieszkam w wspólnocie mieszkaniowej, w której skład wchodzi 20 lokali w jednym bloku.
Jestem właścicielem mieszkania jak i części gruntu pod i dookoła bloku.
Kilka lat temu (jak jeszcze nie mieszkałem w tym bloku), kilku mieszkańców bloku zorganizowało się i stworzyli na części wspólnej parking - wyłożyli kostką (kto chciał), wyznaczyli miejsca i postawili znak zakazu parkowania z wyłączeniem mieszkańców konkretnych adresów. Na chwile obecna nikt tych mieszkańców nie mieszka ponieważ albo sprzedali mieszkanie albo je wynajmują.

Jak na nowo zorganizować parking by służył tylko i wyłącznie dla mieszkańców naszej wspólnoty??
Jest to kilka miejsc prostopadłych do ściany bloku (szlaban odpada) notorycznie zajmowanych przez mieszkańców innych bloków wokół.

Ja, jako właściciel mieszkania i części gruntu muszę parkować gdzieś po krzakach mając parking pod blokiem....

Komentarze

 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL

  Organizację parkingu należałoby zacząć od zebrania, na którym ustalicie Państwo szczegóły i podejmiecie uchwały. Parking został urządzony na gruncie stanowiącym przedmiot współwłasności, zatem winien służyć każdemu właścicielowi lokalu. Z mieszkańcami z innych bloków będzie problem, jeżeli odpada szlaban. Może warto wyznaczyć miejsca parkingowe i każde z nich ograniczyć blokadą zamykaną na kluczyk?
  Tablica z informację o tym, że to teren prywatny, może warto podjąć uchwałę o opłatach za korzystanie z parkingu i taką informację umieścić w widocznym miejscu. Wspólnota mieszkaniowa może takie opłaty ustanowić w stosunku do osób trzecich, a w stosunku do właścicieli tylko w wymiarze przekraczającym ustalony zakres korzystania (np. każdy właściciel może korzystać z jednego miejsca parkingowego, a korzystanie z każdego kolejnego wiąże się z opłatami).
  Problematyczne mogłoby być dochodzenie należności od osób trzecich, chyba że znacie Państwo tych nielegalnie parkujących.


  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  remuchremuch Użytkownik
  Tylko miejsc jest 6 a mieszkań 20. Na chwilę obecna miejsc by wystarczyło, gdyż w bloku z samochodu korzysta obecnie 5 osób:) ale co w przyszłości?? Komu przydzielić miejsce za motylkiem?? Mieszkańcy nie mający własności gruntu maja takie same prawo do tych miejsc względem osób mających własność gruntu??

  Osoby trzecie, parkujące na naszym parkingu są nam znane, mieszkają w bloku obok. Irytujące jest to, że maja nawet swoje garaże, ale na naszym parkingu, jeden sąsiad trzyma dwa samochody i przyczepkę od łódki....:/
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Grunt wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, tak? W takiej sytuacji, o ile na tym etapie wystarczy miejsc do parkowania ustalcie Państwo podział miejsc, gdy zabraknie, to wtedy przecież można zmienić zasady, np. wprowadzić odpłatność.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.