Samowola - mała wspólnota

Witam Wszystkich :smile:
Kupiłam niedawno mieszkanie, mała wspólnota - 3 lokale. Przeglądając rzuty budynku zorientowałam się, że sąsiad zajął część korytarza - klatki (obok swojego mieszkania), część wspólną - zamurował, i zrobił sobie łazienkę (z wejściem ze swojego lokalu), według innego sąsiada było to dobrych parę (a może i paręnaście lat temu).
Sprawdziłam księgę wieczystą, dokumenty wspólnoty - nie ma nic, żadnej zgody, projektu, zmiany udziałów. A ta łazienka to nasz wspólny korytarz...
Jak doprowadzić to do porządku? Czy za te lata wspólnota powinna otrzymać zadośćuczynienie?
Koszty rozbiórki łazienki (nie ma opcji legalizacji, sąsiad nie dysponuje korytarzem na własne cele...)
obciążą wyłącznie tego sąsiada, który zrobił samowolę?
Z góry dziękuję.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    "Zabudowanie korytarza stanowiącego nieruchomość wspólną i przyłączenie do mieszkania stanowi zmianę sposobu jego użytkowania, wymaga zatem dokonania zgłoszenia , do którego należy dołączyć między innymi oświadczenie o prawie do dysponowanie nieruchomością na cele budowlane. Zdarza się jednak, że właściciele zajmują części wspólne bez dopełnienia formalności urzędowych, ale również nie pytają o zgodę pozostałych członków wspólnoty.

    W takiej sytuacji mamy zawsze do czynienia z samowolą budowlaną i wspólnota mieszkaniowa może w każdej chwili, o ile właściciele nie zgadzają się na tego rodzaju inwestycję - doprowadzić do rozbiórki."

    Więcej na ten temat w artykule: "Przyłączenie korytarza wymaga zgody wspólnoty". Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny (www.zarzadca.pl):


    https://zarzadca.pl/artykuly/przylaczenie-korytarza-wymaga-zgody-wspolnoty
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    DeirulaDeirula Użytkownik
    Jeśli wspólnota to 3 lokale to potrzeba jest zgoda większości - procentowa? (mój udział to 52%) czy zgoda wszystkich (to byłby absurd, bo sąsiad od samowoli się nie zgodziłby...)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    na tym etapie to przede wszystkim samowola budowlana, adaptację należało zgłosić. Kiedy adaptacja została wykonana? W którym roku?

    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    DeirulaDeirula Użytkownik
    myślę że z 15 lat temu
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Jeżeli sąsiad 15 lat temu złamał prawo budowlane, to wy teraz tego faktu nie musicie zatwierdzać uchwałą wspólnoty.
    To stwierdzi nadzór budowlany.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Samowola się nie "przedawnia".

    "Natomiast bez względu na to ile czasu upłynęło od dokonania samowoli należy liczyć się z tym, że organ w każdej chwili, o ile uzyska o niej informację może wydać decyzję w przedmiocie rozbiórki, ewentualnie przeprowadzić postępowanie legalizacyjnie.

    W wyroku z dnia 28 stycznia 2010 roku (sygn. akt: VII SA/Wa 1598/09) warszawski WSA uchylił decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie odmowy wydania nakazu likwidacji otworów okiennych, ponieważ organ nie przeprowadził należycie postępowania dowodowego celem ustalenia czy budynek wzniesiony w 1910 roku został wybudowany w warunkach samowoli budowlanej. Organ winien dokonać poszukiwań i sprawdzić dokumentację archiwalną a w razie jej braku przeprowadzić postępowanie z udziałem świadków i stron, nie ma znaczenia, że od czasu wzniesienie budynku minęło już 100 lat a pierwotni inwestorzy, którzy mogli dokonać ewentualnej samowoli już zmarli."

    Więcej na ten temat w artykule: "ABC samowoli budowlanej"

    Artykuł na stronie czasopisma
    Zarządca Portal Informacyjny
    https://zarzadca.pl/artykuly/abc-samowoli-budowlanej

    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    DeirulaDeirula Użytkownik
    Dziękuję bardzo. Na pewno nie da się zalegalizować tego, bo zbudowana łazienka jest w częsciach wspolnych budynku. Wiec sąsiad dodatkowo, przez te 15 lat, nie płacił za te zajete metry czynszu... czy funduszu remontowego...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Z roszczeniami na pewno o 15 lat nie uda się cofnąć z uwagi na przedawnienie. Nie wiadomo też jak kwestię roszczeń materialnoprawnych (o zapłatę) potraktowałby sąd, wszak sąsiad jest współwłaścicielem tego korytarza.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.